Miten joku voi olla niin tyhmä, että luulee Pohjolan muuttuvan ilmastonmuutoksen myötä aurinkorannikoksi? Näyttääkö se siltä? Puhdistaako tämä ajattelu näiden ihmisten omantunnon? Että saastutetaan vaan niin ei tarvitse lähteä etekänlomille, kun voi lokoilla kotimaan beacheilla, niinkö? On myös niitä jotka ovat onnessaan ettei tarvitse tehdä enää lumitöitä. Voi olla ettei pian tarvitse tehdä enää mitään muutakaan.
Ja sitten on niitä jotka kuvittelee, että tänne leviää uusia eteläisempää alkuperää olevaa kasvillisuutta ja hienoja uusia eläinlajeja, jalopuita sun muita. Ja myöhemmin sademetsää....Entäs ne kasvisairaudet, tuhohyönteiset, malaria, tsetsekärpäset, punkit, myrkylliset hämähäkit ja käärmeet....
Hah!
Oletteko ilmastonmuutoksen toivojat ottaneet huomioon, että vaikka keskilämpötilat ovat nousseet, ei ilmasto ole tullut ainakaan miellyttävämmäksi, saatikaan beachinomaiseksi.
Räntää ja vettä talvella, syksyllä, keväällä. Ja kesällä joka päivä vettä. Nam. Tätäkö te halusitte?
Minä ainakin haluan että täällä on neljä vuoden aikaa, eikä vain yksi vesiräntäpaskavuodenaika.
Ja sitten on niitä jotka kuvittelee, että tänne leviää uusia eteläisempää alkuperää olevaa kasvillisuutta ja hienoja uusia eläinlajeja, jalopuita sun muita. Ja myöhemmin sademetsää....Entäs ne kasvisairaudet, tuhohyönteiset, malaria, tsetsekärpäset, punkit, myrkylliset hämähäkit ja käärmeet....
Hah!
Oletteko ilmastonmuutoksen toivojat ottaneet huomioon, että vaikka keskilämpötilat ovat nousseet, ei ilmasto ole tullut ainakaan miellyttävämmäksi, saatikaan beachinomaiseksi.
Räntää ja vettä talvella, syksyllä, keväällä. Ja kesällä joka päivä vettä. Nam. Tätäkö te halusitte?
Minä ainakin haluan että täällä on neljä vuoden aikaa, eikä vain yksi vesiräntäpaskavuodenaika.
Vastaukset 23
Vanhimmat
me halutaan ja loppujen lopuksi ihminen voi vaikuttaa ilmastonmuutokseen hyvin rajallisesti. Koko ilmastonmuutoshössötys on vain yksi tapa nostaa veroja ja maksuja.
Sossujen elättämiseen.
pienen ihmisen kiusaamista. Nostetaan verot sun muut pilviin ja tehdään tästä maailmasta kapitalistien ja herrojen rilluttelu kehto.
kunpa nopeutuisi vauhdilla, täällä mitään lunta tarvita. kaikki elämä muuttuu paremmaksi lämpenemisen myötä.
kuullut niihin hölmöläisiin jotka luulevat tänne tulevan eteläisen ilmaston. Eipä ollut viime käsäkään erityisen lämmin, hellepäivätkin oli laskettavissa yhden käden sormilla ja heinäkuussa monena päivänä päivälämpötila alle kymmenen astetta! Tämä siis Kuusamossa. Toivo sinä vaan lisää vesisadetta.
Tiedätkö että ilmaston muutos voi tarkoittaa muutakin kuin että suomeen tulee ihania rantakelejä ja lumet jäävät kokonaan pois. Se voi tehdä jotain aivan muuta kuin lomaparatiisi suomeen. Katsotaan onko sitten hauskaa kun kipuat kotisi katolle tulvaa pakoon.
Toivossa on hyvä elää! Olisi erittäin iloinen asia kun merenpinta nousisi vähintäin 10 metriä niin Helsinki ja muut ongelmia aiheuttavat kaupungit tuhoutuisi.
Kaupungit on maapallon syöpäkasvaimia jotka saastuttavat luontoa jätevesillä, ilmansaasteilla ym. Kaupungit myös kuluttavat ja tuhlaavat luononvaroja suunnattomasti.
Ilmastonmuutos ja vedenpaisumus on maapallon puolustuskeino. Toivottavasti ilmastomuutos kiihtyy ja vedenpaisumus tulee pian!
Sielläpä yksi nero jälleen laukoi viisauksiaan.
Kokeileppa varsin,onko miten pääsi pehmennyt.
Kuka sinutkin lantakoiven elättäisi jos ei Helsinkiä olisi. Pettuleipääkö vetäisit? :D
Kokeilkaapa sielä Helsingissä elää omavaraisesti vaikkapa pari kuukautta! Pannan Päijäänteeltä tuleva vesiputki kiini, juotte sitä merivettä sieltä kolera-altaasta. Kasvatakaa omat kasviksenne ja jureksenne ja syökä ne villikanit, lokit, huuhkajat ja varikset mitä Helsingissä lentelee! Voes tulla näläkä kun lokit loppusi!
Sen jälkeen voes kelvata Pohjanmaalla kasvaneesta rukiista leivottu leipä vaikka siinä olisi Kaenuulaista pettua mukanakin.
maalaisista, pitäkää arktiset olonne. meille helsinkiläisille leipä tulee euroopasta, ei mistään paskamaakainuustasavosta. hyi
"Kuka sinutkin lantakoiven elättäisi jos ei Helsinkiä olisi. Pettuleipääkö vetäisit? :D"
Powerpointtia on paha pureksia nälkäänsä. Oma pottumaa on paljon parempi nälänpoistaja. Vedet kaapaisee lähteestä, eikä mistään nokia connecting pipes putkesta.
BTW Helsinkiläiset juo ensi kesänä Riihimäen, Hyvinkään ja Nurmijärven jätevesiä. Päijänne tunneli huollossa. Siinähän imette omat mausteenne Vantaasta.
Vesilaitoksella pystytään poistamaan humus ja tappamaan bakteerit vedestä. Mutta mm. ylävirran virsaan erittyneet e-pillerin hormonit menee alavirrasssa suoraan kurkusta alas.
Se Helsinkihän on Eurooppalaisesta näkökulmasta syrjässä oleva pieni maalaiskaupunki. Niin se on täältäkin katsottuna.
Turha väittää Helsinkiläisten elättävän pohjoisen ihmisiä. Ainoa ilo, mikä sieltäpäin tulee on se, kun sesonkiaikoina etelän miehet lähettää naisensa Lappiin rietastelemaan. On kovasti yritetty auttaa...
Jaaha. Riekko alkaa olla kypsä.
Hesalaiset taas luulevat olevansa suomen keskipiste. Kyllä suomi pärjää hyvin ilman hesaa.
"Kuka sinutkin lantakoiven elättäisi jos ei Helsinkiä olisi. Pettuleipääkö vetäisit?"
Niin, missäs päin suomea suurinosa maatiloista onkaan? Ei taida ihan keksaittyä hesaan tai sen seudulle... Uskoakseni suurin osa leivistä ja lihoista tulee jostain muualta kuin hesasta, eli sen suhteen meillä ei ole mitään hätää vaikka hesa jäisi veden alle.
Mutta luuletko että vedenpaisumus veisi ongelmat tullessaan? Jos hesa ja muut suurkaupungit jäävät veden alle niin loogisesti suurkaupungit perustetaan seuraavaksi muualle. Ei veden paisumus poista ongelmia...
Ollu lämmin talvi, jee. Ei oo tarvinnu pakkasia kärsiä. Ilmastonmuutosta lisää! JeeJee!!
Ilmastonmuutos, jeejee!
Kyllähän ne ilmat voivat lämmetä ja monemoisia pikku ötököitäkin ilmaantuu kaiken aikaa.
MUTTA aurinko se vissiin kiertää vain sama vanhaa rataansa. Ei juuri kannata toiveikkaasti odottaa mahdollisuutta ympärivuotiseen loikoiluun kotimaan beacheilla. ;)
Politiikkojen touhut ja koko hömpötys on älytöntä ja silleen, että sähkön hinnan nousullako homma tulee kuriin tai tuulivoimaloilla. Minkäs tuolle auringolle voi politiikkokaan mutta tämä hysteriä mikä nyt on tarttunut hömppäkansaan eli hölmöihin.
Ja Kiinassa kylmin talvi puoleen vuosisataan!
Sillä ei ole mitään merkitystä ilmastonmuutoksen
pahenemisen kannalta mitä suomessa ja muualla euroopassa luullaan, toivotaan tai uskotaan. Kasvavat taloudet aasiassa syytävät kaasuja taivaalle, eivätkä sitä tule lopettamaan tai vähentämään vaan lisäämään. Kamppailu ilmastonmuutosta vastaan hävittiin silloin kun kiina ja intia saivat päähänsä ryhtyä nostamaan elintasoaan ja teollisuusmaat lähtivät mukaan hyödyntämään halpaa työvoimaa ja kevyttä verotusta. Ilmastonmuutos on ja pysyy kuin paska junttilan tuvan seinässä, sitä ei ihminen voi pysäyttää sillä se elää jo omaa elämäänsä. Tai ehkä masiiviset poliiittis-yhteiskunnalliset levottomuudet kiinassa ja intiassa voisivat pysäyttää niissä tapahtuvan epätasa-arvoisen talouskasvun ja talouskasvun yleensä. Kasvualustaa sellaisille tapahtumille näissä maissa kyllä riittää kun sitä elintason nousua ei riitä kuin viidennekselle väestöstä. Elikkä kateus voi vielä pelastaa maailman.
olen täysin samoilla linjoilla. Uusia kehitysmaita todennäköisesti tulee liittymään koko ajan lisää tähän talouskasvuun, jota länsimaat ovat olleet mukana rahoittamassa. En näe mitään tolkkua asiassa, joten ei kiinnosta kyllä pätkääkään mitkään ilmastohöpinät. Asiat pitäisi saadaan globaalisti kuriin, siihen saakka rallattelen ja elelen pistämättä tikkua ristiin.
Ainiin vielä sen verran että nämä päästörajoitukset nyt on niin suuri vitsi, kuin vitsi vain voi olla.
että espooseenki tulis talvi eilen, mutta onneksi tuli vesisade ja vei kakkalumen pois.
oli juttua tuosta pohjoiskarjalan päästöistä, ettei siellä tuoteta niin paljoa päästöjä kuin etelässä, MUTTA EIHÄN SIELLÄ TUOTETA MITÄÄN, EI EDES ITSELLE LEIPÄÄ, pääkaupunkiseudun ihmiset elättää tuon paskasakin, kovalla työllä ja viitsivät vielä lisää kerjätä raukat.
Moi vaan te kaikki höppänät siellä:D.On tehty tutkimus että kun jäätiköt sulaa niin tietysti golfvirran suunta muuttuu ja suomeen ei enää tulekkaan lämpöä vaan tänne tulee jääkausi.Tiedä sitten onko totta mutta sen näkee sitten...oon ihan varma ettei ilmastonmuutosta pysty pysäyttämään mutta hidastamaan kyllä.Jos tiedätte että ilmastonmuutos on ollu aikasemminkin ennen kun oli näitä saasteita;).Grönlantikin oli viikinkien aikaan vihreä saari,kun silloin oli ilmastonlämpeneminen.
Sitä paitsi mitä te hätäilette,vaikka jäätiköt sulais niin ei helsingistä peittyis ees puoliakaan hyvä jos vaan viis metriä menis merenrannoista;).Saattais sitä vettä jossain millin tulvia mutta ei se ongelma ole.Mistä te ootte saanu hömppänät päähänne että helsinki peittyis veteen?
No mulla ei ole onhelmaa vaikka nousiskin vesi kun asutaan sen verran korkeella kalliolla.
En mä kumminkaan tänne suomeen asumaan jää niin mulle on aivan sama mikälainen ilmasto tänne tulee:).
jos(kun tulee ilmastonmuutos niin ihmisten pitää sopeutua siihen ja muuttaa tulvan alle jääneistä rannikkokaupungeista sisämaahan. Toki lintuinfluenssa on saattanut tappaa koko maapallon väestön sitä ennen. Ainahan sitä ihminen huolenaiheita löytää jos niin haluaa mutta minä ainakin aion elää elämäni huolehtimatta mitä saattaa tapahtua joskus kaukana tulevaisuudessa ja aion opettaa omista lapsistani sen verran fiksuja, että oppivat vieraita kieliä ja voivat muuttaa jos Suomeen iskee jääkausi.