Eräässä Riihimäen koulussa on avoimen rasistinen opettaja, jonka mielestä vammaiset sairaat ja hullut pitää kaasuttaa ja panna uuniin, kuten Saksassa tehtiin 30 ja 40 -luvuilla, jottei niitä tarvitsisi elättää.
En ensin meinannut uskoa kuulemaani, mutta kuunneltuani hetken kyseisen henkilön ajatuksia ihmisistä ja elämästä, niin en voi kuin ihmetellä, mistä viemäreistä kaupunki opettajansa poimii.
Tämäkin tyyppi kehuskeli juovuspäissään kesällä ampuneensa naapurin kissaa ilmakiväärillä ja nylkeneensä pihasta löytyneen oravanpoikasen elävältä.
Että tämmöistä...
En ensin meinannut uskoa kuulemaani, mutta kuunneltuani hetken kyseisen henkilön ajatuksia ihmisistä ja elämästä, niin en voi kuin ihmetellä, mistä viemäreistä kaupunki opettajansa poimii.
Tämäkin tyyppi kehuskeli juovuspäissään kesällä ampuneensa naapurin kissaa ilmakiväärillä ja nylkeneensä pihasta löytyneen oravanpoikasen elävältä.
Että tämmöistä...
Vastaukset 16
Vanhimmat
Uramon koulussa on vuosia riehunut ilmeisen alalle sopimaton opettaja, joka kiusaa henkisesti heikoimpia oppilaita ja joka on ihmisenä täysin kyvytön minkään tason empatiaan.
On jotensakin uskomatonta, ettei kukaan ole puuttunut asiaan. Ilmeisesti muu henkilökunta pelkää tätä ihmisen kuvatusta liian paljon, eivätkä vanhemmat lapsiaan suojellakseen uskalla sanoa mitään.
Näin on asia yllättävän monessa koulussa Riihimäellä.
Kun kerran tiedät, että tuollaista tapahtuu, niin miksi et ole ottanut yhteyttä viranomaisiin. Suojeletko jotain näistä kiusaajista?
Se varmaan suojelee sinua. Olethan puhaltanut EU rahaa omaan taskuusi.
Tuohon kun lisää vielä uskonnollisen suvaitsemattomuuden, auktoriteettien kumartelun ja isänmaallisen paatoksen, niin pienen ihmisalun painajainen ja kärsimysnäytelmä on valmis...
Pienillä padoilla sitä vasta tarkat korvat onkin - eli kyllä ne seuraa muittenkin tekemisiä ja kuuntelee korvat höröllä vaikkeivät mitään ymmärtäisikään....... Helppoo porukkaa ja älyllisesti köyhiä aikuisia!
Taisi olla opettajan tekstiä. Juuri tuota varmaan tuo eräs vastaaja tarkoitti. Joillekin opettajille opettajan virka tuntuu olevan pönkkänä huonolle itsetunnolle. Tällaiset opettajat tunnistaa hyvin ylimielisestä ja muita ihmisiä väheksyvästä käytöksestä. Pedagogiikan kanssa näillä “opettajilla” ei ole mitään tekemistä. Voiko hum. kand.,insinööri tai FM olla edes pedagogisesti pätevä? Ei voi!
mutta se ei ole minun vikani! Mieti vähän mitä mahdollisesti tarkoitettiin...
kakarat ottaa mallii ja vaikutteita vain opettajistaan? Oiskohan ihan täydellisesti noin, tai no, ilmankos vanhemmat ei kakaroitansa kasvata ja olettavat että kaikki oppi tulee koulusta.
Juuri tuosta lienee kysymys eli kyvyttömyydestä kunnioittaa ihmistä. Olet mainio esimerkki ylimielisestä ja lähimmäisiäsi väheksyvästä ihmisestä, joka vääristelee asioita itselleen mieleisiksi.
Kyllä useimmat vanhemmat kasvattavat lapsiaan, mutta opettajat evät kasvata oppilaitaan, koska eivät osaa, eivätkä kykene.
sanottu että alkuperäisen viestin asiat olisivat oppimateriaalia vai jonkun omia mielipiteitä. Opettaako opettaja mielipiteitään vai oppimateriaalia. Onko todisteita että noin opettaa, missä jakaa mielipiteitään ja kenelle! Samanlaista paskaa tungetaan patoihin :))) ihan ilman opettajakorkeakoulun käymistä.......
Kuka alkuperäisen viestin kirjoitti? Huonon arvostelun saanut oppilas vai?
Rikos ilmoitusta, ihmettelen tosiaan kyllähän olis jo aihetta puuttua asiaan.
Jos se on totta mitä kirjoitat olis monen pelastus kun kerran sulla on tietoo, vai oletko niin välin pitämätön?
Kyllä täytyy ihmetellä! Missä koulussa tällainen opettaja on ?
MIKÄ ON OPETTAN NIMI?
Vai on Riihimäellä näin mänttejä opettajia. Koululaitosta tulee seurata.