Loukussa

Nyt saattaa tulla sekava kirje koska olen aivan päästäni pipi tällä sekunnilla, koko illan itkenyt ja tehnyt kaikkea tyhmää.

Mutta tässä tulee kysymykseni kaikessa lyhykäisyydessään, lisäselityksiä en jaksa/osaa/uskalla kertoa:

Jos minä olen hyvä, ja kaikki jotka sanovat minua vääräksi ja haluavat muuttaa minua (ns. normaalit, terveydenhuollon väki ym) ovat pahoja ja yrittävät muuttaa minua pahaksi/neutraaliksi pulla-aivoksi, niin kannattaako minun lopettaa yhteys heihin?
Entä jos olenkin väärässä?
Entä jos olenkin oikeassa? Silloin se voisi olla paha paha virhe. Koska yksi asia on varmaa: Tiedän nyt enemmän kuin tietäisin jos olisin "normaali".
Jos muutun normaaliksi, menetän tämän kaiken tiedon.

Onko se sen arvoista? Auttakaa tulen hulluksi
8624
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Jos päätän haluta "parantua" niin miten syrjäytän ajatukset pahoista ja hyvistä ihmisistä siksi aikaa että saan paljastetua psykologille mistä asia kiikastaa? Tähän asti en ole kertonut mitään koska pelkään että hän saa tietää että olen päässyt selville tästä isosta juonesta ja tappaa minut tai tekee minusta pakolla jonkun pulla-aivon jotta menettäisin tämän kaiken tiedon

Äänestä

olen siis siellä masennuksen takia mutten omasta mielestäni ole masentunut vaan kauhuissani. en minä haaveile itsemurhasta niissä raameissa mitä "normaalit" asettaa. haaveilen siitä salaa sen takia että olen päätellyt sen olevan oikein ja hyvä, jos väsyn täällä maan päällä liikaa.

Äänestä
  • Nämä "laitosten" ihmiset ovat ehdottomasti hyviä. :) Eivät he halua pakottaa sinua unohtamaan itseäsi ja tapaa jolla ajattelet nyt vaan auttavat ymmärtämään myös muut tavat. Jos ne ovat lopulta parempia omasta mielestäsi kuin vanhat tapasi niin voit alkaa ajatella niin mutta et silti koskaan unohda että on myös muita tapoja. Sori on vähän sekavaa, toivottavasti saat jotain irti. :D

    Äänestä

Psykiatri Smiley Plankton on sanonut: ”Olen istunut 40 vuotta toimistossani onnettomien ihmisten kanssa ja tullut siihen johtopäätökseen, että he ovat onnettomia siksi, että heitä ei ole rakastettu tai he eivät ole rakastaneet.” Hän oli päätynyt samaan lopputulokseen kuin kolleegansa Karl Menninger.
Kerran eräs mies kysyi Menningeriltä mitä ihmisen pitäisi tehdä, jos hän kokee hermoromahduksen olevan tulossa? Moni odotti ehkä psykiatrin vastaavan: mene lääkärille ja pyydä rauhoittavaa lääkettä. Menninger vastasi toisin: ”Mene ulos kadulle ja etsi joku, joka tarvitsee sinua ja tee jotain hänen hyväkseen. Hermoromahdus johtuu usein siitä, että ihminen on kiinnostunut vain itsestään, eikä kenestäkään toisesta.”
Ihminen ei ainoastaan tarvitse rakkautta ollakseen onnellinen ja tasapainoinen ja elääkseen täyteläistä elämää. Hänessä asuu myös kyltymätön tarve osoittaa ja antaa rakkautta.

Jumala on rakkaus!

Äänestä

mene luojan luontoon.Saat sieltä virkistystä ja vahvistusta niinkauan kuin luontoa on jäljellä.Palaa kun haluat vahvistuneena miettimään,jos kannattaa asioilla enää vaivata päätään.Ei kukaan sen hullumpi ole kuin toinenkaan.Herkempi voi olla toistaan haavoittumaan ja antamaan.

Äänestä

Olenko liian utelias, mutta kuulosti vähän minun höpinöiltäni :).Mitä väärää ja tyhmää olet tehnyt muiden ihmisten mielestä, että sinun tulisi muuttua? Uskallatko kertoa meille? Minkä juonen olet saanut selville?

Äänestä
  • Taisin tajuta jo...

    Äänestä

  • Häpeän olla ihminen kirjoitti:

    Taisin tajuta jo...

    Minä antaisin nämä oman hulluuteni "tiedot" suosiolla jollekin joka ne haluaisi vastaanottaa, jos tietäisin että näin tehdessäni palautuisin normaaliksi ja saisin elää loppuelämäni normaalina. En tee näillä tiedoilla mitään!
    Toivottavasti löydät ratkaisun omalla kohdallasi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mionascorner kirjoitti:

Nyt saattaa tulla sekava kirje koska olen aivan päästäni pipi tällä sekunnilla, koko illan itkenyt ja tehnyt kaikkea tyhmää.

Mutta tässä tulee kysymykseni kaikessa lyhykäisyydessään, lisäselityksiä en jaksa/osaa/uskalla kertoa:

Jos minä olen hyvä, ja kaikki jotka sanovat minua vääräksi ja haluavat muuttaa minua (ns. normaalit, terveydenhuollon väki ym) ovat pahoja ja yrittävät muuttaa minua pahaksi/neutraaliksi pulla-aivoksi, niin kannattaako minun lopettaa yhteys heihin?
Entä jos olenkin väärässä?
Entä jos olenkin oikeassa? Silloin se voisi olla paha paha virhe. Koska yksi asia on varmaa: Tiedän nyt enemmän kuin tietäisin jos olisin "normaali".
Jos muutun normaaliksi, menetän tämän kaiken tiedon.

Onko se sen arvoista? Auttakaa tulen hulluksi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu