Vator 17 -muotit

Sattuisiko kukaan tietämään, missä Vator 17 muotit ovat nykyään? Lähinnä R-mallin (avomalli) muottien kohtalo kiinnostaa. Joskus tehtiin kai ProMate nimistä-venettä, joka oli rungoltaan sama kuin Vator 17.

Myös Vator 15R muotit kiinnostavat.
167048
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

olivat suoraan kopiotu Slick-Craft nimisistä amerikkalaisista veneistä.

Äänestä
  • Tiedätkö sitten mistä mikkom löytää Slick-Craftin muotit?

    Äänestä

Moi, eikös muuten tätä 15 jalkasta tehty vielä 1991 vuoteen nimellä Ecovan. Nettiveneessä oli myös kerran myytvänä 20 jalkainen Ecovan. Myös Promate nimellä on 15R mallia myöhemmin tehty.

Luulen kuitenkin että muotit saattavat (jos vielä jäljellä) olla jo aika huonossa kunnossa. Mutta vatoreita on niin paljon vielä, hyväkuntoisiakin, myytävä että tuskin kaupallisesti uusia kannattaa näillä raakainehinoilla alkaa tuottamaan.

Äänestä
  • olet, Ecovanina on tehty käsittääkseni ainaki pienimpiä (14/15 ?) malleja, ja Promate 17:ssa ainakin runkomuotti oli sama kuin Vator 17:ssa.

    Alkupään muotit ('70-luku) lienevät jo mitä todennäköisimmin tuhottu aikapäiviä sitten, kukaties myös uudemmatkin...? (olettaen, että noista olisi ollut useampi muottisarja).

    Vator 17:sia on tosiaan ajoittain kaupan, myyntiajat ovat aika lyhyitä, sillä vene on melko haluttu. Taloudellisesti uuden tekeminen ei olisikaan fiksua (ei välttämättä edes itselle), mutta siltikin jos noista olisi vielä muotit jossain jäljellä, niin olisin kovasti kiinnostunut.

    Äänestä

Muotit löytyy Kokkolasta

Äänestä
  • neuvoa tarkemmin, kuka tietäisi niitten sijainnista enemmän, tai keneltä voisi kysyä ?

    Äänestä

  • mistä sieltä ja kenen ne ovat?

    Äänestä

  • eli.... kirjoitti:

    mistä sieltä ja kenen ne ovat?

    A Ylitalo (ylitalon veneet teki ennen Finarkia, Merivene 810 1200 ym)0500369998 Firman nimi nykyään muistaakseni BV Marketin ei valmista enään veneitä mutta muotteja on monenlaisia

    Äänestä

  • venetohtori kirjoitti:

    A Ylitalo (ylitalon veneet teki ennen Finarkia, Merivene 810 1200 ym)0500369998 Firman nimi nykyään muistaakseni BV Marketin ei valmista enään veneitä mutta muotteja on monenlaisia

    Ylitalo vastasi '90-luvun lopulla ettei hänellä ole käyttökelpoisia muotteja Vatoriin. Ilmeisesti on kyllä ollut ja jokusen Finnark-teipatun Vatorin jopa tehnytkin.

    Äänestä

aika menee eteenpäin ja veneet myös kehittyvät (onneksi). Vanhoja muotteja on takapihat täynnä. Se ei kuitenkaan tarkoita, että niistä kannatta jotain tehdä. Kaupallisen toiminnan vaatimustaso on noussut huimasti (CE-merkki jne). Ja jos itselleen haluaa veneen, niin käytettyjä veneitä saa vähemmällä kuin uuden raaka-aineet.

Äänestä
  • kaikki muotit tallessa .vuonna 2006 on rakennettu vene kyseisillä muoteilla ovat loviisassa

    Äänestä

Promate veneitä valmisti venevalko Loviisassa vielä joskus 90 luvulla. Muotit lienevät sillä tiellä. Kannattanee kysellä Loviisan suunnan venefirmoilta jos joku muotista jotain tietäis.

Äänestä

Kiinnostaako Särki 425 muotit - pulpetti vene . Tehtaan muotit - espoossa. Syyshintaan
0400698222-Stigu

Äänestä

Siis kysyt 10 vuotta vanhan keskustelun perusteella, että kiinnostaako? Arvaa onko enää ajankohtaist?

Äänestä

Launoisen Nikolla Sipoossa on vatorin muotti.
Valmistaa vatorin siulle tarvittaessa.

Äänestä
  • Tietääkö joku vielä kenellä on muotteja Vatoriin?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mikkom kirjoitti:

Sattuisiko kukaan tietämään, missä Vator 17 muotit ovat nykyään? Lähinnä R-mallin (avomalli) muottien kohtalo kiinnostaa. Joskus tehtiin kai ProMate nimistä-venettä, joka oli rungoltaan sama kuin Vator 17.

Myös Vator 15R muotit kiinnostavat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu