28 - 32 tuuman LCD -näytöt ilman viritintä

Elikkä onko markkinoilla myynnissä pelkkiä LCD -näyttöjä ilman sisäänrakennettua digiviritintä? Jos on niin miten ne tunnistaa, onko niissä joku erityiskoodi tai maininta? En jaksaisi alkaa nimittäin juosta joka liikkeessä erikseen kyselemässä ko. malleja.

En halua ostaa litteänäyttöistä televisiota digivirittimellä ja maksaa siitä lisähintaa, kun voisin hyvin käyttää erillisviritintä jonka voisi helposti uusia aina parempaan malliin tarpeen tullen ilman että koko näyttökin täytyy vaihtaa samalla.
83007
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ei se viritin maksa mitään lisähintaa. Normaaleissa kaupoissa ei myydä tuollaisia monitoreita. Niitä saa esim. Verkkokauppa.com:sta. Muista, että virittimen lisäksi menetät yleensä kaiuttimetkin. Laitteen käyttö voi olla hankalampaa. Samoin noissa ei ole Scart-liitäntää eikä siten RGB-sisääntuloa. Tällä hetkellä Verkkokauppa.com:ssa on yksi 32 tuuman malli, joka maksa tuhat euroa.

Eli jos tarvitset laitteen televisio-ohjelmien katsomiseen, osta televisio, äläkä murehdi siitä, että siinä on viritin. Myös digi-TV:hen voi liittää digiboksin, eli siis esim. HD-lähetysten tulo ei mitenkään edellytä TV:n uusimista.

Tuntuu tämä digivirittimien pelko olevan yleistä, kun tätä samaa kysytään kokoajan.

Äänestä

Tuossa ei ole oikeastaan mitään järkeä, ja tässä on 2 syytä:

1. Miltään laatumerkiltä et tuollaista edes löydä enää.

2. Se viritin siellä sisällä ei tee siihen hintaan mitään lisää, puhumattakaan että se muuttaisi itse
televisiota mihinkään suuntaan.

Mutta, jos niin jääräpää on, että pelkän näytön haluaa(ei mitään järkevää syytä), niin onnea ja menestystä.

Äänestä

kuten otsikko jo kertoo haku kriteereissäsi ei ole mitään mieltä. Huuto.net:stä voi käydä huutelemassa noin 3 vuotta vanhoja philipsejä niissä ei ollut digi viritintä tuolloin. mutta laatua et saa sitten siitä tekemälläkään. joten jos tee-veen haluat ja meinaat sitä vielä katsellakkin niin kiinnitä huomiota uusiin malleihin (kaikissa digi)ja tunnettuihin merkkeihin näin voit kuvitella saavasi rahoillesi vastinetta.

Äänestä
  • Itse haluaisin kunnollisen telkkarin, josta katsoa elokuvia mutta en millään mitään helkutin viritintä, koska "TV":llä en tee mitään, enkä lupia ala makselemaan. Tietokoneiden näytöt eivät kuitenkaan aja samaa asiaa.

    Äänestä

  • karliiaaki kirjoitti:

    Itse haluaisin kunnollisen telkkarin, josta katsoa elokuvia mutta en millään mitään helkutin viritintä, koska "TV":llä en tee mitään, enkä lupia ala makselemaan. Tietokoneiden näytöt eivät kuitenkaan aja samaa asiaa.

    Tere!

    Minullakin olisi tarvetta tv:lle/näyttöpaneelille ilman viritintä. Olen elänyt ilman televisiolähetyksiä, huhhei, nyt kun rupesin miettimään niin aika pitkälti vuoden päivät, ja olen erittäin tyytyväinen televisiottomaan elämään, mutta edelleen tietokoneen kautta leffoja ja sarjoja katson paljon ja haluaisin eroon tuosta 28" putkivehkeestä ja litteätä full hd:ta tilalle. Mieluiten vielä sellainen jonka saisi seinään kiinni tilan säästämiseksi. Niin ja kaiuttimethan olisi myös kiva olla sekä kaukosäädin :). Eli vaikeaksi taitaa mennä. Lähin itselleni fiksun kokoinen ratkaisu olisi LG W2753V-PF, mutta tuossa ei taida kaiuttimia ja kaukoa valitettavasti olla.

    Ilmoitelkaa ihmeessä jos törmäätte tällaiseen masiinaan, kiitos!

    ps. tietty varma ratkaisu olisi ostaa virittimen omaava laite ja poistattaa viritin huollossa, mutta suuren hintalapun lisäksi se tuntuu hieman järjettömältä ajatukselta:).

    Äänestä

  • karliiaaki kirjoitti:

    Itse haluaisin kunnollisen telkkarin, josta katsoa elokuvia mutta en millään mitään helkutin viritintä, koska "TV":llä en tee mitään, enkä lupia ala makselemaan. Tietokoneiden näytöt eivät kuitenkaan aja samaa asiaa.

    on näyttö, jossa on viritin. Virittimettömät näytöt ovat tarkoitettu juuri tietokonekäyttöön, ja ne ovat kalliita, koska niissä on tarkempi resoluutio. Kannattaa siis miettiä, kummassa on vähemmän järkeä: Maksaa monta sataa euroa ylimääräistä tarkemmasta resoluutiosta jolla et elokuvia katsellessa tee mitään, vai maksaa muutama euro ylimääräistä turhasta virittimestä.

    Näytön jälleenmyyntiarvoa virittimen puuttuminen todennäköisesti kuitenkin laskisi enemmän, kuin mitä se lisää uuden laitteen hintaa. Ja TV-maksua tuskin ehdit säästämään enempää kuin yhdeltä vuodelta.

    Äänestä

Tv-lupa hallinto ei hyväksy sitä että digivirittimen laittais tomintakyvyttömäksi. Tykkään myöskin käyttää tv:tä netin käyttämiseen kun on kiva surffailla soffalta käsin ja haluaisin myöskin ison taulutv:n ilman digiviritintä kun tv- lupa ukko on muuten koko ajan kimpussa jos en laskua maksa..

Äänestä

Viestiketju on siis aloitettu vuonna 2008. Jos saat kiksisi näiden kaivelusta, ja varsinkaan kunnei sinulla ole mitään valtakunnan järkevää sanottaa yhtään mistään, niin suosittelisin jonkinlaista itsetutkiskelua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Erillislaitteet kirjoitti:

Elikkä onko markkinoilla myynnissä pelkkiä LCD -näyttöjä ilman sisäänrakennettua digiviritintä? Jos on niin miten ne tunnistaa, onko niissä joku erityiskoodi tai maininta? En jaksaisi alkaa nimittäin juosta joka liikkeessä erikseen kyselemässä ko. malleja.

En halua ostaa litteänäyttöistä televisiota digivirittimellä ja maksaa siitä lisähintaa, kun voisin hyvin käyttää erillisviritintä jonka voisi helposti uusia aina parempaan malliin tarpeen tullen ilman että koko näyttökin täytyy vaihtaa samalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu