Eli haluan keittiön, jossa on kalusteisiin sijoitettu jää- pakastinkaappi. Mitä tulee ottaa huomioon suunnittelussa?? Onko kokemuksia vastaavista ratkaisuista. Mielestäni koneiden ei välttämättä tarvitse näkyä. Ulkomailla aika usein laitteet integroituna, miksi suomessa yleisesti ei? Tämä on tietenkin mutua, mutta... Ovatko ko. ratkaisut olleet joskus liian arvokkaita ja siitä johtuen eivät ole yleistyneet härmässä?? Täällä on muutenkin omanlaiset mitoitukset, ikeat ym. muut ovat onneksi tuoneet "yleiseurooppalaiset" mitat meillekin. Lisäksi mielestäni kaappeja laitetaan usein liikaa, tulee tukkoinen fiilis! Vielä lopuksi gallup: tarvitaanko kuivauskaappeja enää?? Mielestäni ei, jos on astianpesukone.
INTEGROITAVAT kodinkoneet
Kuiva U. Skaappi
31468
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olet oikeassa, Suomessa integroidut ratkaisut ovat sen verran hintavia, että monilla varmaan hankinta tyssää siihen. Mutta kuten myös totesit, se on mielipide eli mutu-juttu. Aivan yhtä hyvin voi olla niin, että integroitu ei kiinnosta. Näin ainakin meillä. Jos kylmälaitteet ja ehkä apk:kin olisivat integroidut, niin alkaisi näyttää aika päällekäyvältä yhden ja samanlainen ovimalli.
Kaappien määrä taas riippuu siitä, paljonko on säilytettävää tavaraa. Sinkun kaikki kaksi kuppia espressokeittimeen eivät montaa kaappia vaadi, mutta jos tavaraa on siunaantunut, niin minne sen laitat, jos et kaappiin. Kauniitkin kipot ja lasit on hyvä olla poissa silmistä silloin, kun ei ole niiden aika olla esillä. Mikä sinua meikäläisissä mitoituksissa risoo? Miten "yleiseurooppalaiset" niistä eroavat ja miksi ne ovat "parempia"?
Kuivauskaappi on mielestäni ehdoton. Itse en astianpesukoneeseen laita teflonia, puulastoja, kristallia enkä astioita, joissa on kultauksia. Enkä kyllä periaatteesta muoviakaan, vaikka moni kippo taitaa olla apk:n kestävä nykyään. Jos ei heti voi niitä pyyhkeellä kuivata, niin minne ne laittaa, jos ei kuivauskaappiin? Mannermaiseen tyyliin irralliseen pöydällenostettavaan ritiläänkö? Ei sellaista näkyä ainakaan allekirjoittaneen keittiöön.
Hmm, varsinaiseen kysymykseesi integroinnin suunnittelusta, minä kyllä luottaisin keittiökalustemyyjien asiantuntemukseen tässä kysymyksessä.
Kun etsiskelin integroitavaa jää/pakastekaappia niin huomasin että valinvaraa oli todella niukasti ja meille tuli sitten rosteri jossa oli ne finessit jotka halusimme. Et meillä se kaatu siihen ettei ollut sellaista kaappia tarjolla integroituna jonka halusimme. Sitten kun astianpesukone ei voinut olla kuin 45cm ja integroitu niin valinnat oli todella vähissä. esim. AEG:llä vain yksi malli, joka on kyllä toiminut hyvin, voisi kyllä kuivata paremmin.
Tosta kuivauskaapista, täällä ruotsissa se ei ole vakio mutta meille tuli ehdottomasti 40cm kuivauskaappi. Kun aina on jotain mitä ei voi pestä koneessa jostain syystä, liian suuri, ei ehdottomasti saa pestä koneessa, j.n.e. Kaikki ruotsalaiset naapurini on kateudesta vihreitä kun esittelen kaappiani ja sanovat että kun köökkiremppa tulee niin heille kans tulee kuivauskaappi. Meidän kaapissa on vettä keräävä laatikko joten vesi ei tipu tiskipöydälle.
Kaappien määrä on kait yksilöllistä ja kuinka paljon on tullut kerättyä rojua jota pitää sitten säilöä johonkin.
Hei.
kokemuksesta voin todeta, että integroitavat luovat keittiöön yhtenäisemmän ilmeen, kun ei mikään tietty väri tai kone katkaise kalusteiden "linjaa". Itse olen tehnyt nyt 9 vuoden aikan 2 suurta keittiöremonttia ja molemmissa eri keittiöissä päädyin integroitaviin kalusteisiin. Toki ne maksavat enemmän sehän on selvä. Samoin niiden takana olevat kodinkoneet voivat myös maksaa enemmän.
Mikäli tekisin keittiöni ns. ravintolan keittiöksi, eli kaikki pinnat olisivat terästä, silloin en integroisi vaan kaikki olisi teräksen väristä koneita myöten, mutta harva pätyy tähän vaihtoehtoon kotonaan. Eli ehdottomasti integroinnin puolesta se on nykyaikaa.
t gaggenau.