Huomasin tuossa netistä ulkomaan autoja selatessani, että peräkärryjä saa Suomenhintoihin verrattuna todella edullisesti, vaikkapa Virosta.
Mites jos tuo autonsa perässä esim. Viron rekisterissä olevan peräkärryn Suomeen, saako sitä ylipäätään vetää Suomessa perässään?
Täytyykö se erikseen katsastaa Suomessa vai riittääkö että konttorilta hakee uuden peräkärryn rekisteriotteen?
Peräkärryn osto ja tuonti ulkomailta
11
14856
Vastaukset
- Mihail69
Juu juu, ja siihen kun vielä laittaa täyden lastin kaljakoppia päälle niin johan AVOT!
Kuningasajatus sinänsä mutta tietäähän sen jokainen ettei auton perässä saa vetää ulkomailla rekisteröityä kärryä suomenmaalla...
Kokeileppa ja kerro mites meni tullissa!!- hankalaakin
Se kärry pitäisi tuoda Tallinan satamaan joko virolaisella kilvellä tai sitten lavalla ilman kilpeä.
Laivassa ei kilpiä kysellä.
Suomen puolella sen saa helposti tullista läpi kuten minkä tahansa tavaran EU-maasta toiseen, mutta ei sen kanssa liikenteeseen voi lähteä eli taas nostettava traileriin.
Jos siinä olisi se Viron kilpi niin eiköhän sitä saa vetää jos on omistajan suostumus Suomeen tuonnista.
Onko joku tämän tehnyt? - Ruotsin kilvissä
Vuosikymmenten saatossa olen käyttänyt Suomessa paljon Ruotsista vuokraamiani perävaunuja.
Samoin olen vuokrannut Suomesta eestiläisten autojen perään perävaunuja.
Ei koskaan mitään ongelmaa tullissa. Kunhan on valtakirja ko. kärryn omistajalta.
Aika paljon muuten tuolla raskaan kaluston puolella näkee että veturissa on eri maan kilvet kuin perävaunussa.
Väitän että puhut puppua! - Nimetön
Ruotsin kilvissä kirjoitti:
Vuosikymmenten saatossa olen käyttänyt Suomessa paljon Ruotsista vuokraamiani perävaunuja.
Samoin olen vuokrannut Suomesta eestiläisten autojen perään perävaunuja.
Ei koskaan mitään ongelmaa tullissa. Kunhan on valtakirja ko. kärryn omistajalta.
Aika paljon muuten tuolla raskaan kaluston puolella näkee että veturissa on eri maan kilvet kuin perävaunussa.
Väitän että puhut puppua!Pitäisiköhän menetellä siten, että ei yritäkään rekisteröidä sitä kärryä Suomeen, vaan pyytää valtakirjan (onko siitä muotomääräystä?) myyjältä Viron puolella ja ajelee sitten kilvettömällä tai vironkilpisellä (jos siihen jää kilvet).
Eli kärry on ikäänkuin loputtomassa lainassa täällä Suomen puolella. - Tinkasta
Nimetön kirjoitti:
Pitäisiköhän menetellä siten, että ei yritäkään rekisteröidä sitä kärryä Suomeen, vaan pyytää valtakirjan (onko siitä muotomääräystä?) myyjältä Viron puolella ja ajelee sitten kilvettömällä tai vironkilpisellä (jos siihen jää kilvet).
Eli kärry on ikäänkuin loputtomassa lainassa täällä Suomen puolella.myös uusi vaimo kaupanpäälle.
- Anonyymi
kaitpa se nyt kuljetusliikkeillä vähän eri juttu kun ykstyisillä. ei muuta kun virosta halpaa kärriä ostamaan maksat ensin laiv yhtiölle yli 5.5 metrin yhdistelmältä metrihinnan ja sen jälkeen katsastus konttorille tyypity maksu a vot meni 500e josiihen halvemmaksi tulee kärrypojila.
- Anonyymi
Eikös Viro ole EU maa ja Suomikin.
Pitääkö peräkärrystä maksaa autovero?
Entäs asuntovaunusta? - Anonyymi
Peräkärry = haagis Eesti keel
- Anonyymi
Kärrypoika voi pitää kalliit kärrynsä. Ei jo kerran EU-alueelle rekisteröityyn kärryyn mitään tyyppihyväksyntiä tehdä toiseen kertaan, kuten ei tehdä autoonkaan. Sen kun hakemaan virosta halvat kärryt. Turha maksaa suomessa virolaisia kärryjä myyville liikkeille tuhansien katteita kun laivamatkan saa 50e:llä. ja sen kärryn saa sinne laivaan muutamalla kymppillä!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kärrypoika voi pitää kalliit kärrynsä. Ei jo kerran EU-alueelle rekisteröityyn kärryyn mitään tyyppihyväksyntiä tehdä toiseen kertaan, kuten ei tehdä autoonkaan. Sen kun hakemaan virosta halvat kärryt. Turha maksaa suomessa virolaisia kärryjä myyville liikkeille tuhansien katteita kun laivamatkan saa 50e:llä. ja sen kärryn saa sinne laivaan muutamalla kymppillä!
Peräkärryä ei voi kuljettaa laivassa irrallaan. Pelkän henkilöauton maksu laivassa ei ole suuri, mutta kun siihen auton perään laitetaan se ostettu peräkärry, hinta muuttuukin yhdistelmän mukaiseksi. Laivayhtiöstä sitten riippuu miten se hinnoistellaan, matalana yhdistelmänä lienee halvempaa kuin matkailuvaunuyhdistelmällä joka tarvitsee korkeuden vuoksi "rekkapaikan".
- Anonyymi
Jotkut saksalaiset kärrykaupat mainostavat mahdollisuutta saada uuden kärryn paperit etukäteen rekisteröintiä varten.
Jos kärry on ostettu ja maksettu, niin saako sen Suomen kilpiin vaikka kärry olisi vielä Saksanmaalla? Sitten vain kilpi mukaan lomareissulle ja käy noutamassa kärryn.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2732495Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."762419- 1201598
SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis91589Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis501506Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj641387- 1331359
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711250Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821049Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli731029