Vikinglinen amorella vai siljan Festival ?
Lapset on 3 ja 6 vuotiaat tytöt.
Lapset on 3 ja 6 vuotiaat tytöt.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Siljalle ilman muuta,on rauhallisempi meno ja tilavampi.
Laivalla myös lapsille varattu omaa ohjelmaa.
...Ja Amorellalla vähemmän etuilevia itäturisteja, voi ruokailla ym. rauhassa
Silja on huomattavasti laadukkaampi ja mukavampi. Vikingillä on paljon räyhääviä ruotsalaisnuoria ja muutenkin tuulipukukansaa.
Oikeasti molemmat laivat ovat ihan samaa kokoluokkaa eli laivan sisällä kun olet, niin mitään eroa et huomaa. Amorella taitaa olla muutaman vuoden uudempi, mutta muistaakseni molemmat ovat 80-luvulta. Ja meno on varmasti kummallakin ihan samanlaista, eli sesongin ulkopuolella on kivaa ja rauhallista. Viimeksi osuin koululaisten kesäloma-aikaan Festivalille, eikä mihinkään meinannut sekaan mahtua, sama koskee varmasti myös hiihtolomaa.
Amolla on lapsille suunnattua toiminnallisuutta ja ohjelmaa selvästi enemmän. VArsinkin sunnuntain lähdöllä on aina paljon lapsia ja seuraa toisistaan. Laiva on ollut aina suht rauhallinen, aamuvuoro Turusta on sitä toki molemmilla linjoilla.
Ainakin ennen on aina ollut loma-aikaan Siljalla paljon enemmän ohjelmaa laivalla kuin Viikarila. Eikä parin viime kuukauden aikanakaan ole muutosta näkynyt, jotan suosittelen Siljaa sen öykkisosingonnostoViikkarin sijaan.
Oi, Amo on BRT:n mukaan isompi, mutta isompi ei hyvä, jos ei toimi...
"suosittelen Siljaa sen öykkisosingonnostoViikkarin sijaan"
Tuohan ei ap:n kysymykseen liity millään tavalla, mutta on se vaan mielenkiintoista, kuinka jotkut jaksavat olla kitkeriä, että suomalaiset nostavat viikkarilla osinkoja. Parempi, että osingot, isot tai pienet, menevät Viroon. ?!
Moro, juu on se hyvä että osingot menee viroon. Oat köyhiä. Ei kuitenkaan ahvenanmaalle (lue viiking) niillä on jo nappulaa, ja jos niiltä loppuu, nii kyllä pappa betalar
98% viime vuodesta pienentyneestä liiketuloksestahan ei paljon osinkoja makseta...
Totta. Tallink ei paljon osinkoja maksele. Ne ostaa niillä rahoilla itelleen ja Siljalle uusia laivoja.
Viiking ei. Ne ajaa yli kaksikymmentä vuotta vanhoilla pesusoikoilla mielummin. Ja ahvenenmaan pulakärsivät sen kun rikastuu!
ole ostaneet niitä laivoja lähinnä velkarahalla?!
Pieni äidinkielen(viro??)kertaus ei olisi pahitteeksi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
että tytöt saavat olla leikkihuoneessa ihan kahdestaan, valitkaa Silja Festival, jos tykkäätte, että siellä on jotain elämääkin, sitten Amorella. Itse suosittelisin ehdottomasti jälkimmäistä!
Ei ole mitään asennetta TallinkSiljaa vastaan, mutta kun vaihtoehtona on Festival ja Amorella, niin oma suositukseni on, että ehdottomasti Amorella. On paljon viihtyisämpi ja paremmassa kunnossa hyteistä lähtien. Myös ohjelma on monipuolisempaa. Silja Festivalin taso on kyllä luvattoman huono.