Olen pari kertaa vuosien varrella käynyt Mazda-liikkeessä vilkaisemassa Viitosta. Mutta vain vilkaissut, koskapa tuota ei ole toistaiseksi saanut normaalilla vaihteistolla. Nyt sellainen olisi luvassa meidänkin markkinoille kevyen malliuudistuksen yhteydessä.
*Mitä mieltä olette olleet Mazda5:stä? Mitoiltaan tuo on lähes identtinen Verson kanssa. Riittääkö tavaratila perhekäyttöön? Missä auto valmistetaan?
*Mitä mieltä olette olleet Mazda5:stä? Mitoiltaan tuo on lähes identtinen Verson kanssa. Riittääkö tavaratila perhekäyttöön? Missä auto valmistetaan?
Vastaukset 1
Vanhimmat
Näppärä peli käytössä ja tiloja saa muuteltua. Liukuovet plussaa ahtaissa paikoissa ja helpottaa käyntiä autoon. Tavaratila tietenkin pienempi kuin farkuissa niinkuin lähes kaikissa tila-autoissa. Lisäpenkit kätevät jos niitä tarvitsee, eivätkä pienennä tavaratilaa ja keskiriviä saa muuteltua suuntaan jos toiseen. Sama ongelma kuin kaikissa tämän kokoluokan tila-autoissa on että mahtuu tavaraa tai ihmisiä, mutta ei molempia. Valmistetaan Japanissa joten taattua Mazda laatua!