Leväongelmaa

Ongelmanani on liika levän muodostus.Lähinnä rihmalevää tuppaa esiintymään.Vettä olen vaihtanut säännöllisesti joka viikko.Eli mikä on se varmin virhe saada levästä ongelma?
3134
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Riittämätön hoito, yliruokinta, liika kalasto, liikaa kasviravinteita tai jonkin puute/ylimäärä, hiilidioksin/valon puute, liian vähän kasveja, vääräntyyppinen valo jne...

Helpointa noita on tapauskohtaisesti käsitellä. Koska et kerro mitään akvaariostasi, on vaikea arvioida syytä. Suosittelen joka tapauksessa muuta palstaa oman akvaarioharrastuksen kehittämiseen.

Äänestä
  • akvaarion koko jos 150l niin osta leväbarbeja

    Äänestä

Leväongelmiin voi olla niin monta syytä että niistä on jo vaikea valita mikä olisi oikea.. esim. ruokitko kalojasi liikaa? Tietyt kalalajit syövät tehokkaasti levää esim. leväbarbit, mutta ne vaativat jo kohtuu ison akvaarion. Minulla on aina ollut leväbarbeja (minulla on käytännössä ollut akvaario koko ikäni) ja joka kerta niissä kuitenkin on aina sama vika mitä akvaarioasiantuntijatkaan eivät suostu myöntämään: Kasvaessaan isoksi niistä tulee laiskoja eivätkä ne enää tee "töitään" läheskaan yhtä tehokkaasti kuin ennen. Ja tässä ongelmassa ei ole kyse liikaruokinnasta.
Varmin virhe minusta on liika ruokinta. Itse olen päässyt leväongelmasta käyttämällä näitä kaikkia kolmea ainetta yhtä aikaa ohjeiden mukaisesti:Humaquat, Tropiflora ja Haloex. Kaikki ovat Waterlifen tuotteita. Lisäksi tietysti on huolehdittava akvaarion siisteydestä siivoamalla se parin kolmen viikon välein riippuen tietysti akvaarion koosta. Ilmeisesti sinulla kuitenkin on aika pieni akvaario jos vaihdat vettä joka viikko? Sekään ei kyllä tee hyvää akvaarion bakteerikannalle.. Juuri kun siitä on tulossa tasapainoinen se sotketaan taas..
Kannattaisi kysyä eläinkaupastakin ohjeita. Sieltäkin saa usein ihan asiallisia neuvoja. Ainakin toivottavasti..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Artsi kirjoitti:

Ongelmanani on liika levän muodostus.Lähinnä rihmalevää tuppaa esiintymään.Vettä olen vaihtanut säännöllisesti joka viikko.Eli mikä on se varmin virhe saada levästä ongelma?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu