Jos esim. sanotaan että otan 4 mg estradiolia päivässä, niin tarkoittaako se sitä että kyseinen henkilö ottaa 2 mg aamulla ja 2mg illalla vai sitä, että hän syö aamulla 4 mg ja 12:sta tunnin kuluttua 4 mg illalla?
annostus vuorokausi/päivä?
------
3461
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Itse ottaisin tuon 4 mg niin, että ottaisin 1 mg heti aamulla, 1 mg keskipäivällä, 1 mg iltapäivällä ja 1 mg illalla. Se vastaisi parhaiten naisen normaalia hormonitason vaihtelua. Mutta on myös täysin mahdollista ottaa 2 mg aamulla ja 2 mg illalla, siitä ei vaan ehkä saa yhtä tasaista hormoniannosta koko päivälle. Kerralla en kyllä suosittelisi päivän hormoneja ottamaan.
otetaanko Androcuria 50 mg vain yksi tabletti, esim. aamulla?
Tai voi sen pillerin jakaa kahtiakin, aamuun ja iltaan, että vaikutus on tasainen, mutta 50 mg on yleensä riittävä annos. Verikokeista sitten näkee miten se on laskenut testoja (jos ne yleensä enää katsoo sitä naikkarilla, en ole varma).