apua

Selailin tässä vanhoja labrojani ja eräässä niistä oli t4v-arvo 13.4 Olisiko se nykyrajoilla normaali vai onko siinä häikkää? Paljonko raja-arvot ovat nyt? TSH on jonkun mukaan 2,5
8407
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

t4v:n rajat vaihtelevat labroittain analyysimenetelmistä riippuen. Joten mikähän teillä on viiteraja? Alaviiterajat vaihtelee 7-12. Mutta tuo on ihan ok ei-lääkitylle. Eikai sinulla ole tyroksiinilääkitystä?
Paljonkos tsh on sulla ollut?

Äänestä
  • Minun labratulosteessani T4-V normaaliarvo on 9-19. Itselläni 5, eli ihan liian alhainen.

    Äänestä

  • labrat kirjoitti:

    Minun labratulosteessani T4-V normaaliarvo on 9-19. Itselläni 5, eli ihan liian alhainen.

    jos sun t4v on vaan 5!! vai ymmärsinkö oikein..

    Äänestä

  • nyt, kirjoitti:

    jos sun t4v on vaan 5!! vai ymmärsinkö oikein..

    T4V on 5, TSH 71. Että hyvin menee. Rasvoista en viitti edes puhua... Miksiköhän on väsyttänyt viime vuodet, hmmmm....

    Äänestä

  • jepjepjep kirjoitti:

    T4V on 5, TSH 71. Että hyvin menee. Rasvoista en viitti edes puhua... Miksiköhän on väsyttänyt viime vuodet, hmmmm....

    ja lääkitys tällä hetkellä on mikä?

    Äänestä

  • huii kirjoitti:

    ja lääkitys tällä hetkellä on mikä?

    Lääkitys on Thyroxin 0,1 mg kerran päivässä. Ei ole arvoja vielä kontrolloitu miten tehoaa. Eiköhän tuota joudu vielä rukkaamaan moneen kertaan, näin olen ymmärtänyt näitä keskusteluja selatessa, mutta kunhan joskus alkaisi toimia!

    Äänestä

  • ei multa ole koskaan mitattu tsh-arvoa. Tuo t4v pisti vain silmään nyt kun olen lueskellut näitä sivustoja. Ennen minulla ei ollut aavistustakaan tuollaisesta. Tuo oli otettu nelisen vuotta sitten ja suurin osa oireistani on tullut vasta sen jälkeen. Ei minulla ole lääkitystä - vielä.

    Äänestä

  • ei tietoa kirjoitti:

    ei multa ole koskaan mitattu tsh-arvoa. Tuo t4v pisti vain silmään nyt kun olen lueskellut näitä sivustoja. Ennen minulla ei ollut aavistustakaan tuollaisesta. Tuo oli otettu nelisen vuotta sitten ja suurin osa oireistani on tullut vasta sen jälkeen. Ei minulla ole lääkitystä - vielä.

    Mitkä ne viitearvot on? 13.4 ei välttämättä ole hyvä. Meillä T4V:n alaraja on 9, ja minulla arvo on ollut talvella 10 ja kesällä 12-13. Yhtä sairas olen ollut koko ajan.

    Mihin kellon- ja vuodenaikaan kokeet on otettu? Menitkö heti aamusta hyvin nukutun yön jälkeen ja ilman kahvia ja tupakkaa? Nuo edellämainitut asiat vaikuttavat muistaakseni enemmän TSH:n kuin T4V:n, mutta kuitenkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hjelp! kirjoitti:

Selailin tässä vanhoja labrojani ja eräässä niistä oli t4v-arvo 13.4 Olisiko se nykyrajoilla normaali vai onko siinä häikkää? Paljonko raja-arvot ovat nyt? TSH on jonkun mukaan 2,5

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu