Laskettelu ja liikunta?

Juoksija..

Laskettelin veljen kanssa kolme tuntia putkeen niin kovaa, että hissimies tuli huomauttamaan asiasta. Ollaan kokeneita laskettelijoita molemmat.

Vielä olisi mennyt toinen kolmituntinen, mutta hissilippu loppui.

Laskettelua ei voi kovin rasittavaksi sanoa. Enemmänkin vaaralliseksi meidän vaudeilla. Jos syke pikkasenkin nousee niin viimeistään hissijonossa sekin on taas palautunut leposykkeen tasolle.

Miksi tämäkin palsta on Urheilu&kuntoilu-otsikon alla? Ajanvietettähän laskettelu on.

11

3324

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laskea paljon

      urheilullisemminkin kuin suhauttamalla rinteen läpi noeasti alakertaan. Kun tekee kunnon käännökset ja päättää ne oikein nii hikeä pukkaa.

      Kyllä toivoisi että täälläkin olisi niin hyviä alppeja ettei suoraan suhauttamalla ja ilman käännöksiä edes selviäisi alas asti.

      Paljon vaan kunnon käännöksiä pienissäkin rinteissä niin jo joutuu hiihtäjä paljon kovemmalle. Vielä jospa ajat nopeita pujottelukäännöksiä vauhtia tuottaen kunnon paineella niin jopas pulssi nousee ja rasitusta kyllä tulee keholle! Ei se niin helppoa olekaan.

      • jos kunnon urheiijan

        sykettä kaipaa, jätä joka toinen hissinousu pois.


    • diefenbaker

      Laskettelua voi harrastaa leppoisasti, syykkeen juurikaan nousematta, mutta myös hyvänä treeninä.

      Täysipainoista laskemista voi hyvinkin verrata esim. 400 metrin vetoharjoitukseen. Hissinousujen aikana tulee sopiva palautusaika. Jos rasitusta ei tule riittävästi, laske vaikka rinteen ulkopuolella; eiköhän syke nouse.

      Siellä etelän miniatyyririnteissä tosin homma ei taida onnistua :-)

      • miniatyyrimäissä

        on myös lyhyet ja nopeat hissinousut joten sikäli
        ihan tehokkaaseen treeniin pääsee jos haluaa.


      • diefenbaker
        miniatyyrimäissä kirjoitti:

        on myös lyhyet ja nopeat hissinousut joten sikäli
        ihan tehokkaaseen treeniin pääsee jos haluaa.

        Nousut ovat lyhyitä, mutta tuskin hissit sen nopeammin kulkevat kuin muuallakaan - vähemmän aikaa tosin :-).

        Joo, periaatteessa olet oikeassa, mutta laskut ovat niin lyhyitä, että niissä tuskin ehtii saada sykettä ylös ennen kuin ollaan jo alhaalla.


    • Forrest Gump

      Olette varmaan menneet "kovaa" kun henkilökunta on puuttunut asiaan, todennäköisesti olette olleet vaaraksi muille sekä itsellenne. Jos osaat laskea ja tunnet rinnekulttuurin niin henkilökunta ei varmasti puutu sinun vauhtiisi.

      Juosta voi kovaa tai hiljaa ja tästä se rasittavuus ero tulee suoritukseen, koskee myös laskettelua.

      Kokeile rata suurpuikkaa ja kesto noin 40-50 sekuntia, huomaat kuinka se vaikuttaa sykkeeseen ja lihaksistoon. Vedä treeni 8-14 kertaa ja keskutele sitten veljesi kanssa tuntuuko missään. Luulen että et juokse seuraavana päivänä lenkkiäsi ainakaan rennosti.

      Ei pitäsi verrata lajeja tyhmällä argumentoinilla sisäsiittoiseen kokemukseen perustuen.

      Juoksusta vielä sen verran, että se on hyvä tapa saada pohjakuntoa laskettelua varten.

      • suksilla eilen

        parin vuoden tauon jälkeen n.viisi tuntia, niin jo vaan oli illalla reidet tönkkönä. Eli kai tuli jonkun verran rasitustakin lihaksille.... Mulle kävi
        eilinenpäivä ihan kuntoilusta.


    • laskettelu kuuluu mielestäni samaan kastiin golfin ja formuloiden kanssa. Kokeiltu on monta kertaa (siis sitä laskettelua). Ja olen siis maastohiihtäjä, enkä voi sietää jos joku kutsuu laskettelijoita hiihtäjiksi. Mikä loukkaus! Laskettelusta ei ole tullut muu paikka kipeäksi paitsi kantapäät. Se on ulkoilua, mutta ei urheilua.

      • laskettelusta

        Olen täysin samaa mieltä siitä, että laskettelu ei ole urheilua, vaan ajanvietettä tai huvia,
        mutta ME AMMATTILAISET JOTKA SAAMME SIITÄ RAHAA,
        PUHUMMEKIN ALPPIHIIHDOSTA JA ALPPIHIIHTÄJISTÄ, JOSTA TEILLÄ LASKETTELIJOILLA EI OLE MUUTA TIETOA KUIN SE
        MITÄ OLETTE TELEVISIOSSA NÄHNEET.
        Koska tietämyksenne lajista on samaa luokkaa
        kuin sialla pohjantähdestä, niin älkää
        sekaantuko aikuisten asiohin.
        PS. ÄLKÄÄ AURAILKO KAIKKIA LUMIA METSÄN PUOLELLE!


    • Nimetön

      Niimpä puolestani saat justa mutkile ja(kusta mennesäs) pitkään mun puolest jos meinaat jotenki vertailla vakavissaas näit harrastuksii keskenään.kyl ne juaksu trikoot on milestäin ihan homojen hommaa.ties mitä siel saunan puolel tapahtuu.

    • Mitä ihmettä

      Veikkaan että Hissimeihen huomauttaminen johtui 100% siitä että te laskitte suoraan alas mäet, katselematta missa muut laskee ja kun teidän lippu alkoi sitten olla lopussa he halusivat päästä teistä eroon. Huomasit varmaan siellä sen kyltin syöksylasku kieleltty. Monet innokkaat ja tyhmät laskijat eivät välitä mitään muitten muitten turvallisuudesta tai mukavuudesta.

      Itse kasvoin pienenä mäen vieressä ja laskin päivittäin viikolla 3-4h ja viikonloppuna 6-8 tuntia eikä kukaan tullut ikinä valittamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      373
      1707
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1256
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      133
      1245
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      150
      1152
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      25
      974
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      862
    7. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      59
      641
    8. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      170
      634
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      113
      554
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      20
      533
    Aihe