myyntivoittoverosta

pöhkö

Niin siis, jos en asu asunnossani yhtäkasoisesti kahta vuotta ja myyn asunnon halvemmalla, ku mitä olen sen ostanut, niin miten tämä myyntivoittovero sitten menee?

9

1195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • halvalla eli

      valtio perii sinulta lahjaveron.

      • Veroa ollenkaan

        Kun ei ole syntynyt mitään verotettavaa voittoa, niin eihän silloin voi mitään verottaakkaan.


    • kkkkkkkkkkkk

      ... kyllä se verokarhu taitaa sitten tuosta kämpästä määrätä lahjaveroa ostajalle.

      • Pörssinainen

        28 % Myyntivoittovero menee silloin jos saat asunnosta enemmän mitä maksoit. Jos myyt halvemmalla ei mene mitään veroa esim. lahjaveroa.


      • K, Uluttaja
        Pörssinainen kirjoitti:

        28 % Myyntivoittovero menee silloin jos saat asunnosta enemmän mitä maksoit. Jos myyt halvemmalla ei mene mitään veroa esim. lahjaveroa.

        Jos myy esim. sukulaiselleen käypää arvoa edullisemmin osake-asunnon, eikös silloin ostaja saa lahjoitus-etua josta tietenkin OSTAJAN pitää maksaa lahjaveroa !?


      • tehdä jäynää
        K, Uluttaja kirjoitti:

        Jos myy esim. sukulaiselleen käypää arvoa edullisemmin osake-asunnon, eikös silloin ostaja saa lahjoitus-etua josta tietenkin OSTAJAN pitää maksaa lahjaveroa !?

        jollekin eli myydä hyvin halvalla, tällöin ostaja joutuu maksamaan lahjaveroa oli rahaa tai ei.


      • K. Uluttaja
        tehdä jäynää kirjoitti:

        jollekin eli myydä hyvin halvalla, tällöin ostaja joutuu maksamaan lahjaveroa oli rahaa tai ei.

        Mitäs höpinää tuo oikein on? Sen kun vaan jäynäilet ja lahjoitat mahdollisen omaisuutesi jos kivalta tuntuu.


    • Esimieshemmo

      Jos esim. olet ostanut asunnon 65t€ ja myyt 70t€ niin silloin maksat 28% veroa siitä voitosta eli 5t€ on 1400€ vero.. jos taas myyt 60t€ niin olet tehnyt -5t€ tappiota jolloin et ainakaan joudu sitä veroa maksamaan mutta pystyyköhän tuon 5t€ vähentämään omassa verotuksessa mitenkään vähennyksenä?? osakkeilla jos on tehny tappioo niin sen kuulemma ainkin pystyy (isot pojat on kertoneet).. tämä ei tietenkään koska sukulais kauppoja koska silloin verottaja puuttuu kyllä asiaan, ainakin suuremmista summista jos on kyse! mutta kukaan eikä mikään estä myymästä omaisuuttaan siihen hintaan kuin kukin haluaa ulkopuoliselle näin olen joskus ymmärtänyt kun 1,000,000mk omakoti talo myytiin 300,000mk ilman mitään lahjaveroa ulkopuoliselle henkilölle.. oikaiskaa jos olen antanut väärää tietoa..

      • Verottajan apulainen

        Jos myy selvästi käypää hintaa halvemmalla, niin ostaja joutuu maksamaan lahjaveroa (jos verottaja huomaa ja tulkitsee asian näin). Aivan sama onko sukulainen vai ei. Sitä ei kuitenkaan peritä, jos hinta on enintään 25 % käypää alempi. Alkuperäisessä kysymyksessä taidettiin kuitenkin kysyä sitä, että jos hinnat ovat todella laskeneet eli tulee myyntitappiota. Sen voi vähentää saman ja 3 seuraavan vuoden aikana tulevista myyntivoitoista (siis esim. pörssiosakkeet ym).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      88
      1914
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      166
      1395
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      71
      1192
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      66
      1037
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      84
      987
    6. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      897
    7. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      881
    8. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      197
      867
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      50
      860
    10. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      846
    Aihe