Kodinhoitajan palkka?

Elikä millasta palkkaa kaupungit maksaa kodinhoitajille? Ilta- ja viikonloppulisät?
65030
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kaupungit maksaa kodinhoitajille/lähihoitajille/perushoitajille kvtes:n mukaista palkkaa, joka kaupungista riippuen on n. 1700 e/kk lisät. Lisät ovat normaalit kvtes:n mukaan.

Äänestä

peruspalkka helposti tuplaantuu, on ne sen verran suuret.

Äänestä
  • Höpöhöpö. Lisät tekee max 25-30% palkanlisää, mikäli töitä tehdään myös pyhiä myöden ympäri vuoden.

    Äänestä

  • Höpö höpö, palkka EI TOSIAA tuplaannu "helposti" lisillä, vaikka tekis täyttä listaa (3 vko) ja olis joka viikko viikonloput töissä niin ei siltikään palkkaa saa mitenkää tuplattua!
    Suurin lisä mitä oon saanu, on ollu lähes 500e kun mukana oli paljon pyhiä, iltoja ja yövuoroja!

    ..niin ja on koulutus lähihoitaja, eikä mikää pelkkä kodinhoitaja.

    Äänestä

  • sunnuntai hoitaja... kirjoitti:

    Höpö höpö, palkka EI TOSIAA tuplaannu "helposti" lisillä, vaikka tekis täyttä listaa (3 vko) ja olis joka viikko viikonloput töissä niin ei siltikään palkkaa saa mitenkää tuplattua!
    Suurin lisä mitä oon saanu, on ollu lähes 500e kun mukana oli paljon pyhiä, iltoja ja yövuoroja!

    ..niin ja on koulutus lähihoitaja, eikä mikää pelkkä kodinhoitaja.

    kodinhoitaja??? Lähihoitajilla ja kodinhoitajilla sama palkka

    Äänestä

  • Kodinhoitajilla ja lähihoitajilla sama palkka. Koti/,lähihoitaja tekee samaa työtä. Koulutusta järjestetään samanarvoisesti. Tehtäviä ei ole jaoteltu. Love-tentit pitää suorittaa antaa näytöt vastaavalle s-hoitajalle. Meillä kotisairaanhoito ottaa verinäytteet ja ja lihakseenpistot. Kodin/lähihoitajat insuliinipistot, vs, rr, haavanhoidot ohjeen mukaan, plv näytteet nyös katetroinnit. Lääkkeet on pussijajelussa ja esim. Marevan-lääkityksen hoitaa s-hoitaja. Onhan turhaa pirstaloittaa työtehtäviä, myös kodinhoitajat ovat käyneet 2 vuotisen koulutuksen. Työpaikkakohtaisesti koulutetaan lähi/kodinhoitajia aivan samanlaisiin tehtäviin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


..... kirjoitti:

Elikä millasta palkkaa kaupungit maksaa kodinhoitajille? Ilta- ja viikonloppulisät?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu