Sain siskollani pitkään olleen 60l akvaarion. Olen pikkuhiljaa opettelemassa akvaarion hoitoa. 
Vähän ennen akvaarion muuttoa perhoskirjoahvennaaras kuoli ja uros jäi yksin, vanhus kyllä sekin. Kolme viikkoa muuton jälkeen ostin ahvenelle tyttöystävän. Kuukausi sen jälkeen uros kuoli. Naaras oli yksinään pari viikkoa, kunnes ostin uuden uroksen. Nyt kaksi viikkoa uroksen oston jälkeen akvaariossa oli munia, joita ahvenet vahtivat vuoroissa. Uros, joka oli aika nuori, ehkä ei vielä sukukypsäkään, kuitenkin söi munat. Tänään, muutama päivä kutemisen jälkeen, naaras kuoli. Se ei syönyt päivään mitään, mutta siinä ei ollut muita sairastumisen merkkejä. Nyt siis uusi uros on yksinään tetrojen ja monnin kanssa, enkä sille ajatellut hankkia uutta puoliskoa vähään aikaan, jos se on saanutkin jonkun taudin. Se vaikuttaa kuitenkin energiseltä ja kukkoilee tetroille minkä ehtii. 
pH on 7, muita en ole mitannut.
Mitä akvaariossani on tapahtunut?
perhoskirjoahvenongelma
5
887
Vastaukset
- kirjoaffenaPerhoset ovat valitettavan herkkiä kaloja, joten kaikki akvasi vesiarvot olisivat tarpeen. Vähintään nitraatti, nitriitti, kovuus ja lämpötila tuon jo mainitsemasi ph:n lisäksi. Ne kun mittaat ja ilmoitat arvot, niin voipi olla helpompi selvittää. 
 Yleisesti kalasta: kun kutee, veden ON OLTAVA oikeaa ja puhdasta (mieluiten vaihto kun huomaa kalojen aloittelevan kutua). Vesiarvot voit tarkastaa vaikka faunattaren sivuilta. PH:ta voisi omasta mielestä laskea sinne 6 tuntumaan, 7 mielestäni hieman korkea (vesiarvoissa 5,5-6,5). Ei ole valitettavasti ensikalaksi mitenkään palkitseva. Mikäli vesi on väärää tai likaista, kala ei kauan elä. Mutta oikeilla arvoilla ja puhtaalla vedellä se on helppohoitoinen.
 Ja lopuksi, kuolinsyytä ilman vesiarvoja on vaikea selvittää mikäli sairauden merkkejä ei ollut, joten vesiarvoja kehiin.- catjaOstin JBL Easy test 5 in 1. Sitä olen nyt yritänyt tulkita. 
 pH oli nyt tarkemmalla testillä 6,4.
 KH 0
 GH >14
 NO2 0
 NO3 100
 Ymmärtääkseni KH on liian alhainen ja NO3 liian korkea.
 Lämpötila on 24 astetta.
 Vettä olen vaihtanut kerran tai kaksi kahdessa viikossa.
 Lisäksi on käytössä Haloex Water Conditioner; Sera Fishtamin, jota akvaariokaupassa suositeltiin kun ostin uuden uroksen; ja Zoomedica Frickhinger ALGO-stop depot, jota käytän leväntorjuntaan. Akvaariossa on tupsulevää.
 Nyt muut asukkaat ovat
 9 punapyrstötetraa
 10 kuparitetraa
 7 rubiinitetraa
 Koko oli siis 60l.
 Kiitos avusta!
- RRRcatja kirjoitti:Ostin JBL Easy test 5 in 1. Sitä olen nyt yritänyt tulkita. 
 pH oli nyt tarkemmalla testillä 6,4.
 KH 0
 GH >14
 NO2 0
 NO3 100
 Ymmärtääkseni KH on liian alhainen ja NO3 liian korkea.
 Lämpötila on 24 astetta.
 Vettä olen vaihtanut kerran tai kaksi kahdessa viikossa.
 Lisäksi on käytössä Haloex Water Conditioner; Sera Fishtamin, jota akvaariokaupassa suositeltiin kun ostin uuden uroksen; ja Zoomedica Frickhinger ALGO-stop depot, jota käytän leväntorjuntaan. Akvaariossa on tupsulevää.
 Nyt muut asukkaat ovat
 9 punapyrstötetraa
 10 kuparitetraa
 7 rubiinitetraa
 Koko oli siis 60l.
 Kiitos avusta!vettä saisit vaihtaa useemminkin ainakin kerran viikkoon puolet kun tuntuu noita kalojakin siellä kumminkin jonkin verran olevan. 
 perhoskirjoaffenat kun vaativat puhdasta vettä ja ovat muutenkin herkkiä sairastumaan jos vesiarvoissa häikkää.
 lämpötila suositus niille jopa 30 asteeseen asti
 tietty tarvii ottaa muut fisut huomioon
 Levän saa pois "melkeen"kokonaan myös ilman myrkkyjä kun vaan ahkerasti nyppii aina pois kun näkee ja harjaa kannot yms puhtaaksi..
- kirjoaffenacatja kirjoitti:Ostin JBL Easy test 5 in 1. Sitä olen nyt yritänyt tulkita. 
 pH oli nyt tarkemmalla testillä 6,4.
 KH 0
 GH >14
 NO2 0
 NO3 100
 Ymmärtääkseni KH on liian alhainen ja NO3 liian korkea.
 Lämpötila on 24 astetta.
 Vettä olen vaihtanut kerran tai kaksi kahdessa viikossa.
 Lisäksi on käytössä Haloex Water Conditioner; Sera Fishtamin, jota akvaariokaupassa suositeltiin kun ostin uuden uroksen; ja Zoomedica Frickhinger ALGO-stop depot, jota käytän leväntorjuntaan. Akvaariossa on tupsulevää.
 Nyt muut asukkaat ovat
 9 punapyrstötetraa
 10 kuparitetraa
 7 rubiinitetraa
 Koko oli siis 60l.
 Kiitos avusta!Noista arvoista: 
 pH: Oikein hyvä. Suositushan on hieman vaihdellen 5,5-7, joten tuo on ihan hyvä.
 kH: 0 on erittäin hyvä ahvenille, mutta ole varovainen pH:n kanssa, sillä veden puskurointikyky tuolla kH:lla on olematon. Eli pH saattaa heitellä rajustikkin tai romahtaa esim. hiilarin lisäyksessä.
 gH: Eli mikäli oikein tulkkaan, se on yli 14. Se on silloin hieman liikaa ahvenille. Suositus 0-10. Eli kaikki kovettavat tekijät pois akvasta (kaikki mikä sisältää esim. kalkkia).
 No2: Oikein hyvä. Tätä ei saisi ikinä olla, varsinkaan ahvenilla.
 No3: 100 on huiman korkea ja nousee tuonne yleensä vain "raa'assa" akvassa nitriittipiikin jälkeen. Perhoset alkavat voimaan huonosti jo, kun nitraatti on yli 25. 100 on kaikille kaloille jo vaarallinen.
 Lämpötila: Voit nostaa sellaiset kolme astetta. 24 hieman alakanttiin.
 Että näin. Eli tosiaan, kuten jo ehdotettu, vaihda vettä viikottain ja yritä saada tuo nitraattikin alas (auttaa myös leväongelmiin). Voit myös mitata hanaveden arvot, sillä jos siinä on paljon nitraattia tai on kovaa, selviää myös miksi akvassasi on tuollaiset arvot.
 Laitan vielä omat "perhosarvot":
 kH 2
 gH 10
 pH 6
 Lämpö 27
 Nitraatti 12,5
 Nitriitti 0
 Äläkä lannistu. Arvot kuntoon ja saat kauniin ja persoonallisen kalapariskunnan :).
 
- perhonenMuistaakseni olisin lukenut että perhoset tarvitsevat turveuutetta? Mahtaisikohan se auttaa pitämään perhoset tyytyväisinä :) 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset424965
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut183666
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti693463
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1012818
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral862690
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k302650
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa181781
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161596
- Harmittaako mies, että yhteys katkesi?Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?2011458
- 1521331