Hei,
meillä muutaman viikon vanha akvaario ja kalat olleet n. viikon. Nyt punainen kääpiörihmakala oleilee vaan yhdessä kohtaa. Sen vatsa pullottaa hieman, eikä se ole syönyt tänään mitään. Eilen söi vielä hyttysentoukkia. Söikö itsensä turvoksiin, vai onko sairas? Mikä vaivaa?
Kyselee tumpelot.
kääpiörihkala tarvii apua
4
300
Vastaukset
- Rihma
Kypstitkö akvaariota mitenkään? Jos, niin miten?
Jollet, siellä taitanee jyllätä nitriittipiikki.
Hanki hetimiten vesitestejä, ainakin nitriitti ja nitraatti, jotta osaat vaihtaa vettä, kun nitriittiä ilmaantuu. Kääpiörihmakala on muutenkin herkkä kala..
Mitäs pH ja kovuudet näyttävät?
Entä lämpötila?
Mitä muuta kalaa akvaariostasi löytyy?
Altaan koko?- muilla
Minulla 2v kääpiörihmis(naaras), pari kertaa ´hommannut´uroksen,, molemmat kuolivat n. puolen vuoden sisään! Eikö ´miehet´kestä vai mikä on?
- Öööööö
muilla kirjoitti:
Minulla 2v kääpiörihmis(naaras), pari kertaa ´hommannut´uroksen,, molemmat kuolivat n. puolen vuoden sisään! Eikö ´miehet´kestä vai mikä on?
...ovat kyllä varsin kestäviä. Joskus harrastuksen alkuaikoina akvaariossani jylläsi valkopilkkutauti ja kaikki muuta kalat kuolivat paitsi rihmikset ja monniset.
Jos akvaariosi on ollut sinulla pari viikkoa ja kalat viikon, niin tuskin olet kypsytellyt akvaariotasi kunnolla? - nsfsnkd
Öööööö kirjoitti:
...ovat kyllä varsin kestäviä. Joskus harrastuksen alkuaikoina akvaariossani jylläsi valkopilkkutauti ja kaikki muuta kalat kuolivat paitsi rihmikset ja monniset.
Jos akvaariosi on ollut sinulla pari viikkoa ja kalat viikon, niin tuskin olet kypsytellyt akvaariotasi kunnolla?Itselläni oli useampia kääpiörihmakaloja, jotka kaikki kuolivat yksi kerrallaan johonkin täysin mystiseen tautiin. Vesiarvoissa ei ollut mikään vikana eikä missään muussakaan. Ne eivät vain kestäneet
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2697107Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat643829Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2613118SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden521869Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä11337Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,31202Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr51067- 1011013
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja40962Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.0941