Tallensin kokeeksi Operalla kuvia sisältävän sivun kuvineen suoraan D-asemalle. Eli Opera loi kuvat.htm -tiedoston ja kansion nimeltä kuvat_files. Siirsin kansiosta kuvat eri paikkaan leikkaa-liitä -systeemillä.
Nyt kansion poisto ei onnistu. Tulee virheilmoitus "Virhe poistettaessa tiedostoa tai kansiota. Ei voi poistaa kansiota kuvat_files: Käyttö estetty. Varmista, että levy ei ole täynnä tai kirjoitussuojattu ja ettei tiedosto ole käytössä."
Levy ei todellakaan ole täynnä, eikä tiedosto ole käynnissä. Mikään ei auta, kansiota ei voi poistaa, ei voi poistaa roskakoriin, ei voi uudelleennimetä, ei voi siirtää. Windows väittää kansion kooksi 0 tavua. Kun ajan kansion Avast!:illa, se skannaa edelleen jpg-kuvia sieltä, vaikka Windowsin mukaan niitä ei siellä ole. Koneen uudelleenkäynnistyskään ei auta.
Mikä helvetti neuvoksi!!??
Kansion poisto ei onnistu!
12
7453
Vastaukset
- asdfsae
moveonboot.exe
unlocker.exe
DelinvFile.exe
Kaikki ovat freewarea ja löytyvät googlella. - koska windows
käsittelee sekä tallennettua html- sivua ja files_ kansiota yhtenä kokonaisuutena eli se hakemisto lähtee poistamalla tallennettu web-sivu.
Tähän on olemassa myös joku asetus jolla katkaistaan sidoksen muodostaminen pysyvästi mutta kun en ole tarvinnut sitä en onnistunut kaivamaan esiin paikkaa josta asetus tehdään. Tiedostojen ja kansioiden poisto-ohjelmia:
http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/617920#3737175- Weeteeäf
Kokeilin DelinvFileä ja Unlockeria. Kumpikaan ei auttanut! Täältä luin apuja:
http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/589350
Asensin tuon ExplorerXP:n
http://www.explorerxp.com/
Ihme juttu kävi siinäkin, painoin siinä ohjelmassa deleteä, kansio ihme ja kumma lähti roskakoriin. Mutta kun menin roskakoriin ja yritin tyhjentää, taas herjasi! Voi saat...
No, menin sitten ExplorerXP:n kautta sinne roskakoriin ja sillä poistin sieltä, lähti!
Itseasiassa näitä poistumattomia kansioita oli kaksi. Toisen poistin sitten tuolla ohjelmalla suoraan shift del -> toimi!
Olipa aivan käsittämätön juttu!- vikasietotilassa
pystyt poistamaan melkein mitä vain.
- lumiukko*
Kiitos neuvosta. Minäkin onnistuin poistamaan kansion ko. ohjelman avulla. Tietääkö joku, mikä muuttaa kansiot tällaisiksi, ettei niitä voi poistaa?
- sanna_
lumiukko* kirjoitti:
Kiitos neuvosta. Minäkin onnistuin poistamaan kansion ko. ohjelman avulla. Tietääkö joku, mikä muuttaa kansiot tällaisiksi, ettei niitä voi poistaa?
Tuo olisi kiinnostava tieto, jos joku osaa kertoa. Minun koneella sama vika osassa tiedostoja eikä niitä saa mitenkään auki :(
- Käynnistä.
Kone ja poista sitten kansio normaalisti
- joku
Kiitti tosi paljon!! Mulla oli tismalleen sama ongelma, ja sit kun latasin ton ExplorerXP:n heti lähti! Ette uskokkaan kuinka paljon mulle oli tästä hyötyy!
- pekka646
mites saisin poistettua tyhjän kansion joka ennen sisälsi kuvia, kuvat sain poistettua mutta itse kansiolle en voi tehdä mitään ei voi poistaa eikä nimetä uudestaa eikä siirtää eikä mittää ja ExplorerXP avullakaan ei saanut poistettua
apuvaaaa!!!- o
pekalle, joskus auttaa koneen käynnistys, eli poista se myöhemin
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 223914
- 901924
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa901319Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää1681291- 561149
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.551052Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe1941030- 61932
- 42896
Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis143859