Olemme ostamassa kultaisennoutajan uros pentua, ensimmäinen koira minulle, miehellä kokemusta enemmän. Myyjän antama tieto vanhemmista:Emällä lonkat A/A, kyynärät 0 ja silmät ok. Uroksella lonkat B/B, kyynärät 0 ja silmät ok. Pentu on rekisteröity, madotettu ja lääkärin tarkastama.
Itse en vielä tarpeeksi tiedä näistä määrityksistä joten saisinko viisaammilta apua onko lonkat ja kyynärät ok?
Kultaisennoutajan pentu
5
3801
Vastaukset
- eppulainen
A-lonkat on se paras arvosana ja B- tietenkin toiseksi paras. C-lonkkainenkin menee vielä.kyynärät on kunnossa samoin silmät. kysyisin vielä sirutuksesta eli turvamerkinnästä, hoitaako kasvattaja vai te itse.
- vastauksesta :)
Varattiin pentu tänään ja haetaan se perjantaina :). Hyvä huomio tuo siru, laitoin kyselyn siitä. Osaatko sanoa mitä se maksaa jos sitä ei oo laitettu?
- eppulainen
vastauksesta :) kirjoitti:
Varattiin pentu tänään ja haetaan se perjantaina :). Hyvä huomio tuo siru, laitoin kyselyn siitä. Osaatko sanoa mitä se maksaa jos sitä ei oo laitettu?
mutta se laitettiin yhdelle omistani jonkun toisen toimenpiteen yhteydessä. muilla on turvamerkintä laitettu jo kasvattajan luona.
onnea uudelle perheenjäsenelle! yksi hyvä neuvo vielä:
kohdelkaa pentua heti siten kuin se olisi täysikasvuinen: sillä jos annatte 5-kiloisen pennun kiskoa remmissä niin se tekee sitä myös 25-kiloisena ja siinä vaiheessa on jo vaikeaa. monet unohtavat sen että söpöstä pikkupennusta kasvaa kuitenkin iso koira. koskee myös vasten hyppimistä ja toisten ihmisten tervehtimistä. - omistajat :)
eppulainen kirjoitti:
mutta se laitettiin yhdelle omistani jonkun toisen toimenpiteen yhteydessä. muilla on turvamerkintä laitettu jo kasvattajan luona.
onnea uudelle perheenjäsenelle! yksi hyvä neuvo vielä:
kohdelkaa pentua heti siten kuin se olisi täysikasvuinen: sillä jos annatte 5-kiloisen pennun kiskoa remmissä niin se tekee sitä myös 25-kiloisena ja siinä vaiheessa on jo vaikeaa. monet unohtavat sen että söpöstä pikkupennusta kasvaa kuitenkin iso koira. koskee myös vasten hyppimistä ja toisten ihmisten tervehtimistä.hienosti on kotiuduttu. Sirukin löytyi. Nyt etsinnässä koulutuksia, olisko jotain vinkkejä kokkolan alueelta mihin voisi ensimmäiseksi mennä?
- Jeina
Terveeltä kuulostaa :) !!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1892704Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061132- 94989
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait241826Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20820Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka288791Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies90785Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22718