Sol:lilla uus työntekijä

Eli alotin marraskuussa jo sol:lilla kokopäivä töissä.

Oon tehnyt kerrossiivojan työtä, sekä baareja siivoskellut.

Palkkaukset on edelleen todella hakusessa ja kun pomolta kysyy niin ei saa kunnon vastausta. Tuntuu, että painan tukka hiessä töitä, mutta ei kyl palkassa näy.

Eli mikä on se palkka mitä kerrossiivoojan pitäis saada? Entäs baarejen siivouksesta?
102090
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

kehiin....
Elikkä, ensimmäinen teko, kun tulet alalle, on ottaa selvää, mihin liittoon pitää liittyä ja sen jälkeen pistää liittymispaperit postiin.
Silloin saat aina faktatietoa palkoista ja muista työsuhteeseesi liittyvistä jutuista.
Miten muuten voit tietää, maksetaanko sinulle esim. lisät, sairaspäiväkorvaukset ja lomarahat oikein.
Ja pitää myös muistaa, että näitä rahoja se työnantaja ei hyvän hyvyyttään maksa vaan ne ovat liiton meille tappelemia etuja.
Sen takia meidän pitää maksaa jäsenmaksua, että tämä edunvalvonta systeemi pyörii jatkossakin.

Jos et halua liitoon kuulua tai katsot jäsenyyden turhaksi, olet silloin yhtä pihalla kuin nyt näyt olevan eli teet tukka hiessä töitä, mutta et tiedä mitään palkka ja muista työehdoistasi.

Pomolta et tule vastausta saamaankaan vaan nyt kipinkapin luottamusmiehen juttusille tai käyt PAM:in sivuilla, sielläkin voit liittyä jäseneksi ja saat kotiin työehtosopimuksen josta voit aina tsekata mieltäsi askarruttavat asiat tai voit kysyä luottarilta, joka on myös vain jäsenille tarkoitettu "jäsenetu"

Äänestä
  • Olen tällä alalla vain elokuuhun asti. Eli itse tunnen olevan turhaa liittyä liittoon, koska kuulun jo toiseen liittoon (jota työtä teen pääsääntöisesti). Nyt toisesta ammatista pikku breikki, koska haluan vaihtelua.

    Äänestä

  • Alkup. kirjoitti:

    Olen tällä alalla vain elokuuhun asti. Eli itse tunnen olevan turhaa liittyä liittoon, koska kuulun jo toiseen liittoon (jota työtä teen pääsääntöisesti). Nyt toisesta ammatista pikku breikki, koska haluan vaihtelua.

    Ei voi muuta sanoa kuin, että hävettää sun kaltaiset ihmiset, jotka ei halua kuulua liittoon kun tekee hommaa "päivän tai kaksi". Te olette juuri niitä puutiaisia, jotka pitäisi heittää roskikseen muiden roskien kanssa, koska tulette alalle ja vaaditte kaikenlaista ilman mitään vastapalvelusta!

    Itse kuulun Ertoon, aiemmin kuuluin Pamiin, mutta taidan taas vaihtaa.

    Äänestä

  • Alkup. kirjoitti:

    Olen tällä alalla vain elokuuhun asti. Eli itse tunnen olevan turhaa liittyä liittoon, koska kuulun jo toiseen liittoon (jota työtä teen pääsääntöisesti). Nyt toisesta ammatista pikku breikki, koska haluan vaihtelua.

    siirtää jäsenyyttäsi Pamiin täksi ajaksi kun tämän alan työtäkin teet ?
    Varmasti haluat Pamin neuvottelemat edut itsellesi eli palkat, lisät ja korvaukset, niin maksa sitten myös jäsenmaksua siitä hyvästä...
    Ja vielä, jos et maksa nyt mitään sinne liittoon , mihin normaalisti kuulut, niin tässä 10:ssä kuukaudessa jäsenyytesi saattaa vanhentua ja keräämäsi ansiosidonnainen menee hukkaan.
    Aina kantsii siirtää sama jäsenyys sen alan liittoon , millä työtäkin tekee.
    Pam hoitaa siirron puolestasi, joten sekään ei ole mikään ongelma.

    Äänestä

Mä itte otin äskein lopputilin. Älä unta nää et se pomo kerro sulle totta. Mulle ne maksaneet oikein vaan muutama kertaa. Oikeasti, ei homma pelaa,jos niitä ei kiinnosta koko homma - paitsi raha.Voitko kuvitella, siivouksen työnjohtaja painaa noin 100 kg!? Kerran se joutui tuuraamaan...Mä luulin et se kuolee siihen.Voi voi... Eli 2v. per...en. Ei koskaaan enää SOL:liin.

Äänestä

Kun siivoat kerroksilla, käytetään mara-alan Tessiä ja kerroshoitajan palkka on 9.12 (jos Seinäjoki kuuluu kakkos kalleuskuntiin)
Silloin kun siivoilet baareja, käytetään kiinteistöpalvelualan Tessiä ja siellä se palkka on 7,60.
Lisäksi tulevat ylityö, ilta-ja yökorvaukset, kokemusvuosilisät, oksennuslisät ja siirtymäajan palkat.
Olet varmasti saanut arkipyhiltä korvaukset sekä myös "virallisina" vapaapäivinä tehdyn työn korvaukset
Huomaat varmaankin, että aika värikäs lista tuli meidän palkkauksesta, joten kannattaa tarkistaa joka tilinauha, että on oikein ja liittoon kannattaa kuulua, koska näitä rahoja emme saisi ilman liittoa.

Äänestä
  • Kiitos. Tätä vastausta hainkin ja edes yhden sain. Kiitos siitä. =)

    Nyt tiedän, että mitä siinä palkkakuitissa pitäis olla.

    Äänestä

Tervehdys!
Sol:lla pitää hokata kaikki itse, hyvänä apuna kannattaa pitää hotelliemäntää.
Esim. Oksennuslisät, Liikkumislisät (jos pvän aikana vaihdat kohteesta toiseen kohteeseen) pitää merkitä tuntilistaan ite, jos meinaat lisät saada. Tarkkana kannattaa olla että saat kaikki mitä sinulle kuuluu! JP-päivät eli juhlapyhinä ollessasi hotellilla töissä merkitse tarkkaan itsellesi ylös, niitä voit käyttää sitten kun tarvitse ylimääräistä vapaata. Tietysti ne pitää ilmoittaa ja sopia työnantajan/hotelliemännän kanssa.

Äänestä
  • Itse olen ollut poissa hotellilta jo hyvän aikaa, enkä usko että Seinäjoen Sol maksaa sulle hotellitunneista yli 9 e, alle 9 e jää ja roimasti (jos nyt ei ihme muutoksia ole tullut), toi ravintolapalkka on reipas 7 e mutta en muista tarkalleen paljoko. :(

    Äänestä

onko Sol palvelu vuokratyö?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


seinäjoella kirjoitti:

Eli alotin marraskuussa jo sol:lilla kokopäivä töissä.

Oon tehnyt kerrossiivojan työtä, sekä baareja siivoskellut.

Palkkaukset on edelleen todella hakusessa ja kun pomolta kysyy niin ei saa kunnon vastausta. Tuntuu, että painan tukka hiessä töitä, mutta ei kyl palkassa näy.

Eli mikä on se palkka mitä kerrossiivoojan pitäis saada? Entäs baarejen siivouksesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu