onko jollain samoja vaivoja.en pysty syömään mitään ns.kiinteää ruokaa vai nesteet menee.mikään kohta ei arista vattas mut toi SYÖMINEN on ongelma,taustalla ei ole anoreksiaa vaan gastropareesi(mahalaukun hidas tyhjeneminen)
tätä menoa ei kroppa kauan kestä.tää on liiankin tehokas "laihdutuskuuri"
tätä menoa ei kroppa kauan kestä.tää on liiankin tehokas "laihdutuskuuri"
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kuinka nestemäistä ruoan tarvii olla?
Eli pystytkö syömään vedellä laimennettuja
soseita/perunamuusia tai esim. kasvis/pinaattikeittoa?
mehukeitto,limukka,jogurtti,kahvi(mustana) menee,äsken onnistuin syömään pari palaa tuoretta ranskanleipää.nyt jo ällöttää.syksymmällä vielä onnistui piltti ruokien ja sosekeiton syönti,nyt jo tökkii.eli noil herkuil koitan pärjätä,tai on pakko,ei se kropal hyvää tee...lääkärien vo.odotellessa..
Oletko kokeillut mitään muita juomia
(vitaminoitua mehuja, Elovenan uutta marjakuitujuomaa, piltit mehuiksi vedellä,
perunasosetta tarpeeksi vedellä laimennettuna)?
En oikein tiedä noista limskoista ja kahvista ...
Ilmeisesti juot mainitsemasi juomat normaalisti -
onko eroa jos lusikoit lasillisen/syöt vähän kiinteämpää esim. puolessa tunnissa pieni
pala kerralla?
syksyllä tuli piltti ruokia syötyä ja sosekeittoja.joskus apteekista niitä energia juomia(kalliita)kokeiltu on tuoretta ranskanleipaa ja se pysyi.en laimenna noita ruokia.ehkä tää alkaa pikku hiljaa hiukan tasaantuu,se tyhjennys juttu pahensi tilan.
limukkaa juon et saisin jostai sokereit ja kahvia et ei päänsärky olis oitis.