Onko kellään tietoa, miten karseassa ihmisen selän (koko rangan) pitää olla, että ihminen pääsee magneettikuvaukseen.. Itselläni vaivat alkoivat synnytksen jälkeen, kohta 8v sitten. Silloin oireet alkoivat jalkojen jäykkyydellä. Jonkun ajan kuluttua alkoivat selkävaivat. Ne ovat jatkuneet tosiaan näihin päiviin asti. Olen juossut reumatologilla, neurologilla, fysikaalisessa. On myös tehty akupunktiota, kuppausta, kokeillut homeopatiaa, kiropraktikkoa jne.. Aamuisin on selkä niin jäykkä (myös öisin) että en saa lattialta ylös tavaroita. Ortopedi laitttoi lähetteen lihastestaukseen, jonka taas eräs ammatti-ihminen kumosi. Ei kuulemma ole mitään hyötyä siitä. Että se on aivan tulkinnanvaraista, mitä siinä kukakin testaaja näkee.. Ja bisnestä. Siis tajutonta, kunnallisella puolella kukaan ei tajua mitään ja yksityisellä rahastetaan. Kukaan ei yritä vilpittömästi yritä auttaa. Tälläkin hetkellä olen jaloistani jäykkä, kun puupölkky. Selkäni on puutunut ja kipeä. Ihmisen pitäisi olla parhaassa työiässä, mutta minä olen raihnaisempi, kuin moni7-kymppinen.. Kertokaa, onko vastaavia kokemuksia :(
Toivotonta..
Anni
5423
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sama täällä,selkäkipu ollut ainakin 5vuotta,mangneetti joskus neljä vuotta sit,no olin yrittänyt lekurilta pyytää uudestaan mangnettiin,kun kivut välillä aivan hirveet,no pari kertaa menin sit kipujen kans sairaalan päivystykseen,oli kyllä lähete kummallakin kertaa,niin johan alkoi tapahtumaan,mangneettiin pääsin ,kun menin päivystykseen,kannattaa vaan olla kovana,ja vaatia lääkäriltä kuvaukseen.
että kun menit sinne viimeksi niin löytykö siitä magneetista mitään ja mitä tehtiin sen jälkeen
se on totta että mistään ei saa apua ja jos magneettikuvassa ei tosiaan näy mitään niin sitten aletaan epäillä päätä, vaikka mielestäni vika löytyykin toisesta päästä.
ekalle viestin kirjoittajalla kysyn että oletko käynyt näyttämässä vaivaasi kansanparantajalla
hermoratahierojalla jne
eli ohi ns viralisen lääketieteen?
mulla tosi paljon samanlaisia oireia mihin ei löydy syytä.
ja kun en valitettavasti asu helsingin ympäristössä niin apukin on aina kauempana näillä sivukylillä.
jos asuisin turun seudulla tietäisin kyllä mihin pitäs mennä. mutta matka on pitkä....
iso pullistuma välilevyssä,ja hermokudosvaurio,hermokanava ahtauma ,jotain muutakin muutoksia,en nyt muista mitä,odottelen leikkaukseen aikaa.
Lähes 13 vuotta kärsin minäkin selkävaivoja.
Vasta reilu vuosi sitten pääsin magnettikuviin
selkäni vuoksi.Ja olihan vika muuallakin,kun
korvieni välissä.Neljä oikean puolen alinta
nikamaa nivelrikon runtelemia,lisäksi löytyi
nestekysta,joka painaa hermoon,menee oikea
jalka tunnottomaksi ja oli myös lihasrepeämä.
Tällä hetkellä ei ole,kuin kivunlievitys.
Leikkaus tällä hetkellä pois suljettu.
Fysiatrian ylilääkärin tutkimat röntgenkuvat.
Leikkaus voisi pahentaa tilannettani.
Jokapäivä voimistelen kotona,muuten olisin
tosijäykkää liikkuminen,,se helpottaa oloa.
ôlla kovana,omalle lääkärille,ja vaatia päästä mangnettiin,ei ne muuten herkästi laita,eivät tiedä miten pirullista selkä ym.kivut on VAADI!!!!!