Peräpukamat?

Millaisia ovat ne peräpukamat? saako apteekista niihin jotain lääkettä ilman reseptiä? mites synnytys jos on näitä? Miten niitä pitää hoitaa ja kuinka nopeasti lähtee pois? Itselläni laskettuaika on ihan ovella ja pelottaa kun huomasin että on tainnut tulla näitä.Mitä lääkettä näihin voisi apteekista hakea että saisi mahdollisimman nopeasti nämä pois.kiitos etukäteen.
31925
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

eli mulla on tullu pari viikkoo sitten näppylä perä aukon luo.. ei oo kipee, ei kutia, ei vuoda.. onko se peräpukama??

peräpukamiin saa voidetta kyllä apteekista ilman reseptiä, ei pitäis vaikuttaa synnytykseen.. ja jollain ne tosiaan tulee vasta synnytyksessä/sen jälkeen..

Äänestä
  • peräpukamat raskauden aikana. Niihin on saatavilla hädensa-voidetta apteekista. Myös jos ei pysty tekemään tarpeitaan niin kannattaa ostaa peräruiskeita niin saa vähän helpotusta. Jos on kovin tukossa niin painaa peräpukamia tosi epämukavasti. Peräpukamia on ulkoisia ja sisäisiä. On ärsytyksestä tulleita ns. paukuroita. Ne voivat laskea ja miltei hävitä, mutta aika usein ne moikkailee sua lopun elämää..kannattaa vähän tsekata mitä syö niin ei tulis ulostusvaikeuksia eli kuitua kehiin.
    Itse pelkäsin synnyttäessäni (marraskuussa), että miten ne vaikuttavat mutta kyllä sitä sitten ponnisteli ihan normaalisti :) Synnytyksen jälkeen tietenkin sitten ärsyyntyivät mutta sitten taas niitä hoitelee niin laskee ja miltei häviää..

    Äänestä

Peräpukamat ovat pukamamaisia patteja joko peräaukon ympärillä tai vähän suolen sisäpuolella. Niiden koko vaihtelee paljonkin. Voivat olla pikkurillin päätä pienempiä, tai sitten todella kookkaita ja kivuliaitakin. Ne eivät ole kuitenkaan mitään sen ihmeempää, kuin sillä alueella esiintyviä suonikohjuja.

Apteekista saa ilman reseptiä montaakin merkkiä rasvaa, jotka poistavat hiljalleen pukamia ja helpottavat kutinaan, jota monella esiintyy pukamien yhteydessä.

Pukamien hoito kannattaa aloittaa heti, ettei ne kasva isommiksi. Silloin niistä on vaikempi päästä eroon. Pahimmassa tapauksessa, onneksi harvoin, joudutaan leikkaamaan. Voiteiden lisäksi kannattaa jättää pois sring-pikkuhousut... Lämpimässä kylvyssä istuminen auttaa myös pukamien hoidossa. Jos on ummetusta, se pahemtaa pukamia, ja saattaa tehdä ulostamisesta kivuliasta. Eli ummetuksesta eroon runsaalla vedesn juonnila, kuitupitoisilla ruuilla ym...

Synnytykseen pukamat eivät vaikuta mitenkään. Monelle niitä sen sijaan tulee juuri synnytyksessä. Pukamarasvastakaan ei ole haittaa raskausaikana, vaan sitä voi turvallisin mielin käyttää.

Pukamia kannattaa myös ihan fyysisesti varovasti työntää suoleen sisälle, jos ne pullottavat aukon ulkopuolella. Esimerkiksi rasvaa laittaessa voi työntää pukamia.

Jos pukamat eivät ole pahoja, niin ne voivat hävitä muutamassa päivässä.

Ei niitä tarvitse pelätä. Ne ovat vain ärsyttäviä, eivät vaarallisia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysyjä_ kirjoitti:

Millaisia ovat ne peräpukamat? saako apteekista niihin jotain lääkettä ilman reseptiä? mites synnytys jos on näitä? Miten niitä pitää hoitaa ja kuinka nopeasti lähtee pois? Itselläni laskettuaika on ihan ovella ja pelottaa kun huomasin että on tainnut tulla näitä.Mitä lääkettä näihin voisi apteekista hakea että saisi mahdollisimman nopeasti nämä pois.kiitos etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu