Silmien verestys ei lopu!

Ruby5

Kauan silmätulehdus voi kestää? Mun silmät verestää vieläkin, vaikka tämä alkoi reilu pari viikkoa sitten.

Pitäiskö hakeutua optikolle/optikon silmäläärärille jos epäilen, että tää tulehdus sai alkunsa piilolinsseistä?

3

1922

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuosta
      • Ruby5

        En minä kyllä ole käyttänyt tuota piilolinssinestettä, ja muutenkin alan kallistua jonkin kuivasilmäisyyden puoleen. Eikös kuivat silmät aiheuta silmien verestämistä/punoitusta?

        Tuosta piilarinesteestä tuli mieleen ainakin sellainen juttu, että tämä "silmätulehdus" alkoi pian sen jälkeen kun aloin ottaa piilarit pois yöksi ja laitoin ne taas aamulla silmiin. Eli piilarinestettä on tullut käytettyä enemmän. Jos mun silmät verestäis bakteerisilmätulehduksen takia, nämä lääkärin määräämät silmätipat olis jo varmaan korjanneet tilanteen.


      • kuivasilmäinen
        Ruby5 kirjoitti:

        En minä kyllä ole käyttänyt tuota piilolinssinestettä, ja muutenkin alan kallistua jonkin kuivasilmäisyyden puoleen. Eikös kuivat silmät aiheuta silmien verestämistä/punoitusta?

        Tuosta piilarinesteestä tuli mieleen ainakin sellainen juttu, että tämä "silmätulehdus" alkoi pian sen jälkeen kun aloin ottaa piilarit pois yöksi ja laitoin ne taas aamulla silmiin. Eli piilarinestettä on tullut käytettyä enemmän. Jos mun silmät verestäis bakteerisilmätulehduksen takia, nämä lääkärin määräämät silmätipat olis jo varmaan korjanneet tilanteen.

        Kuivasilmäisyydestä johtuu. Oletan, että olet käyttänyt aika paljon piilareita ilmeisesti(?). Antibioottitipat vain kuivaavat silmiä lisää, joten ne kannattaa lopettaa mahdollisimman pian. Apteekista haettava silmätippoja, ja piilareita ei saa köyttää missään nimessä ärtyneeseen silmään, sillä ne voivat aiheuttaa sarveiskalvoon haavaumia tai eroosiota, jotka taas lisäävät sarveiskalvotulehduksen riskiä.
        Kuivuus on myös pysyvää tai voi kestää jopa vuosia. Piilareita ei kannata käyttää. Jos kuitenkin on pakko käyttää piilolinssejä, kannattaa keskustella optikon kanssa. Se voi määrätä vaikka kostuttavia kertakäyttölinssejä muutaman kerran viikossa käytettäväksi.
        Tiedän mistä puhun, sillä itse sain kiusakseni saman vaivan ja lopetin piilolinssien käytön, ni johan on silmät voineet paremmin. Piilolinssit kuitenkin muuttavat kyynelnesteen niukaksi pysyvästi, joten en usko, että ikinä pääsen vaivastani lopullisesti eroon. Kaikille piilolinssit ei siis sovellu, itse kuulun valitettavasti juuri siihen herkkäsilmäisten ryhmään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa

      Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja
      Maailman menoa
      346
      2771
    2. Mikä piirre on kasvoissa tärkein?

      Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?
      Ikävä
      120
      1539
    3. Suurimman myrskyilyn jälkeen

      vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul
      Ikävä
      48
      1370
    4. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      15
      1016
    5. Mikä häpeä Haapaveden kaupungille

      Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa
      Haapavesi
      57
      987
    6. Tojotamies törttöili taas auton eteen

      Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta
      Suomussalmi
      27
      934
    7. En sano tätä pahalla

      Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm
      Ikävä
      82
      913
    8. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      149
      898
    9. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      80
      898
    10. Tiedättekö miksi mies on olemassa?

      Lisääntymistä varten. Ei mitään muuta hyötyä. Jos nainen voisi lisääntyä ilman miestä, luuletteko miehet että naiset tar
      Ikävä
      205
      839
    Aihe