Omaan sähköpostiin on tullut jo kuukausia roskapostia, joitain viestejä olen avannut, mutta en
usko menneeni mihinkään linkin osoitteeseen. Tänään kuitenkin sain omasta osoitteestani roskaposti mainoksen, lähetänkö siis omalla nimelläni roskapostia muihin sähköpostiosoitteisiin mitkä löytyvät sähköpostistani, vai onko osoitteeni roskapostittajien tiedossa, ja he väärentävät sähköposti osoitteeni ja näyttää vain siltä että lähettäisin postia? F-secun virusscannauksen ajoin eikä se löytänyt mitään.
Olenko roskapostittaja?
4
1946
Vastaukset
- zxcvbnm
Sähköpostia ei kuljeteta osoitekentissä näkyvien osoitteiden perusteella. Niissä voi olla aivan mitä tahansa. Sähköpostin välityssysteemi suhtautuu niihin kuten muuhunkin välitettävään tekstiin.
- myös?
Edellisestä vastauksesta ei nyt oikein ottanut sevää joten selkokielellä kiitos meille tavan koneen käyttäjille. Olen myös viimeaikoina saanut roskapostia omasta sähköpostiosoitteestani omaan osoitteeseesi. Mikä tähän on syy. Kone myös takkuaa. Olenko siepattu???
- zxcvbnm
myös? kirjoitti:
Edellisestä vastauksesta ei nyt oikein ottanut sevää joten selkokielellä kiitos meille tavan koneen käyttäjille. Olen myös viimeaikoina saanut roskapostia omasta sähköpostiosoitteestani omaan osoitteeseesi. Mikä tähän on syy. Kone myös takkuaa. Olenko siepattu???
Sähköpostin otsikkokentässä on To: ja From: kentät, joihin postiohjelma laittaa vastaanottajan ja lähettäjän osoitteen. Sähköpostia ei kuitenkaan kuljeteta internetissä To: kentässä olevan osoitteen perusteella eikä mikään tarkista pitääkö From: kentässä oleva osoite paikkaansa.
Etanapostissa tilanne olisi hieman sama kuin postinkantaja poistaisi ja hävittäisi kirjekuoren ja pudottaisi vain kuoren sisällön vastaanottajan postilaatikkoon.
Osoitteista ei siis voi päätellä mitään. Ainoa keino tietää mistä posti on tullut, on seurata Received: kenttiä taaksepäin. Jokainen postia välittänyt kone lisää postiin oman Received: kenttänsä.
Ettei asia olisi niin yksinkertaista, Recived: kenttiä voidaan väärentää ja roskapostittajat niin usein tekevätkin. Oikea lähtöpiste löytyy vain menemällä yksi kenttä kerrallaan reittiä taaksepäin ja tarkastamalla merkintöjen oikeillisuus. Viimeinen oikea merkintä osoittaa lähettäneen postipalvelimen.
- tuumailen
En sano, että tietäisin millä sivuilla olet käynyt,
koska osoitteesi on kaapattu. Itse kävin erään
suomalaisen yrityksen sivuilla ja saadakseni sieltä
jotakin, piti antaa sähköposti osoite. Vieläkin
vuosien jälkeen roskapostitus jatkuu yahoon osoit-
teeseeni. Blockkaus ei toimi, eikä siellä ole
semmoista toimintoa kuin, vain osoitelistassa
olevilta yhteystiedoilta voi tulla postia.
Blockkia voi laittaa ilmaiseksi 500:dalle osoit-
teelle, mutta spämmäri vaihtaa vain osoittees-
taan yhden kirjaimen ja taas spämmiä puskee.
Sellaista.
Lataa koneellesi Kasperskyn ilmainen
viirusohjelma, joka myös poistaa kaiken roskan
koneelta.
tässä on linkki :
http://www.softpedia.com/progDownload/Kaspersky-free-cleaner-Download-20513.html
jos ei toimi, niin hae sitä tuolta sivulta.
Koeta kestää. Itse olen lopettanut ainakin 1
emailin roskan takia. Valitettavasti toinen
osoitteeni oli samankaltainen ja samat spämmärit
saivat osoitteen selville, kun lähetin tietoja
roska mailista toiseen, että säilyttäisin maileja toisen palelutarjojan osoitteessa.
eipä muuta.
moi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774602- 1801837
- 1241550
- 351016
- 1081005
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161001- 78913
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78842- 45817
- 4798