Hei,
minulla on yksi lapsi jonka isästä olen eronnut. Lapsesta meillä on yhteishuoltajuus, ja tapaamiset ovat vuoroviikoin.
Tätä nykyä olen avoliitossa ja meille on tulossa vauva aika pian. Kysymys: olisiko järkeä kertoa ex-miehelle että olen raskaana ? Vai onko parempi jättää kertomatta ?
Kummin itse tekisit ?
Mietin tätä kovasti, sillä saatan törmätä ex-mieheeni milloin tahansa, asumme nimittäin aika lähellä toisiamme. Lapsemme ei ole puhunut asiasta mitään isälleen. Ajattelin vain että onkohan ex-miehelleni liian suuri "järkytys" jos näkee minut jossakin eikä ole ollut raskaudestani tietoinen.
minulla on yksi lapsi jonka isästä olen eronnut. Lapsesta meillä on yhteishuoltajuus, ja tapaamiset ovat vuoroviikoin.
Tätä nykyä olen avoliitossa ja meille on tulossa vauva aika pian. Kysymys: olisiko järkeä kertoa ex-miehelle että olen raskaana ? Vai onko parempi jättää kertomatta ?
Kummin itse tekisit ?
Mietin tätä kovasti, sillä saatan törmätä ex-mieheeni milloin tahansa, asumme nimittäin aika lähellä toisiamme. Lapsemme ei ole puhunut asiasta mitään isälleen. Ajattelin vain että onkohan ex-miehelleni liian suuri "järkytys" jos näkee minut jossakin eikä ole ollut raskaudestani tietoinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
olla provo! Edes yksinhuoltajaäiti ei voi olla noin idiootti - vai voiko?
Tosi ilkeää että täällä jotkut menevät ihan mauttomuuksiin, onko sinun mielestäsi yksinhuoltajaäidit kaikki idiootteja?
En mä ainakaan kertois! Kummallakin omat elämät eikä kummallakaan ole niihin syytä puuttua.. kyl se exä sen sit näkee kun sen aika on! Toki jos exän kanssa on jääny oikein ruusuiset välit, siis ollan ystäviä niin tietenkin ystävälle kertoisin..
mielestäni ex:älle ei raskautesi ja avoliittosi kuulu millään tavalla ainoastaan yhteisen lapsenne asiat.en minä ainakaan ole ex:älleni tilivelvollinen seurustelu ym jutuista.en kylläkään edes puheväleissä joten voin olla väärä henkilö kommentoimaan
"mielestäni ex:älle ei raskautesi ja avoliittosi kuulu millään tavalla ainoastaan yhteisen lapsenne asiat"
Eikös se ole yhteisen lapsen asia, että siitä tulee isosisko/veli? Eikö ole yhteisen lapsen asia, että perhe muuttuu?
Miksi et kertoisi? Niinkuin ed totesi et ole tilivelvollinen, mutta jos puheväleissä olette, niin miksi et mainitsisi asiasta?
Mieheni exälle että perheeseemme tulee vauva... sai itse huomata masun kasvusta... toki mieheni lapsi oli jossakin vaiheessa kertonut äidilleen. exälle ei kuulu teidän perheen asiat. lapsi ei vaikuta exän elämään millään tavalla..
Eiköhän sinunkin ole aika unohtaa mennyt suhde ja aloittaa uusi vaihe elämässä ? ? ?
Mitä ihmettä se ex-puolisolle kuuluu, jos olet raskaana, ei mitään ! ! ! !
Ainoa mikä teitä ex:n kanssa "yhdistää" on lapsenne.
Taidan tuntea sinut :-) Ovatko asiat tosiaankin edenneet jopa noin pitkälle? Etkö muka kysynyt exältäsi lupaa tulla raskaaksi??? Olet edistynyt, jos et niin tehnyt. Lapasiesi kohtaloa suren, sekä edellisen että tulevan.
miksi tuollainen asia pitäisi salata?
Itse kerroin exälle siinä vaiheessa, kun kerroin yleisesti muillekin. Vaikuttaahan tuleva vauva yhteisenkin lapsen elämään.
No, meillä tosin välit hyvät, eikä uusi raskaus herättänyt negatiivisia tunteita.
Aiotko kieltää myös lastasi asiasta puhumasta, ettei salaisuutesi paljastu? Mietihän nyt ihan ajatuksen kanssa mitä se tekee lapsellesi jos joutuu omien vanhempiensa kesken tasapainoilemaan noin tärkeän asian kuin oman sisaruksensa olemassa olon ja sen tuomien tunteiden esittämisen kanssa.
Mikä teitä ihmisiä oikein vaivaa? Tämä juttu on oikein tyyppiesimerkki siitä kuinka eronneet tuijottavat vain omaan napaansa eivätkä kykene ajattelemaan lastaan.
että ex on vain ex?
Ihminen,joka ei kuulu enää samaan perhekuntaan...miksi on niin vaikeaa jättää mennyt taakseen ja jatkaa elmää??
Ei niitä exiä kiinnosta ent. suhteen elämä,ainakaan normi tilanteessa.
Ja jos se exäs ei oo sinusta jo huomannut että raskaana olet..ja viel loppuvaiheessa..sokeanako sinä häntä pidät?
Meillä kävi niin, että mies kertoi tulevasta pikkusisaruksesta vain pojalleen (on siis aikaisemmasta liitosta). No sitt jossain vaiheessa poikahan tietysti kertoi asiasta äidilleen, joka sit "hurjana" soitti miehelleni ja tiukkasi miten pojan aseman nyt käy, kun perheeseen tuleekin pikkuinen. Kiusallista!
Mielestäni mieheni ei oikein osannut hoitaa asiaa ja siitä jäi kyl kaikille osapuolille "paha maku suuhun"! Eikä kaikkein vähiten tälle esikoiselle, joka mitä ilmeisimmin sitten itsekin alkoi kokea tulokkaan jonkinlaisena uhkana asemalleen. Joten.. kannatan kyllä avoimuutta näissäkin asioissa, kaikin puolin!
mitä häviät jos asia hänelle sanot? se tulle kaikkinensa, raskauden alkamisajankohtineen kuitnekin ilmi myöhemmin.
Avoimuus puhdistaa ilmapiiriä vaikket hänestä muuten ole kiinnostunut tai päinvastoin.
Kuuluu exälle sikäli, että kummallisen lainsäädäntömme mukaan sen nojalla lasten äiti voisi halutessaan hakea elatusmaksujen korottamista. Äitiysloman ja hoitovapaiden aikanahan elatuskyky alenee pitkäksi aikaa...
... mutta toivottavasti kukaan ei ole niin vinoutunut, että käyttäisi tätä porsaanreikää hyväkseen. Käytännössähän sillä pakotetaan exä osallistumaan toisen kanssa hankittujen lasten kuluihin!