9v coton de tulear etsii uutta kotia pirkanmaalta..

Uusi koti vai lopetus :(

Etsin uutta kotia rakkaalle 9-vuotiaalle cottonilleni. Joudumme luopumaan Moonasta koska meillä on kaksi lasta ja vanhimmiten Moona on alkanut inhota lapsia. Se on purrut molempia lapsia (6v&7kk), onneksi ei vielä pahempia seurauksia ole tullut. Aikuisia kohtaan Moona ei ole vihainen ja toisia koiria se sietää mutta ei halua tehdä sen kummempaa tuttavuutta. Se tuli meille ennen lasten syntymää ja oli tuolloin lellilapsemme. Vanhemman lapsen syntyessä Moona ei vielä ollut vihainen mutta nyt vanhemmiten se haluaisi vain olla omissa oloissaan. Haluankin löytää sellaisen henkilön jolle se olisi ainoa koira, perheessä ei missään tapauksessa saa olla lapsia. Siitä saa itselleen ihanan kumppanin joku jolla on sille aikaa. Himolenkkeilijälle se ei sovi, koska Moona ei pidä yli 3km lenkeistä. Cottonit voivat parhaassa tapauksessa elää n.15 vuotiaaksi joten Moonalla olisi vielä monta vuotta jäljellä. Moona on myös cottoneiden tapaan jonkinverran haukkuvaista sorttia joten ihan kerrostaloon se ei varmasti sovellu. Moona on muuten terve kaikinpuolin, muutama hammas vain on poistettu hammaskiven takia. Moona tarvitsee myös harjaamista kerran viikossa tai sen karva takkuuntuu pahasti. Jos kiinnostuit ota yhteyttä sähköpostiini [email protected]. Kerro itsestäsi ja elämäntilanteestani. Sinun tulee asua pirkanmaalla, koska haluan tulla joskus tapaamaan koiraa. Otan itse yhteyttä niihin henkilöihin jotka katson soveltuvan Moonalle uudeksi perheeksi. Lähetä "hakemus" 15.2 mennessä. Sen jälkeen teen päätökseni ja haastattelen uutta omistajaa :)

2

3397

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • meirami

      Löytyy koti,ei todellakaan ole mikään vanha vielä.Voi hyvin elää vaikka 16 vuotiaaksi.Jotkut isot koirat usein ovat todella jo vanhuksia 7 vuotiaina.Itselläni aikuisena ostettu 11v. pirteä cottoni.Tänäänkin 3km lenkki ja koirahan olisi halunnut pitemmänkin.Tämä uroksena,kun tykkää haistella tyttöjen tuoksuja.Meidänkään ei tykkää lapsista,mutta ei pahemmin hauku!Onnea Moonalle kodin etsintään.

    • Anonyymi

      Hei täällä on Pirjo ja Risto Hämeenkyröstä ,etsimme nimenomaan cottonia, tyttären pojalla oli sellainen ja se on ollut paljon meillä!Mutta he erosivat ja nyt ei ole ihanan äänekästä tänne maalle ,ulkona on tilaa temmeltää! Kyllä pääsee hyvään kotiin ,jos me saadaan koira hau,hau terveisin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      181
      1485
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      83
      1306
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1048
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      869
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      763
    6. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      7
      676
    7. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      636
    8. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      101
      594
    9. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      576
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      557
    Aihe