moikka :) taas.. olen nytten hankkinut rotan häkin :D se on tarpeeksi iso kahdelle rotalle ;) mutta sitä vain että miten ihan pientä rotan poikasta pitää "kohdella" eli pitääkö sille antaa jotain erityissen pehmeää ruokaa esim. jotenkin että pitäisikö sitä hoitaa jotenkin kuin vauvaa vai ihan tavallisesti? toivon ettette turhaannu mun viesteistä mutta oon ihan intsinä rotista
rotanpoikasen hoito?
Fani.rottafrendi
9560
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Hoidappa nuo aikuiset ensin ja hanki tietoa ! =)
(poikanen kyllä hoitaa itse itsensä !)
eli siis luovutusikäistä poikasta!
Kaikkein helpointa olis lukee kirjoista, ja erityisesti Kesyrottafoorumilta löytää melkein kaikkiin kysymyksiin vastauksen.... Ja yleesä kasvattajaki antaa hoito-ohjeita ja siltä saa kysellä kaikkee ja kannattaaki.
huh.. hyvä kun viimeinkin joka tajusi kysymykseni, tämä oli oikein hyvä neuvo :) olen kyllä lukenut kirjoja ja toivon että saan hoito ohjeen mukaan sitten siltä kasvttajalta :)
ENNEN KUN TEETÄT POIKASIA!
Ehdottomasti hankit ensin tietoa (kesyrottayhdistys, wikipedia, plus monet muut kasvattajien sivut) ennenkuin edes ajattelet tuommoista. Kai ajattelet rottiesi parasta?
tietysti olen käynyt eri monella sivuilla ja kirjoista olen lukenut kesyrotasta Ja hoidosta! tiedän miten rottaa hoidetaan mutta etkö ymmärtänyt mitä kysyin viestissäni? ELI: PITÄÄKÖ JOTAIN LUOVUTUSIKÄISTÄ ROTTAA HOITAA JOTENKIN ERITYISESTI KUIN TÄYSIKASVUISTA JA VIELÄ: TIEDÄN MITEN ROTTAA HOIDETAAN!
voih ei! tajusit ihan väärin! eli luovutusikäistä pokasta!
rohkaisevia kommentteja kokemattomalle rotan ostajalle! Tekin varmasti tiesitte kaiken rotista kun ensimmäistä olitte hankkimassa. Ja kun kesyrottayhdistyksen sivuja katselee, erikseen ei missään mainita mitään rotanpoikasen hoidosta kun se on luovutusikäinen. Noobit.