Olenko roskapostittaja?

Helpme2

Omaan sähköpostiin on tullut jo kuukausia roskapostia, joitain viestejä olen avannut, mutta en
usko menneeni mihinkään linkin osoitteeseen. Tänään kuitenkin sain omasta osoitteestani roskaposti mainoksen, lähetänkö siis omalla nimelläni roskapostia muihin sähköpostiosoitteisiin mitkä löytyvät sähköpostistani, vai onko osoitteeni roskapostittajien tiedossa, ja he väärentävät sähköposti osoitteeni ja näyttää vain siltä että lähettäisin postia? F-secun virusscannauksen ajoin eikä se löytänyt mitään.

4

1924

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zxcvbnm

      Sähköpostia ei kuljeteta osoitekentissä näkyvien osoitteiden perusteella. Niissä voi olla aivan mitä tahansa. Sähköpostin välityssysteemi suhtautuu niihin kuten muuhunkin välitettävään tekstiin.

      • myös?

        Edellisestä vastauksesta ei nyt oikein ottanut sevää joten selkokielellä kiitos meille tavan koneen käyttäjille. Olen myös viimeaikoina saanut roskapostia omasta sähköpostiosoitteestani omaan osoitteeseesi. Mikä tähän on syy. Kone myös takkuaa. Olenko siepattu???


      • zxcvbnm
        myös? kirjoitti:

        Edellisestä vastauksesta ei nyt oikein ottanut sevää joten selkokielellä kiitos meille tavan koneen käyttäjille. Olen myös viimeaikoina saanut roskapostia omasta sähköpostiosoitteestani omaan osoitteeseesi. Mikä tähän on syy. Kone myös takkuaa. Olenko siepattu???

        Sähköpostin otsikkokentässä on To: ja From: kentät, joihin postiohjelma laittaa vastaanottajan ja lähettäjän osoitteen. Sähköpostia ei kuitenkaan kuljeteta internetissä To: kentässä olevan osoitteen perusteella eikä mikään tarkista pitääkö From: kentässä oleva osoite paikkaansa.

        Etanapostissa tilanne olisi hieman sama kuin postinkantaja poistaisi ja hävittäisi kirjekuoren ja pudottaisi vain kuoren sisällön vastaanottajan postilaatikkoon.

        Osoitteista ei siis voi päätellä mitään. Ainoa keino tietää mistä posti on tullut, on seurata Received: kenttiä taaksepäin. Jokainen postia välittänyt kone lisää postiin oman Received: kenttänsä.

        Ettei asia olisi niin yksinkertaista, Recived: kenttiä voidaan väärentää ja roskapostittajat niin usein tekevätkin. Oikea lähtöpiste löytyy vain menemällä yksi kenttä kerrallaan reittiä taaksepäin ja tarkastamalla merkintöjen oikeillisuus. Viimeinen oikea merkintä osoittaa lähettäneen postipalvelimen.


    • tuumailen

      En sano, että tietäisin millä sivuilla olet käynyt,
      koska osoitteesi on kaapattu. Itse kävin erään
      suomalaisen yrityksen sivuilla ja saadakseni sieltä
      jotakin, piti antaa sähköposti osoite. Vieläkin
      vuosien jälkeen roskapostitus jatkuu yahoon osoit-
      teeseeni. Blockkaus ei toimi, eikä siellä ole
      semmoista toimintoa kuin, vain osoitelistassa
      olevilta yhteystiedoilta voi tulla postia.

      Blockkia voi laittaa ilmaiseksi 500:dalle osoit-
      teelle, mutta spämmäri vaihtaa vain osoittees-
      taan yhden kirjaimen ja taas spämmiä puskee.

      Sellaista.

      Lataa koneellesi Kasperskyn ilmainen
      viirusohjelma, joka myös poistaa kaiken roskan
      koneelta.

      tässä on linkki :

      http://www.softpedia.com/progDownload/Kaspersky-free-cleaner-Download-20513.html

      jos ei toimi, niin hae sitä tuolta sivulta.

      Koeta kestää. Itse olen lopettanut ainakin 1
      emailin roskan takia. Valitettavasti toinen
      osoitteeni oli samankaltainen ja samat spämmärit
      saivat osoitteen selville, kun lähetin tietoja
      roska mailista toiseen, että säilyttäisin maileja toisen palelutarjojan osoitteessa.

      eipä muuta.

      moi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      108
      2264
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      84
      1975
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      53
      1566
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      50
      1506
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      153
      1476
    6. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      48
      1384
    7. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      144
      1314
    8. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      26
      1156
    9. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      111
      1128
    10. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      25
      1084
    Aihe