niin mulla ei ole muuten paljon finnejä, mutta ennen kuukautisia tulee aina naama täyteen, niin jos alkaa käyttämään e-pillereitä niin pitäiskö sitten enään ennen kuukautisia tulla finnejä?
e-pillerit kuukautis finneihin
shanne
2279
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kyllä se kuulemma monilla ollut toimiva tapa päästä eroon hormonifinneistä. Itsellänikin tulee aina viikko ennen kuukautisia leuan alueelle isoja finnejä. Eli tällasiin saattaa auttaa e-pillerit, joita itsekin oon harkinnut (en siis pelkkien finnien, vaan toki myös ehkäisyn vuoksi).
Oon tosin kuullut, että e-pillerien lakkauttamisen jälkeen finniongelma on tullut monille paljon pahempana takaisin. :/ Pelottava ajatus.
Itse käytin e-pillereitä 4 vuotta menkkakipuihin ja lievää aknea oli koko ajan. Loppuvaiheessa tosin alkoi olla jo iho parempi, kun ikääkin oli. En tosin koskaan kokenut e-pillereiden auttavan akneen. Lopetin pillerit noin puol vuotta sitten ja muutamassa kuukaudessa iho huononi todella. Ja kuukauden aikana sain poskeni punaisiksi arvista! eli pillereitä lopettaessanne kannattaa jutella lääkärin kanssa ja etsiä vaihtoehtoinen lääke siihen akneen hyvissä ajoin, ettei pääse pahenemaan!!