kissa "syö" kasveja..

Kertokaas miten kissan saa pysymään erossa kasveista? onko esim. jotain karkotinsuihkeita olemassa? Meinaa kohta hermot mennä..
4478
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kasvata kissallesi kauran tai ohran orasta purtavaksi, niin saattaavat jäädä kukat rauhaan. Esim. viilipurkkiin muutama sentti kukkamultaa pohjalle ja kourallinen linnunkauraa kasvamaan. Siinä se.

Tuoreet appelsiinin kuoret kasvien juurilla pitävät kissan myös usein loitolla. Karkoitteen käyttö, vaikka niitä onkin olemassa monia, ei ehkä mielestäni ole paras ratkaisu.

Äänestä

Itse erehdyin suikuttelemaan kissa karkoitetta kaikkiin sisäkukkiini. Tuloksena oli tahmaiset kukat, ikkunat ja lattia kukkien edestä.
Kukat eivät tykäkänneet ja kissaa se ei hidastanut yhtään. Kissan heinä ei kelvannut :(
Nykyään olen hävittänyt myrkylliset kukat ja tuhottujen tilalle ostan uudet.

Äänestä
  • Pitäisi riittää, jos sitä ainetta suihkuttaa vain hieman kukkaruukkuun. Joskus suihkauttelin oikein antaumuksella kukkien lehtiä, siinä sitten ihmeteltiin, kun eivät olleet kasvit kovin kukoistavia enää. :D

    Ja kyllä, appelsiinin- tai mandariininkuoret ovat myös toimivia.

    Helpointa tosin todellakin taitaa olla luopua myrkyllisistä kasveista täysin. :)

    Äänestä

  • apian kirjoitti:

    Pitäisi riittää, jos sitä ainetta suihkuttaa vain hieman kukkaruukkuun. Joskus suihkauttelin oikein antaumuksella kukkien lehtiä, siinä sitten ihmeteltiin, kun eivät olleet kasvit kovin kukoistavia enää. :D

    Ja kyllä, appelsiinin- tai mandariininkuoret ovat myös toimivia.

    Helpointa tosin todellakin taitaa olla luopua myrkyllisistä kasveista täysin. :)

    Että se kasvi kokee karun kohtalon. Oma kissani söi Yucca-palmun siihen kuntoon että se kuoli.. yritin kissakarkotetta, mausteita ym mutta ei siitä ollut apua. Aikansa se menetetty palmu harmitti kun sillä oli tunnearvoakin, mutta nykyiset kasvit saavat olla rauhassa kissaltani. Siinä palmussa oli vain jotain niin puoleensa vetävää

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


??? kirjoitti:

Kertokaas miten kissan saa pysymään erossa kasveista? onko esim. jotain karkotinsuihkeita olemassa? Meinaa kohta hermot mennä..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu