INTEGROITAVAT kodinkoneet

Eli haluan keittiön, jossa on kalusteisiin sijoitettu jää- pakastinkaappi. Mitä tulee ottaa huomioon suunnittelussa?? Onko kokemuksia vastaavista ratkaisuista. Mielestäni koneiden ei välttämättä tarvitse näkyä. Ulkomailla aika usein laitteet integroituna, miksi suomessa yleisesti ei? Tämä on tietenkin mutua, mutta... Ovatko ko. ratkaisut olleet joskus liian arvokkaita ja siitä johtuen eivät ole yleistyneet härmässä?? Täällä on muutenkin omanlaiset mitoitukset, ikeat ym. muut ovat onneksi tuoneet "yleiseurooppalaiset" mitat meillekin. Lisäksi mielestäni kaappeja laitetaan usein liikaa, tulee tukkoinen fiilis! Vielä lopuksi gallup: tarvitaanko kuivauskaappeja enää?? Mielestäni ei, jos on astianpesukone.
31468
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Olet oikeassa, Suomessa integroidut ratkaisut ovat sen verran hintavia, että monilla varmaan hankinta tyssää siihen. Mutta kuten myös totesit, se on mielipide eli mutu-juttu. Aivan yhtä hyvin voi olla niin, että integroitu ei kiinnosta. Näin ainakin meillä. Jos kylmälaitteet ja ehkä apk:kin olisivat integroidut, niin alkaisi näyttää aika päällekäyvältä yhden ja samanlainen ovimalli.

Kaappien määrä taas riippuu siitä, paljonko on säilytettävää tavaraa. Sinkun kaikki kaksi kuppia espressokeittimeen eivät montaa kaappia vaadi, mutta jos tavaraa on siunaantunut, niin minne sen laitat, jos et kaappiin. Kauniitkin kipot ja lasit on hyvä olla poissa silmistä silloin, kun ei ole niiden aika olla esillä. Mikä sinua meikäläisissä mitoituksissa risoo? Miten "yleiseurooppalaiset" niistä eroavat ja miksi ne ovat "parempia"?

Kuivauskaappi on mielestäni ehdoton. Itse en astianpesukoneeseen laita teflonia, puulastoja, kristallia enkä astioita, joissa on kultauksia. Enkä kyllä periaatteesta muoviakaan, vaikka moni kippo taitaa olla apk:n kestävä nykyään. Jos ei heti voi niitä pyyhkeellä kuivata, niin minne ne laittaa, jos ei kuivauskaappiin? Mannermaiseen tyyliin irralliseen pöydällenostettavaan ritiläänkö? Ei sellaista näkyä ainakaan allekirjoittaneen keittiöön.

Hmm, varsinaiseen kysymykseesi integroinnin suunnittelusta, minä kyllä luottaisin keittiökalustemyyjien asiantuntemukseen tässä kysymyksessä.

Äänestä

Kun etsiskelin integroitavaa jää/pakastekaappia niin huomasin että valinvaraa oli todella niukasti ja meille tuli sitten rosteri jossa oli ne finessit jotka halusimme. Et meillä se kaatu siihen ettei ollut sellaista kaappia tarjolla integroituna jonka halusimme. Sitten kun astianpesukone ei voinut olla kuin 45cm ja integroitu niin valinnat oli todella vähissä. esim. AEG:llä vain yksi malli, joka on kyllä toiminut hyvin, voisi kyllä kuivata paremmin.
Tosta kuivauskaapista, täällä ruotsissa se ei ole vakio mutta meille tuli ehdottomasti 40cm kuivauskaappi. Kun aina on jotain mitä ei voi pestä koneessa jostain syystä, liian suuri, ei ehdottomasti saa pestä koneessa, j.n.e. Kaikki ruotsalaiset naapurini on kateudesta vihreitä kun esittelen kaappiani ja sanovat että kun köökkiremppa tulee niin heille kans tulee kuivauskaappi. Meidän kaapissa on vettä keräävä laatikko joten vesi ei tipu tiskipöydälle.
Kaappien määrä on kait yksilöllistä ja kuinka paljon on tullut kerättyä rojua jota pitää sitten säilöä johonkin.

Äänestä

Hei.

kokemuksesta voin todeta, että integroitavat luovat keittiöön yhtenäisemmän ilmeen, kun ei mikään tietty väri tai kone katkaise kalusteiden "linjaa". Itse olen tehnyt nyt 9 vuoden aikan 2 suurta keittiöremonttia ja molemmissa eri keittiöissä päädyin integroitaviin kalusteisiin. Toki ne maksavat enemmän sehän on selvä. Samoin niiden takana olevat kodinkoneet voivat myös maksaa enemmän.
Mikäli tekisin keittiöni ns. ravintolan keittiöksi, eli kaikki pinnat olisivat terästä, silloin en integroisi vaan kaikki olisi teräksen väristä koneita myöten, mutta harva pätyy tähän vaihtoehtoon kotonaan. Eli ehdottomasti integroinnin puolesta se on nykyaikaa.
t gaggenau.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kuiva U. Skaappi kirjoitti:

Eli haluan keittiön, jossa on kalusteisiin sijoitettu jää- pakastinkaappi. Mitä tulee ottaa huomioon suunnittelussa?? Onko kokemuksia vastaavista ratkaisuista. Mielestäni koneiden ei välttämättä tarvitse näkyä. Ulkomailla aika usein laitteet integroituna, miksi suomessa yleisesti ei? Tämä on tietenkin mutua, mutta... Ovatko ko. ratkaisut olleet joskus liian arvokkaita ja siitä johtuen eivät ole yleistyneet härmässä?? Täällä on muutenkin omanlaiset mitoitukset, ikeat ym. muut ovat onneksi tuoneet "yleiseurooppalaiset" mitat meillekin. Lisäksi mielestäni kaappeja laitetaan usein liikaa, tulee tukkoinen fiilis! Vielä lopuksi gallup: tarvitaanko kuivauskaappeja enää?? Mielestäni ei, jos on astianpesukone.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu