Hei, Pari hotellisiivoojana työskennellyttä latvialaista opiskelijatyttöä haluaa tulla
2 kk:ksi Helsigin seudulle kerrossiivoojaksi. Yritän avittaa heitä työnsaannissa. En löytänyt netistä mitenkään alan kesätyöpaikkoja, vaikka muilla aloilla oli jo. Onko jotain sivustoa, josta näkisi hotelliketjut ja hakisi suoraan hotelleihin. Nämä tytöt eivät varmaan voi olla tarjoilijoita, koska eivät osaa suomea. Englantia osaavat hyvin. Mikä tahansa työ kelpaa heille. Haluavat nähdä maailmaa Latvian ulkopuolella. Ja miten sitten löytää asuntokin?
2 kk:ksi Helsigin seudulle kerrossiivoojaksi. Yritän avittaa heitä työnsaannissa. En löytänyt netistä mitenkään alan kesätyöpaikkoja, vaikka muilla aloilla oli jo. Onko jotain sivustoa, josta näkisi hotelliketjut ja hakisi suoraan hotelleihin. Nämä tytöt eivät varmaan voi olla tarjoilijoita, koska eivät osaa suomea. Englantia osaavat hyvin. Mikä tahansa työ kelpaa heille. Haluavat nähdä maailmaa Latvian ulkopuolella. Ja miten sitten löytää asuntokin?
Vastaukset 10
Vanhimmat
hakee kerroshoitajia kesäksi...
Katso mol.fi / siivous / Helsinki
ks.http://www.sol.fi
Sol.lin pääkonttori on Vanhalla Talvitiellä Sörnäisissä. Kadun numeroa en nyt muista.
olla, jos ei suomea osaa.
kerrossiivous on hotellissa osa palvelukokonaisuutta. Siinä tarvitaan kielitaidon lisäksi (suomi, ruotsi, englanti) lisäksi asiakaspalveluhenkisyyttä, hyvää kuntoa ja pelisilmää.
Luulen että tuttavasti voivat työllistyä paremmin muussa siivoustehtävässä tai vaikkapa varastossa, puutarhatyössä tms jossa eivät joudu olemaan asiakaspalveluksessa.
Soittele vuokrafirmoihin, niiden kautta voi onnistaa parhaiten työnhaku, saattavat auttaa myös asunnon hankinnassa. Opiskeluasunnoista on moni poissa kesäajat, kokeile oppilaitosten omia ilmoitustauluja jne.
Kiitos teille kaikki vastaajat! Vai vaativat ne kerroshoitajilta kielitaitoa. Itse olin Tukholmassa
70-luvulla hotellin siivooja. Siellä oli vaikka minkä maan työntekijöitä vailla ruotsin kielitaitoa. Mutta ajat ovat kai muuttuneet. Yritetään etsiä tytöille sitten muuta siivoustyötä. Pääsisikö sairaalaan siivoojaksi? Englantia taitavat. Kiitos kaikista tiedoista!
suomenkieltä välttämättä. Englanti riittää. Perehdytyksen kannalta tietysti hyvä osata myös suomea. Laki kieltää vaatimasta suomenkieltä.
Sitähän minäkin. Tytöt osaavat loistavaa englantia.
Toinen opiskelee oikeustiedettä englanniksi. Minullakin oli kuluneena vuonna työryhmässäni eräässä pääkaupunkiseudun korkeakoulussa kiinalaisia tyttöjä, jotka eivät osanneet suomea. Englantia kylläkin hyvin. Ja palvelivat asiakkaita. Että kyllä hotellisiivoojana pitäisi pärjätä enkun kielellä. Ja osaavat vielä venäjää.
Olen siitä samaa mieltä, että ajat ovat muuttuneet ja nuo kriteerit päästä töihin voivat vaihdella todella paljon.
Siivousfrimoissa, vuokratyöfirmoissa voi olla matalampi vaatimustaso. Maksavat myös monesti alle TES:n palkkaa, joten se kannattaa ottaa huomioon.
Jos on neljän tähden hotelli, voi olla vaikeampaa päästä töihin ilman kielitaitoa. Kesällä varsinkin on paljon kotimaisia lapsiperheitä ja odottavat kyllä palvelua suomeksi tai ruotsiksi.
Mutta se, että tytöt osaavat hyvin venäjää, on ehdoton etu ja heidän tätä taitoaan kannattaa markkinoida! venäjää taitavista on pulaa, joten saattavat päästä hotellissa respaankin töihin tuon taidon ansiosta.
Kerrossiivouksessa lisäksi joissakin hotelleissa tehdään työt pareittan, joten se että ei osaa Suomea, ei aina ole este.
Joten soittele suoraan hotelleihin ja kysele myös välitys/vuokrafirmoista.
itse olen ollut kerroshoitajana parina kesänä ja silloin vaadittiin suomi ruotsi englanti, mutta kyseessä oli pieni perhehotelli, jossa kaikki tekivät kaikkea. Välillä tarjoiltiin aamupalaa ja oltiin respassa 12.00 ruuhkassa, välillä taas siivottiin huoneita.
Varmasti tytöt saavat töitä!
työtä löytävät. Isoimmat siivousfgirmat palkkaavat sellaisia, jotka eivät välttämättä osaa suomea ollenkaan, englantikin riittää. Kerrossiivous: Housekeep Service, kantsis kysyä...Myöskin Radisson Sas ym.
house keep- vaan housekeeping.