kertoa kuinka jäähdytysneste kiertää autossa.Alkaen siitä kun auto käynnistetään kylmästä. ja ylävesiletkun/alavesiletkun merkityksen.
elikkä koko kierron...lämmityslaitteen jne..
jäähdytyksen toiminta
12
15928
Vastaukset
- ruuvit löysällä
alkaa lämmetä lohkossa moottorin lämmetessä, termostaatti aukeaa sopivassa lämmössä ja päästää nesteen ylävesiletkun kautta jäähdyttimelle. Alas valuessaan jäähdyttimessä neste jäähtyy ja kiertää alavesiletkun kautta takaisin lohkolle. Termostaatti huolehtii sopivasta käyntilämmöstä moottorissa.
Lämmityslaitteen nestekierto yleensä otetaan ennen termostaattia kennolle ja puhaltimelle. Paluukierto takaisin joko alavesiletkuun tai suoraa lohkolle. Poikkeuksia on myös.- ???=?
Vesipumppu huolehtii jäähdytysnesteen kierrosta, vapaakiertoisiin ei nykyisin juuri törmää.
Tuulettimen siivet voivat olla vesipumpun akselilla (poikkeuksia on) tai jäähdyttimellä on oma sähkötoiminen termostaattiohjattu tuuletin.
- Opelissa
Kylmässä koneessa laitetaan järjestelmä 40% vesi-glykolia melkein täyteen (syylärin kennot jää pinnan alle). Termostaatti ja lämmityslaiteliitännät ovat kannen yläosassa eri päissä. Neste lämpiää, niin se kiertää ensin lämmityslaitteen ja lohkon välillä. Termostaatti aukeaa 85:ssa ja vesi alkaa kiertämään ylävesiletkun kautta syylärin ylhäältä alas ja alavesiletku palauttaa sen vesipumpulle. Samoin lämppärin paluu on vesipumpun nieluun. Pumppu ja termari on kytketty merkistä riippuen eri tavalla. Opelissa se puski kierron termostaattia vasten muistaakseni.
- öljynkierto
Öljynkierto...
- ???=?
öljynkierto kirjoitti:
Öljynkierto...
nykyaikaista nelitahti-ottomoottoria?
- bbbbb
???=? kirjoitti:
nykyaikaista nelitahti-ottomoottoria?
joo nykyaikaisen nelitahti moottorin öljynkierto...
- ruuvit löysällä
bbbbb kirjoitti:
joo nykyaikaisen nelitahti moottorin öljynkierto...
Öljypumppu ryystää sumpun pohjalta yleensä siivilän kautta öljyn paineenrajoittimen kautta suodattimelle ja pääkanavaan.
Pääkanavasta haarautuu kanavat kampiakselin runkolaakereille ja nokka-akselille (yleensä syl,kannessa).
Kampiakselin kanavat johtavat öljyn jokaiselle kiertokangen laakerille. Mäntä ja kiertokangen yläsilmukka saavat öljykylvyn usein myös tarkkaan suunnatusta öljysuihkusta.
Syl,kannen kanavat johtavat oljyn nokka-akselin runkolaakereille. Nokka-akselissa voi olla myös kanava joka nokalle (ei aina). Myös ns. roiskevoitelu venttiilikopan sisällä voitelee venttiikoneistoa. Keinuvipuakselin kanava voitelee keinuvipujen laakeripinnat.
Oma kanava on myös jokaiselle venttiilille, jos hydraulisäätö käytössä.
Niinpä se kierto on sitten tehty ja paluu sumppuun alkaa. - Kierrosluku
Veronkierto...?
- kanavia
Vesiletku menee lohkoon ja sieltä pois. Lohkossa on kavavia, joita myöten vesi kiertää ja jäähdyttää siten moottoria. Samoin moottoriöljyä varten on lohkossa kanavia, joita myöten öljy tulee venttiilikannelle ja pitää sen öljyssä. Monesti kannentiiviste palaa juuri vesikanavan ja öljykanavan välistä ja tällöin vesi ja öljy pääsevät sekoittumaan.
- tietoo
moottorin jäähdytysjärjestelmästä englanniksi. howstuffworks, eli "MitenTavaraToimii"-sivulta:
http://auto.howstuffworks.com/cooling-system.htm - ranskiksia
Terve Citroen Xsara alkoi oireilla 2viikkoa sitten ajoin matka ajoa ja lämmöt nousi tappiin lämmitys täysille puhaltaa ja lämpö laski,avasin konepellin ylävesiletku oli kuuma ja syylärin alavesi letku oli jääkylmä painesäiliöstä lähti nestettä 1/2l silti yritin lisätä Paisunta säiliöön jäähdytin nestettä. pinta oli normi eikä laskenut vaikka pumppasin ylä ja ala letkuja..onko Syyläri tukossa vai vesipumppu.SAA HEITTÄÄ ARVAUKSIA
- ranskanrapeat
Termostaatti jumittaa kiinni eikä päästä jäähdytysnestettä kiertämään, todennäköisin / yleisin vika.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t495384Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo883294Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel263114HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1472956Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L492262SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa
SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral402213Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi691813Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962271716Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k921626Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei2691448