Olen kiinnostunut eräretkeilystä ja metsästyksestä sekä kalastuksesta.Itselläni on metsästyskortti,kivääri ja haulikko.Rinkka ja makuupussikin löytyy.Ongelma on vaan että yksin ei viitsi erälle lähteä.Mistäköhän löytyisi asiallista eräporukkaa?
Lappiin.
Tunturihuuhkaja
3469
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Monia retkeilyynliittyviä reissuja järjestetään lapissa ja vaikka suomen-latu jonka pääpaikka tietääkseni tuolla kiilopäällä, kyllä antaa lisätietoa asiaan.
Villipohjolan sivuilta saat myös tietoa ja ärrältä tuhdin laadukkaan ilmaisen esitevihkosen jossa ilmenee tietoja alueista.
Rohkeasti vain sekaan ja samanhenkistä ihmistä siellä pelkästään aivan varmasti.
Tervetuloa lappiin ja samoille tulille kaffeelle.
Nyt,kun etelä-ja keskisuomesta metsäkanalinnut on lähes kadonneet,kiitos metsästyksen ja "metsänhoidon" , niinpä tekisi varmaan mieli menna lappiin ampumaan ne lopukin linnut
kyllä ne pohjoisen ukot hoitaa homman.
lapissa muuan "aika" sitten ,muuan alueella oli suositus : 4 kanalintua per ukko per kausi
mutta omin korvin kuultua:minä olen ampunut jo 7.toinen sanoi 10 ja kolmas 12 ja kaikilla oli vielä pyssyt mukana
Metsästys ja kalastus on harraste joka ei tyhjennä alueita.
Jos alueella huomataan lajin vähenemistä hälytasolla, niin kielto tulee toisalta kuin alueella aina olevien suusta.....