Valtuusto hyväksynee ensi maanantaina demariäänin Ruonalan öky-asujille suunnitellun kaavan. Tulkaa valtuustosaliin katsomaan, miten ryhmäkuri puree !
RUONALAN KAAVA
Ökyläinen
271679
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Jos mies nyt pitäisi kerrankin oikein jyrisevän puheen sen asian puolesta josta on kirjoittanutkin.
Kokoukset alkavat klo 18.00 kaupungintalon valtuustosalissa. Valtuuston kokouksia voivat kuntalaiset seurata valtuustosalin lehteriltä, kaupungintalon 6. kerroksessa.
Kotkan kaupunkisuunnittelu esittää, että Räskiin avataan uusi asuinalue vastauksena länsi-Kotkan jatkuvaan tonttikysyntään. Uuden alueen on kaavailtu liittyvän tulevaisuudessa osaksi Pyhtään kanssa suunnitteilla olevaa osayleiskaava-aluetta.
Alue on toiminut virkistyskäytössä pitkään ja on erittäin suosittu ulkoilualue, sille näköjään on tulossa loppu. Virkistyskäytölle ei aseteta arvoa lainkaan. Kotka tuntuukin pitävän aluetta rakentamisen varamaana. Sen sijaan kaupunkiluonnonkin olisi aika saada kaavassa pitävä status muiden tarpeiden ohittamattomana maankäyttömuotona.
Lähiöiden välissä on hyvä olla luonnontilaisia alueita, niiden merkitystä ei tule väheksyä. Väestön virkistystarpeet tulee huomioida. Kotkalla onkin ollut monista muista kaupungeista poiketen tälläisia alueita. Siksi ihmettelenkin jatkuvaa halua päästä tuhoamaan Soininlaakson - Räskin aluetta. Tietty ÖKYLÄISET tahtovat, niin pitää tietty saada.
Raul Lehto
Perussuomalaiset
kotkassa? Mikä on motiivisi kun kerran asut kermaperseiden halvassa paratiisissa?
En ole lietsonut mitään. En ole ruonalan rannasta kirjoittanut mitään. Räskin ja Soininlaakson olen.
RL
aloitat postauksen "Sinne vain, Kokoukset alkavat klo 18.00 kaupungintalon valtuustosalissa. Valtuuston kokouksia voivat kuntalaiset seurata.."
Mitä se pyhtääläiselle kuuluu? Kotkalaiset osaavat päättää omista asioistaan, kiitos vain. Kommenttisi on pelkkää tökkimistä, varsinkin kun vastustat henkeen ja vereen kuntaliitosta raakkujiesi tuella. Miksi sinua edes kiinnostaisi Kotkan asiat, ellet haluaisi - - - aivan: LIETSOA RIITAA.
Esität mielipiteitäsi Kotkan kaupunkisuunnittelusta ulkopaikkakuntalaisena - MIKSI? Mitä v*tun sanottavaa pyhtääläisellä kuntaliitosvastustajalla on Kotkan kaupunkisuunnitteluun?
EI YHTÄÄN MITÄÄN!
On ketjun aloittanut, minä olen ilmoittanut siihen ajan ja paikan.
Katso karttaa mihin alue on tulossa.
Maankäyttö- ja rakennuslain (MRL) 62 §:n mukaan kaavoitusmenettely tulee
järjestää ja suunnittelun lähtökohdista, tavoitteista ja mahdollisista
vaihtoehdoista kaavaa valmisteltaessa tiedottaa niin, että alueen
maanomistajilla ja niillä, joiden asumiseen, työntekoon tai muihin oloihin kaava
saattaa huomattavasti vaikuttaa, sekä viranomaisilla ja yhteisöillä, joiden
toimialaa suunnittelussa käsitellään (osallinen), on mahdollisuus osallistua
kaavan valmisteluun, arvioida kaavoituksen vaikutuksia ja lausua kirjallisesti
tai suullisesti mielipiteensä asiasta.
Osallistumis- ja arviointisuunnitelma (MRL 63 §)
Joten siksi asia kiinnostaa myös muita.Toivottavasti kuitenkin helpotti, kun saat purkaa raivoasi. Päivän hyvätyö on tehty..
Raul Lehto
PS
poliitikolta (PS) voisi odottaakaan?
Miksi pyhtääläistä kuntaliitosvastustajaa kiinnostaa Kotkan asiat noin paljon?
Siellähän se lukee aivan selvästi, MRL mukaan jokainen jonka elinymp jne on osallinen, minkä minä sille voin jos et ymmärrä lukemaasi.
Ehkäpä se karttakin asiaa valaisisi, alue on Pyhtään rajalla ja vaikuttaa suoraan yhteiskaavoituksen kautta pyhtääseenkin. Ja omaan asuinalueeseeni.
Ja mikähän saattaa olla syynä, että vastustan kuntaliitoksia, vilaseppa peiliin...
Lakiko sinut valvoittaa kaavoituksen vastustamiseen - LOL!
Onneksi sanoit itse suoraan että hajurako on säilytettävä. Toivottavasti kotkalaiset ottavat opikseen millaisia "yhteisten asioiden hoitajia" PerusPyrkyrit ovat.
Vilkaisin peiliin ja sieltä selvisi, etten ole yhtä helposti vedätettävissä kuin sinä..
No vitsivitsi. On aina hauskaa kun joku puhuu suunsa puhtaaksi pienen provon avulla.
No satun asumaan sielläpäin, joten asia vaikuttaa, mistään hajuraosta ei ole kysymys.
Vaan siitä, että Kotka ja Pyhtää pyrkii muodostamaan aluuelle yhteisen alueen. Tästä olen kirjoittanut täällä ja lehdessä. Minä olen kyllä kertonut ihan avoimesti mietteeni, provo ei pure, koska en provosoidu..” Älä koskaan väittele idiootin kanssa, sillä hän vetää sinut tasolleen ja voittaa kokemuksensa avulla.”
Kotkassa on yleistä juuri tuo asenne, ensin saarnaat Kota sitä ja Kotkan oma asia, seuraavaksi kerrot kuinka ME emme ole YHTEISISTÄ asioista kiinnostuneita. Jankuttamisesi on typerää, koska et näemmä asioista tiedä juuri mitään.
Raul Lehto
Perussuomalaiset
nyt jankuttaa - ja provosoituu.. :/
Jorma ja Antero olivat golfaamassa. Jorma ihmetteli, kun Anteron vyöllä keikkui 25-senttinen puinen juna.
"Mistä sinä tuon olet saanut", Jorma
kysyi.
"Sain sen pullon hengeltäni" Antero vastasi.
"Juku, onko sinulla pullon henki," Jorma kysyi.
"Jep, tässä se on bägissäni", sanoi Antero ja avasi Lasol-pullon, jolloin henki pomppasi esiin.
"Terve sulle" henki sanoi ja jatkoi: "Jos olet isäntäni kaveri, voit toivoa jotain."
Jorma mietti hetken ja pyysi sitten, että kierroksen päätyttyä häntä odottaa viisi Bemaria klubitalon parkkipaikalla.
"Toteutuu", sanoi henki ja livahti takaisin pulloon.
Jorma koetti pelata loput reiät niin vähillä lyönneillä kuin mahdollista ja kiirehti 18. reiän jälkeen parkkipaikalle, jossa Lipponen, Tuomioja, Mönkäre, Kalliomäki ja Heinäluoma seisoivat.
"Mitä hittoa", sanoi Jorma, "pyysin viisi Bemaria, enkä viittä demaria."
Antero vastasi:
"Luuletko sitten, että minä pyysin 25 -senttistä junaa?
Alueella on yksityistä maa-aluetta ja sinne ei jokamiehenoikeus edes riitä. Jos en anna lupaa sinun tulla omistamalleni maa-alueelle niin vittu sinä et silloin tule. Toiseksi sä et edes tiedä millainen alue on et ole käynyt edes paikan päällä. Politikoit täällä ja perkele valehtelet ihmisille jotain vastuuta täytyisi olla. Taidat olla perkeleen kateellinen että kaavoituksen kautta maanomistajilla
on mahdollista saada parempi hinta maastaan.
.. vaikka maata sieltä omistaisit, olet todennäköisesti alueella harvemmin liikkunut kuin Raul, joka siellä lähellä asuu. Kyllä metsässä saa liikkua ihan vapaasti.
Taitaa olla puoluetoimistossa opetettu, aiheena "Poliittinen ohjelma" ja lähteenä SMP, eli Suomen maaseudun puolue niille jotka eivät tunne historiaa.
Samalta palstalta:
K: Mikä fossiili on?
V: Fossiili on sukupuuttoon kuollut eläin. Mitä vanhempi se on, sitä sukupuuttoon kuolleempi se on.
Kestääkö persukset pidempään kuin SMP?
kutsutaan provosoitumiseksi. SE on typerää.
Pässi maan omistaja luulee, että hän saa estää hänen esisisiltä saaduilla mailla, johon hän ei ole laittanut tikkuaristiin. Onneksi Suomen perustuslaki laittaa ahneet oma hyväiset demaleloodit kuriin ja järjestykseen jokamiehenoikeuksien osalta. Pysy 100 metrin päässä karsinassasi älä huutele sivistyneesti liikkuvia purusoikeuksien puolustajia rajan kummallakin ouolella.
Voisit kertoa missä asut ja jos sinulla on vielä oma tontti niin tulen mielelläni tontillesi katkomaan omenapuusi ja tallomaan marjapensaasi ja tekemään nuotiot sekä paskantamaan nurmikollesi.
Vai minä valehtelen, joo niin varmaan, ed viestissä ei ole totta mikään. Minä liikun alueella päivittäin, Kotkan ja Pyhtään puolella. Erityisesti kaava haittaa tulevaisuudessa Pyhtään puolella metsästysseuratoimintaa ja sitä kautta huomattavan suurta ryhmää.
Mitä tulee jokamiehenoikeus asiaan, JOSTA EN OLE edes alunperin kirjoittanut, niin siinähän sinulla tai minulla ei ole MITÄÄN sanomista, vain piha-alue on jokamiehen oikeuksista ulkona. Minunkin maallani kulkee metsästäjiä ja marjastajia, jopa pihallakin.
" Jokamiehenoikeuksilla tarkoitetaan jokaisen Suomessa oleskelevan mahdollisuutta käyttää luontoa siitä riippumatta, kuka omistaa alueen tai on sen haltija.
Jokamiehenoikeuksista nauttimiseen ei tarvita maanomistajan lupaa eikä siitä tarvitse maksaa. Jokamiehenoikeutta käyttämällä ei kuitenkaan saa aiheuttaa haittaa tai häiriötä." Lähde SYKE.
Minulta ei ole kuule penniäkään pois, jos joku maataan myy. Tosin maanomistaja ei kaavoituksesta tienaa, vaan kaupunki ja kunta. Ne lunastavat maan ja kaavoitus tehdään vasta sitten, arvo on sitten myyntimiesten laittama, ei maanomistajan..ehkä sen tajuat, jos omistaisit maata muualla kuin kynsiesialla. En ole edes RUONOLASTA kirjoittanut, vaan Räskin-Soininlaakson alueesta, jos osaisit lukea tai ymmärtäisit lukemaasi, olisit sen ymmärtänyt.
Käsittääkseni alueella oleva kuntopolku jne ovat kaupungin maalla ja kaava muutos siellä tarvitaan. Nyt osa alueesta lienee kaavoitettukin virkistysalueeksi, olen nimenomaan kirjoittanut alueen OLEVAN virkistyskäytössä, en ole nykykaavasta kirjoittanut.
JOS itse olisi alueella liikkunut, olisit huomannut, että alueella on paljon virkistyskäyttöä, syksyllä jo 0600 aamulla alueella oli eläkeläisiä marjastamassa ja liikkumassa. Heille se alue on ensiluokkainen ko tarkoitukseen, koska siellä on helpohkoa liikkua verrattuna moneen muuhun metsään. Lisäksi se on lähellä asutusalueita. Kai se sitten on minun asia sitäkin ja heitä ajatella kun ei siihen muut kykene. JKM:n mielipidettä en tiedä asiaan.
Runsaasti olen kuitenkin saanut POSITIIVISTA palautetta. Yksikin rouva oli lukenut näitä ja nykäisi hihasta kaupassa. Ihmetteli ja halusi vaihtaa muutaman sanan kun halusi tietää millainen mies olen, kun minua niin jaksetaan haukkua... Kirjoituksistani on tykännyt.
Emännän kanssa oltiin kävelyllä, niin eräskin lapsiperhe kehui ja oli täysin samaa mieltä, että Räski ei saisi olla rakentamisen varamaata.
Ja provoidu en, tarkoitan sillä sitä, että en viitsi haukkua ja kirjoittaa tosin nimettömistä mitään paskaa tai herjata, asiaan vastaan. Muuten taas väkytetään siiäkin.
Tottukaa, sillä PERUSSUOMALAISET OVAT TULLEET JÄÄDÄKSEEN. Siinä ei paljon puskista nimimerkillä paskaa kirjoittavat tunnu missään. Korkeintaan säälitäää se, että tuo kaikki negatiivinen energia voisi tuottaa positiivisessa mielessä paljon hyvää. Täällä kymessä tosin kateus ja katkeruus on aina nro 1.
Johan koulussakin sitä tasapäistämistä aloitellaan, sorry vaan, että en siihen ole oppinut, enkä opi. Minulle on aivan sama mitä herjaa heitätte, tyhmäksi teette vain itsenne.
Säälittää sekin, että siinä vaan hukkaatte omaa aikaannne ja elämäänne. Jos kerran ME PESUT ollaan aina väärässä, niin kaikin mokomin ruvekaa nyt itse tekemään paremmin.
TERVEISIN
PERUSSUOMALAINEN
Raul Lehto
Ihmettelen tuota jatkuvaa SMP vertausta, en ole edes sen kulta-aikana vissiin ollut edes syntynyt.
Tai sitten olen ollut lastentarhassa. Kaiken mitä siitä tiedän olen lukenut vasta PS puolueen aikana.
Veikko Vennamo, oli silti jämäkkä ja aikaansaava, koulutettu mies. Ja ainakin minulle on opetettu kotona sellaiset tavat, että kuolleesta ei puhuta pahaa. Ymmärrän, että kaikki eivät ole kotonaan kasvatusta saaneet. (kiitos isälle ja äipälle)
Ja yleensähän kaikki hyvä tulee aina uudelleen..muoti, musiikki jne, näin nytkin.
Sitäpaitsi, jos ei ymmärrä historiaa, ei ymmärrä tulevaisuuttakaan.
RL
PERUSSUOMALAINEN
ettei vain tämä ketju olisi herran itsensä avaus
Kaupunki kehityy, ihmiset eivät enää halua asua keskustan pienissä asunnoissa vaan vaatimustaso kasvaa. Yhä useammin halutaan oma talo, mutta tonttimaata on etsittävä yhä kauempaa. Rantojen läheltä "merellisellä Kotkalla" ei ole lainkaan tarjontaa, mikä heikentää mahdollisuuksiamme houkutella lisää veronmaksajia paikkakunnalle.
Yksi vaihtoehto olisi osoittaa kotkalaisille ovea ja kehottaa muuttamaan naapurikuntiin - mutta silloin kaupungin tulevasuus ei kovin hyvältä näyttäisi. Kaupunki tarvitsee veronmaksjansa, jotta saadaan kulupuolta katettua, eikö totta?
Kotkan työpaikat sijaitsevat pääosin keskustassa ja Karhulassa. Ympäristön ja julkisen liikenteen kannalta tiiviis rakentaminen on haja-asutusta parempi vaihtoehto, joten toivotaan Ruonalaan paljon ja monipuolista lisärakentamista sekä parempia julkisia yhteyksiä. Ympäristön kannalta yksityisautoilijoidenkin on parempi asua lähellä keskustaa kuin periferiassa.
Toivottavasti kaava menee läpi ja asia etenee vauhdilla. Olen nimittäin ISOA tonttia vailla, monen muun tavoin :)
onkohan taas "joltain" karkaamassa mopo käsistä kuten vuosi sitten.
öky taloja sinne tulee on rahanvalta jos tonteeja tulee..eiköhän ne mee tietyille tyypille.tiedän kuka asjan laitto alkuun..
Ruonalan rannat on yksityisomistuksessa ja niille rannoille ei ole kellään asiaa ilman omistajan lupaa. Miten ne voi olla yleisiä virkistysalueita.
Onkohan odotettavissa taas samanmoista kun viimevuonna.. oikein Alibiin
Kermaperseiden mielestä rannat ovat virkistysaluetta. Äänestä niitä, niin olohuoneestasi tehdään lukusali. Lehdet maksat tietysti sinä.