Olen menossa naimisiin ja avioehto pitäisi tehdä. Minulla omaisuutta, ei velkaa ja perintöjä tulossa. Minulla on yksi lapsi edellisestä liitosta. Tulevalla miehelläni ei ole lapsia. Hänellä on omaisuutta, velkaa ja perintöjä tulossa. Aikomuksemme on joskus tulevaisuudessa muuttaa vanhempieni kotitilalle, kun vanhemmistani aika jättää. Kuinka teemme avioehdon, että omat omaisuudet ja tulevat perinnöt jäävät itsellemme. Entäs talo? Jos asumme siinä yhdessä, onko avioeron/kuoleman sattuessa miehellä tai hänen sukulaisillaan oikeuksia siihen? Emme ota lainaa taloa vastaan, mahdollisesti remontoimme yhdessä sitä.
Talo ja muuta
tuulitukkatyttö
4624
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
"AVIOEHTOSOPIMUS
Me allekirjoittaneet kihlakumppanit sovimme keskenämme, että avioliiton solmittuamme meillä puolin ja toisin ei ole avio-oikeutta toistemme avioliiton solmimisajankohtana omistamaan omaisuuteen eikä vastedes perintönä, testamentilla tai lahjana saatuun omaisuuteen kuten ei myöskään tällaisen omaisuuden tuottoon.
Täällä 31. tammikuuta 2008
MM (ht. 000000-aaaa), NN (ht. 111111-bbbb)
Todistavat:
XX, YY"
Tämän sopimuksen mukaan puolisoilla on avio-oikeus toistensa avioliiton aikana saamaan omaisuuteen, jonka saantoperuste ei ole perintö, testamentti tai lahja. Avioehto koskee ipso jure, paitsi sopimuksessa mainittua, myös tallaisen omaisuuden sijaan tullutta omaisuutta.
Yo. avioehto pätee sekä avioerossa että kuolemassa. Haluttaessa ehto voidaan laatia koskemaan vain avioeroa.
Avioehtospimus tulee rekisteröidä maistraatissa. Sen voi tehdä ennen tai jälkeen vihkimisen.
>>Entäs talo? Jos asumme siinä yhdessä, onko avioeron/kuoleman sattuessa miehellä tai hänen sukulaisillaan oikeuksia siihen?
Kiitos nix nax vastauksesta. Talo on kotitila minkä tulen perimään tulevaisuudessa. Jääkö miehelleni tai hänen sukulaisilleen mahdollisesti oikeuksia taloon avioeron/kuoleman sattuessa? Vai syntyykö miehelleni esim. asuinoikeus ko. taloon jos esim. minä kuolen ensin? Pitäisikö tulevista remonteista sopia etukäteen, kun mieheni (ja myös minä) maksamme niitä omilla rahoillamme. Mies siis maksaa remontteja vaikkei "omistakaan" kyseistä taloa? Toisaalta hän saa asua siinä ilmaiseksi (ei vuokraa, ei lainaa).
>>Jääkö miehelleni tai hänen sukulaisilleen mahdollisesti oikeuksia taloon avioeron/kuoleman sattuessa? Vai syntyykö miehelleni esim. asuinoikeus ko. taloon jos esim. minä kuolen ensin?>Pitäisikö tulevista remonteista sopia etukäteen, kun mieheni (ja myös minä) maksamme niitä omilla rahoillamme.
No siellähän se oli, sorry en huomannut kiireessä. Mitä tarkoittaa "ipso jure" ensimmäisessä vastauksessasi...?
Kiitos tiedoista sinulle nix nax, hyvää kevään odotusta!