Ostin asuinrakennuksen ja vuokraoikeus tontilta siirettiin minulle. Kauppakirjan laatinut kiinteistövälittäjä ei ollut pyytänyt tilaisuuteen kaupanvahvistajaa joten kauppakirjassa on vain ostajinen ja myyjien nimet ja kauppakirjassa ei ole myöskään todistajien nimiä.
Vuokrasopimuksen muutos asiakirjassa on myyjien ja ostajinen allekirjoitus sekä kahden todistajan allekirjoitus. Onko menetelty oikein ja onko kauppa laillinen ?.
Onko kauppa tehty oikein
9
873
Vastaukset
- kiinteistöstä, vaa irtaimesta
joten ei kaupanvahvistajaa tarvita.
- saapas1
Mikksi sit pitää maksaa varainsiirtovero kun ei irtaimisto kaupoissa sitä tarvitse maksaa.
- nix nax
Varainsiirtoverolaki
2 luku
4 § 1 mom.
"Veron kohde ja verovelvollinen
Kiinteistön omistusoikeuden luovutuksesta on luovutuksensaajan suoritettava veroa."
5 §
"Kiinteistö
Mitä tässä laissa säädetään kiinteistöstä, koskee myös:
1) sen määräosaa ja määräalaa sekä kiinteistöjen yhteistä aluetta ja sen määräalaa sekä yhteisalueosuutta;
2) vuokra- tai käyttöoikeutta, jonka haltija on maakaaren (540/95) 14 luvun 2 §:n mukaan velvollinen hakemaan oikeutensa kirjaamista; sekä
3) kiinteistön käyttöä pysyvästi palvelevaa rakennusta tai rakennelmaa.
Jos kiinteistö on hankittu perustettavan yhtiön lukuun, sovelletaan yhtiön perustamisoikeuden luovutukseen, mitä tässä laissa säädetään kiinteistön omistusoikeuden luovutuksesta."
Maakaari
14 luku
2 §
"Kirjaamisvelvollisuus
Maanvuokraoikeuden ja muun toisen maahan kohdistuvan määräaikaisen käyttöoikeuden haltija on velvollinen hakemaan oikeutensa kirjaamista, jos oikeus saadaan siirtää kolmannelle kiinteistön omistajaa kuulematta ja jos alueella on tai sille saadaan sopimuksen mukaan rakentaa oikeudenhaltijalle kuuluvia rakennuksia tai laitteita. Kirjaamista on haettava, kun käyttöoikeus on perustettu tai kun oikeudenhaltija on saanut käyttöoikeuden luovutuksen tai muun saannon perusteella.
Määräajasta, jonka kuluessa kirjaamista on haettava, sekä uhkasakosta on soveltuvin osin voimassa, mitä 11 luvun 1–6 §:ssä säädetään."
- vuokraoikeuksia
Erityisen oikeuden haltijan on kirjattava oikeutensa lainhuuto- ja kiinnitysrekisteriin, jos oikeus saadaan siirtää kolmannelle vuokranantajaa kuulematta ja jos alueella on tai sille saadaan rakentaa vuokralaisella kuuluvia rakennuksia ja laitteita.
Jos kaupan kohteena oleva maanvuokraoikeus vaatii em. kirjaamisen, niin kauppa olisi tullut tehdä kaupanvahvistajan valvonnassa.- eppu3
Kun on ostettu asuinrakennus ja se sijaitsee kaupugin vuokra tontilla.Kauppakirjan allekirjoitustilaisuusdessa ei ollut virallista kaupanvahvistaa. Ostajalle siirettiin vuokrasopimus vuokrasopimuksen muutos asiakirjalla. Vuokrasopimuksessa on maininta "vuokramies on oikeutettu kuntaa kuulematta siirtämään vuokraoikeutensa toiselle".Onko menetelty oikein ja onko kauppakirja laillinen /eli onnistuuko kirjaaminen.
Voiko ostaja viellä purkaa kaupan, kun kirjaamista ei ole viellä tehty. - vuokraoikeuksia
Perun puheeni kaupanvahvistajasta, koska vuokraoikeuden luovutuksessa ei tarvitse noudattaa kiinteistön luovutuksen määrämuotoa.
- pirre3
Kun se kaupanvahvistaja ei ole ollut paikalla niin kauppa on siis laitos ja esim. ostaja voi vaatia sen purkamista, miten se tehdään.
- nix nax
Maakaari 2 luku
Kiinteistön kauppa
1 §
"Kauppakirjan muoto
Kiinteistön kauppa on tehtävä kirjallisesti. Myyjän ja ostajan tai heidän asiamiehensä on allekirjoitettava kauppakirja. Kaupanvahvistajan on vahvistettava kauppa kaikkien kauppakirjan allekirjoittajien läsnä ollessa.
Kauppakirjasta on käytävä ilmi:
1) luovutustarkoitus;
2) luovutettava kiinteistö;
3) myyjä ja ostaja; sekä
4) kauppahinta ja muu vastike.
Kauppa ei ole sitova, ellei sitä ole tehty tässä pykälässä säädetyllä tavalla. Jos myyjä ja ostaja ovat sopineet kauppakirjaan merkittyä suuremmasta kauppahinnasta tai muusta vastikkeesta, myyjällä ei ole oikeutta saada perityksi enempää kuin mitä kauppakirjaan on merkitty."
Kauppa on tehty oikein. Kaupanvahvistaja tarvitaan ainoastaan kiinteistön luovutuksessa.
Vuokraoikeuden siirto, vaikka se joissakin tapauksissa (kuten varainsiirtoverossa) rinnastetaan kiinteistön kauppaan, ei ole edellä olevassa maakaaren säännöksessä tarkoitettu kiinteistön kauppa.
- eppu3
Mulle ei kyllä viellä selvinny mitä lakia noudatetaan, Kaupassa jossa ostetaan omakotitalo vuokraoikeudella. kauppalaissa 1 pykälässä sanotaan että tätä ei noudateta jne niin mitä lakia sitten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 417034
- 323958
- 463367
- 402959
- 172736
- 372238
- 162196
- 412163
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons472117- 402068