koska saamme voimamme yhdistettyä ja koirille aidatun ulkoilutus alueen pöllölahti/lippuniemi/paloisvuori alueelle??OLISKOS järkee vai ei...
ihmiset,koirat ja koiraihmiset
ottutaavetti
171170
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
missäs olis sopivaa paikkaa?Ei kenenkään "tiellä" mutta ei mahottoman syrjässäkään.Kaupungillehan siitä pitäisi aloitetta pistää.
koirat kulkevat vapaana kevyenliikenteen väylällä. Kyllä suosittelen omaa ulkoilualuetta. Tästä nousi mieleen heti uusi kysymys, kuka sen rahoittaa?
maksajina toimivat kaikki kuntalaiset,säätyyn katsomatta.kun katsomme tulevaisuuteen,tällä pieneelä toimella pystymme lisäämään koirattomien ja koirallisten ihmisten hyvin vointia koko iisalmen alueella.jos epäilette niin kerron lisää myöhemmin,nyt pitää mennä.
käyttämättömät koiraverokertymät varmasti riittävät.
Ei niitä ole säästöön jäänyt, kun on pitänyt siivota koirien jätöksiä kaduilta ja puistoista. Ai niin ja uimarannoilta. Kyllä koirien ystävien pitäisi se talkoilla rakentaa.
palosvuoren kuppessa olis paikka jo valmiina.koirien koulutuskenttä.muutettais yhdistetyksi ulkoilu/koulutus kentäksi...
No ei siellä paloisvuorella ole kyllä koko koulutuskenttää. Tällä hetkellä ainut koulutuskenttä, jonka kaupunki on koiraharrastajille antanut.. on kihmulankenttä. Ja kun mehevä laajentaa, katoaa sekin kenttä. Tosin kuplahallin likelle on tulossa uusi koirien koulutuskenttä.
Ja missään nimessä ulkoilutusalue yhdistettynä koirienkoulutus alueeksi, ei tule toimimaan. Samaa aluetta ei voi käyttää molempiin tarkoituksiin.
usko minua ystäväni,kyllä paloisvuoren kuppeessa on koirien koulutus kenttä.sitä en osaa sanoa koska kyseinen kenttä on jäänyt unholaan, mutta viime kesänä oli vielä ainakin 2 estettä paikoillaan.olen vasta muuttanut iisalmeen jotta en tiedä vuosi lukuja tarkalleen.sitten asiaan...siis tehdään yksi suuri aitaus joka jaetaan kahtia, silloin meillä on koulutus ja sekä että ulkoilutus kentät.jooko?
No kenenkähän esteet siellä on, kun se virallinen koulutuskenttä on kihmulankenttä mehevän takana. Kihmulankenttä on ainut kenttä, jonka kaupunki on koiraharrastajille käyttöön antanut ja siellä ainakin on esim. IKSY:n, Dobermanni yhdistyksen, Saksanpaimenkoira porukan yms. koulutukset.
Eikä sitä paloisvuoren kenttää vuonna väinö tehty valmiiksi, joten siksi se ei ole koskaan edes käytössä ollut ainakaan minun tietojeni mukaan. Lintukoira porukoista en tiedä, mutta luulen, että heilläkin koulutus pyörii jossakin vesistön lähellä.
Ja erittäin huono ajatus laittaa suuri kenttä kahtia, toinen osa koulutusta varten ja toinen ulkoilutusta varten. Koulutuksen alkutaipaleella oleville koirille ulkoilutuspuolen koirat olisivat erittäin suureksi häiriöksi, eikä kouluttamisesta tulisi mitään. Pitkälle ehtineet saisivat tottelevaisuuteen häiriötekijöitä, mutta aloittaville se olisi vain haitaksi, paikalla olo harjoituksissa, noutamisessa yms harjoituksissa.
Nuori koirahan seuraisi vain ulkoilevia koiria ja kuuntelisi niiden haukkumista, eikä ottaisi kontaktia ohjaajaan.
mutta nyt joku taisi suunnitella pöllösenlahden "turreille" ihan tollaasta perusaitausta,kakille ja kavereita moikkaamaan.saisko sen menneillä,menetetyillä veroilla?ei sessurukat tiedäkään miten tyhjästä on omistajat aikanaan maksaneet,melkein kirkollisveroa muistutti
kaikilla parempi olla!lippuniemi,marjahaka,kangaslampi ja koko kaupungi.vanhemmat kun tuovat lapset laskettelemaan vaikka keskustasta voisivat käyttää samalla koiransa juoksemassa tarhassa.samalla ihmiset saisivat itsekkin uusia tuttuja!!?vai onko jollain liikaa tuttuja kautta ystäviä?kyllä siinä samalla voi koiraa myös kouluttaa!jos haluaa kokeilla mitenkä se oma ja "kaikkein tottelevaisin"koira sitten toimii kun on häiriöö..ANTEEKSI jo valmiiksi siitä mitä nyt sanon.mutta oikeesti 90% koirista ei pysty toimimaan jos ja kun on häirintää.kyllä sitä kotona totellaan ja sivulla kuljetaan..mutta en halua riidellä enkä väitellä.nämä on ihan minun omia mielipiteitä.mutta mukavaa että ihmisiä ees vähän on asia kiinnostanut...nyt sitten lenkille kaikki .KIITOS!!!!
Ihan ideana hyvä, että siihen mihin vuonna väinö piti tulla se koulutuskenttä, niin siihenhän vois tehdä sen ulkoilutusalueen. Onhan monessakin kaupungissa useampikin ulkoilutusalue, miksi ei sitten Iisalmessa.
Ja kyllähän niissä koirien kokeissa ja koulutuksissa näillä pitkälle ehtineillä on sitä häiriötekijää järjestetty, että osaavat totella vaikka toinen häiritsee. Mutta alokkaille täytyy antaa se tietty rauha kun asioita vasta opetellaan.
Ja minusta tuollainen jämäkkä tottelevaisuus voitaisiin pitää poissa koirien "leikki alueelta", vai mitä=) Treenit ja harjoitukset siis muualle ja se alue vain leikkimistä ja muuta ulkoilua varten.
Nyt vain joku asiaa kaupungille esittämään, niin osaavat asiaa kokouksissaan käsitellä.
kansalaisaloitteeksi.
saamattomuuteen?Koirat paskovat edelleen narun nokassa ja ikävystyvät kuoliaaksi?
Kuka ulkoiluttaa Kilpijärven koulun alueella isoa koiraa vapaana? Iso pystykorva, useasti nähty omistajiensa kanssa vapaana juoksentelevana. Lain mukaan koira on oltava kytkettynä.
Toisille se ei näytä menevän millään ymmärrykseen, että taajamassa koirat on pidettävä aina kytkettyinä. Ainoastaan aidatuilla koirien ulkoiluttamisalueilla ja suljetuilla pihoilla saa pitää niitä irrallaan.
Kuinka monta kertaa on kuultukaan irti olevan koiran omistajalta fraasi "ei se ennen ole noin tehnyt". Sen verran paljon on ulkoilureiteillä koiriaan irti pitäviä, että olisi suotavaa virkavallan muistuttaa heitä sakoilla tuosta välinpitämättömyydestä ja lain noudattamattomuudesta.
https://www.kennelliitto.fi/koiran-omistaminen/vastuullinen-koiranomistaja/koirien-kiinnipitomaaraykset
Eikö ole silmään vielä osunut jalkapallohallin koirapuisto ja myös Savipellolla on varsin iso aidattu kenttä. Vai eikö näiden paikkojen "imago" teille ole sopiva? Nämä ovat hyvin vähällä käytöllä.
Talkooväki mieluusti kerran puiston ikään kyllä vetää makkaraa naamaan ja lateksia aitaan mutta kaupungin pitää ensiksi tehdä tiet, maansiirtotyöt, sähköt yms. joka maksaa muuten ja paljon per koirapuisto.