alkoholin vaikutukset?!

Alkoholihan tunnetustu lisää agressiota, mutta vaikuttaako se myös piileviin/tunnistettuihin sairauksiin?!

Esimerkiksi minulla on todettu ad/hd niin tuoko/vaikuttaako alkoholi yleensäkkin tämäntyyppisiin sairauksiin? Ja jos mitenkä?
5694
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Muistelen jostain lukeneeni tai kuulleeni että adhd altistaa alkoholismille. Korjatkaa jos olen väärässä.

Äänestä

hoitoon. Jos vaan maksa ja perse kestää, eikä ympäristö, kuten oerhe ja työnantaja sitä pane pahakseen...

Psykiatrini kanssa olimme liikuttavan yksimielisiä siitä, että muutama ryyppy Koskenkorvaa (tai vaihtoehtoisesti Viru Valgea) tasoittaa oivasti tunnekuohuja, jos niitä on. Se perkeleellisyys vaan ei ota selvitäkseen, että mihin pulloon on laskettu rähinäviinaa ja mihin riemuviinaa. Se täytyy aina itse ottaa selvää ja sittenhän joko ympäristö nauraa katketakseen tai makaa kylmänä...

Itse olen valinnut täysraittiuden, AA-ryhmät ja Concertan 54 mg. Ja voin hyvin, eikä ympäristön huomauttele.

Äänestä

" AD/HD lisää tutkimusten mukaan päihderiippuvuusriskiä. Erilaisissa katsauksissa on esitetty, että 20-30%:lla päihdehäiriöisistä olisi AD/HD ja 20-40%:lla AD/HD-oireisista jossain elämänsä vaiheessa päihdehäiriö.
Laajan yhdysvaltalaistutkimuksen tuloksissa ajoissa aloitettu AD/HD-lääkitys laski 33%:n nuorten päihderiippuvuusriskin 13%:iin , kun se verrokkiryhmällä oli 11%. Hoitamattomat (siis diagnosoimattomat) AD/HD-nuoret aloittavat tutkimusten mukaan päihteiden käytön aiemmin kuin ikätoverinsa ja jäävät muita herkemmin koukkuun mm. tupakkaan. Päihteillä on AD/HD-oireisilla olemassa itsehoidollinen ulottuvuus, koska stimuloivat aineet rauhoittavat yliaktiivista henkilöä. Stimuloivia aineita ovat myös kofeiinipitoiset juomat. Joillekin AD/HD-oireisille kofeiini ei sovi lainkaan vaan aiheuttaa sydämentykytyksiä ja pahentaa olemassa olevia ahdistusoireita."

Lähde:
http://www.adhd-liitto.fi/kysytytmuut3.htm

Äänestä
  • Niinhän se on. Ja on ongelma. Kun nuorille ADhd potilaiden lääkitys sisältää amfetamiinijohdannaista. Riippuvuus. Heillä ,adhereilla, nuo stimuloivat aineet kuten alkoholi ja amfetamiini saavat aikaan "rauhoittumisen" - raussiksi sitä "potilaiden" keskuudessa nimitetään.

    Äänestä

  • kiitos hyvästä tiedosta

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


goodman kirjoitti:

Alkoholihan tunnetustu lisää agressiota, mutta vaikuttaako se myös piileviin/tunnistettuihin sairauksiin?!

Esimerkiksi minulla on todettu ad/hd niin tuoko/vaikuttaako alkoholi yleensäkkin tämäntyyppisiin sairauksiin? Ja jos mitenkä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu