Eli asiaan. Työ alkaa esimerkiksi 8 aamulla. Eli sinun tulee olla kassalla valmiina vastaanottamaan asiakkaita tuolloin. Alkaako teillä työaika jo esim. 10min aiemmin vai tuolloin 8? Tämä siinä tilanteessa ja työpaikoissa joissa joudutte hoitamaan tarvittavat toimenpiteet (kassarahat jne.) ennen kuin voitte aloittaa työn kassalla.
Onhan väärin jos työ asioita joutuu tekemään omalla ajalla, ja työnantaja ei maksa siitä, vaan vasta siitä kun olet jo valmiina ottamaan asiakkaita vastaan.
Kaupan kassalla
16
7617
Vastaukset
- vaihtaminen
takahuoneessa ei kuulu työaikaan, tai jos pyöräilet töihin ja käyt suihkussa, mutta siitä asti kuuluu työaikaa
eikä tähän ay:tä tarvita vaan tervettä järkeä; se mikä kuuluu työhön ennen kuin voi tehdä jotain muuta työhön kuuluvaa, tehdään tietysti työaikana - väittää
työaika alkaa mistä tahansa työtehtävästä
et voi tosissasi esittää, että teillä olisi jokin ristiriita kyseisestä asiasta- eipä kai sitten
Kyllä se vaan niin hyvin monissa paikoissa menee, että omalla ajalla saat pohjakassan laittaa ja tarkastaa päivän tarjoukset. Isossa asiakasomisteisessa ryhmittymässä ainakain näin toimitaan. Esim jos marketti aukee ysiltä, sulla työvuoro alkaa ysiltä. Siihen meneessä on pitänyt aukaista tupakka-automaatit, pohjakassa laittaa ja selvittää päivän tarjoukset. Jos meni rahahuoneesta pohjaa hekemaan vasta ysiltä, ja sitten tutustumaan päivän tarjouksiin ja tupakka-automaatit aukomaan ja purkamaan kolikkopötköjä kassaan niin paskaa sai niskaan joko pomolta tai asiakkaalta, kun ei ollut kassa valmiina rahastamaan tasan ysiltä. Muutenkin niin älyttömän pienet palkat kaupassa! Eipä sitä kovin kauaa viittiny katsella ja lähdin muihin hommiin.
- kaupan ovet
suljetaan, niin miten maksetaan niille, jotka joutuvat odottamaan, että viimeiset asiakkaat hilautuvat ovista ulos
ovethan suljetaan tasalta; ps. jossain kyllä tämän takia jatkuvasti muutamia minutteja aikaisemmin, josta sitten työntekijät suuttuvat, kun heistä tekee ilmiannon... ettei kauppaan pääse sisään todistetusti oikeaa aikaa kävelevän kellon mukaan esim. klo 20:59.
Yhtä hyvin voisi tehdä niin, että ovella lukisi, että sisään ei pääse 20:30 jälkeen, kuten joissain museoissa, joissa varataan minimiaika "ostosten" tekoon.
Ei sekään olisi oikeudenmukaista, koska jos haluaa vaikka litran maitoa, sen ehtii juosta 1 min:ssa hakemaan, maksaa ja ulos, ellei ole jonoa.
On tässä kuule, ajateltu, niin penteleesti, vuosien mittaan, ettet uskokaan... - aukeaa
kello 8.00, niin työaika yleensä alkaa 6.00-7.30 välillä. Mutta se riippuu toki onko kyseessä kauppa, jossa kassat myös purkavat kuormaa vai ainoastaan istuvat kassalla. Kassan laskeminen kuuluu työaikaan aamuin illoin.
- Isossa marketissa
Meillä aamuvuoro alkaa 10 minuuttia ennen kaupan aukeamista. Työvuoron alkaessa tarvitsee siis olla vasta hakemassa pohjakassaa jne. Kyseessä iso marketti.
Aikaisemmassa työpaikassani (kylpylän kassa) kassan avaus ym. tehtävät piti tehdä aamuisin omalla ajalla (näihin meni 10min työvaatteiden pukeminen), jotta ehti avata ovet ajallaan. Ja iltaisin piti olla aina ihan tappiin asti töissä, vaikka oli jo tehnyt kaikki hommat... Ei tullut kuuloonkaan että olisi saanut lähteä illalla aiemmin, vaikka vastaavasti aamulla joutui tulemaan töihin ennen työvuoron varsinaista alkamista. Tämä ei ollut kovin reilua meikäläisen mielestä. - ei kaikissa
kaupoissa suju niinkuin kuuluisi. meilläkin ennen alkoi työt klo 8. eli paikalle piti tulla n.10-15 min etuajassa että ehti pukea ja laittaa kassan valmiiksi ennenkuin aukaisi ovet.
nykyään tullaan tuntia ennen, eli kassan ehtii laittaa työajan puitteissa ja tehdä muutakin kaupan siistimistä.
kaupan sulkeuduttua on 15 min työaikaa laskea kaksi kassaa ja sulkea kauppa. eli oikeastaan aina menee vähän yli.
kellokortti olisi aika hyvä keksintö tähän kaupan työhönkin, miksi vain isoissa miesvaltaisissa halleissa? - Neuvo
Hei!
Kaikesta työajasta kuuluu saada palkka! - Homma kuntoon
Mikäli joudut tekeen palkattomasti yhteyttä vaan liittoon. Yrittäjä kauppiaissa on osaamattomia ja sopimattomia alalle. Otettu vaan suoraan kadulta kun on halukkuutensa ilmassut. Ainoa velvote on yhtiölle ainostaan euro omistajalle. Esim OY ei tunnusta mitään muita arvoja, vaikka tehdään liturgiaksi millaisia eettisiä ja moraalisia julistuksia.
- tyyppi88
Teen kassavuoroja vuokrafirman välityksellä. Ohjeistus on tälläinen: Työvuoro alkaa 15.30 tällöin pitäisi olla kassa auki eli käytännössä pohjan haku kassanvalmistel on tehtävä omalla ajalla ja kyllä näyttää siltä että tämä niellään.. mutta sama myös lähtiessä työaika päättyy 20.30 sen jälkeen pitäs siivota paikka ja hoitaa rahat pois.. en ole tätä hyväksynyt vaan lähtenyt aina aikasemmin muttei kertaakaan ole päin naamaa valitettu..
- ärräntäti
Kioski avataan klo: 7.00, työaikani alkaa 6.30. Tuossa puolessa tunnissa lasken pohjan, avaan kassan ja onlinekoneen, tyhjennän sekä pussitan ja tilitän kolikot 3:sta RAY:n koneesta, keitän kahvit, haen lehdet laatikosta ja pistän ne sekä lööpit esille, nostan roskiksen ja 3 ständiä pihalle ja juon kupin kahvia ja poltan tupakin. Ennen piti samassa ajassa myös paistaa pullat, onneksi ei enää ole paistoja.
Mistään hinnasta en tuota kaikkea tekisi omalla ajalla, hyväntekeväisyyttä harrastan mieluummin jollekin sitä oikeasti tarvitsevalle kohteelle, en todellakaan työnantajalleni! - kassaneiti
olen ollut vasta vähän aikaa kaupassa töissä ja osastolla tullaan siihen aikaan kun vuoro alkaa. Mutta kun tulin kerran klo 8.00 hakemaan rahat sain huudot että olen myöhässä ja kassalla pitää olla silloin kun vuoro alkaa. Just. Juttelin asiasta palvelupäällikön kanssa ja se sanoi että riittää jos on pari minuuttia ennen vuoron alkua paikalla. Enhän mä mistään parista minuutista vaadi palkkaa, mutta mulla menee vähintään 5min että haen rahat ja avaan kassan, sekin hirveässä kiireessä. Eli joskus 7.50 mun pitäs silloin tulla että olen ajossa vuoron alussa. Ja kun on vähän hankalaa muutenkin päästä työpaikalle, kun en asu ihan nurkan takana niin kiva lähteä kauheen aikaisin aamulla kotoa että ehtii hoitaa ne asiat mitkä kuuluu työhön ilmaiseksi!
- ja daami edelleen
Itse asiassa laki sanoo niin, että työaika alkaa silloin kun olet varustautuneena aloittamassa varsinaista työntekoa. Työaika ei suinkaan ala siitä, kun saavut paikalle. Esimvalmistelut menevät omaan piikkiin. Työnantajasi toimii täysin laillisesti
- siitä tekstistä
Mikä lakiteksti niin sanoo? Kyllä meillä työ alkaa siitä, kun olet työasussa paikalla. Kassapaikan valinta, pohjakassan vastaanotto, ilmoitusten yms. tiedotteiden lukeminen ovat työaikaa, koska saumattomasti liittyvät työn hoitamiseen. Miksi se ei muka olisi työaikaa?
- kenties tämä?
Työajaksi luettava aika
4 §
Työaika
Työajaksi luetaan työhön käytetty aika sekä aika, jonka työntekijä on velvollinen olemaan työpaikalla työnantajan käytettävissä.
Kyllä tuo minusta ainakin on selvää pässinlihaa. Jos esim. rahojen laskeminen yms. tehdään omalla ajalla, se on väärin. Työnantaja teettää ilmaista työtä. - Anonyymi
Höpö, höpö...
- Anonyymi
Mitkä ihmeen esivalmistelut? Ne kuuluu toimenkuvaasi ja on palkallista työaikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1543297- 2233005
En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.791976Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va791618Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2391447- 481158
- 991051
- 1211036
- 58978
- 12923