Ostosmatkailu suuntautuu nyt muualle.
Keskusta kuihtuu
entisestään
5616
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
koska osuuskauppa ja keskustan liikevuokraaja pelkäsivät että nyt tulee muuten kusi sukkaan, jos joku ulkokuntalainen tulee ja vie kaikkien sisäsiittoisten mikkeliläisten rahat.
ole paremmalla pohjalla, jos se perustuu tuotantoon kuin muualla tuotettujen tavaroiden kaupusteluun ohikulkeville.
Elääkö suomalaiset myymälle ulkomailta tuotuja tavaroita toisilleen? Sama pätee myös yhteen maakuntaan.
Sama se on suuntaus muissakin kaupungeissa.
Keskusta kuihtuu, kun liiketilat rakennetaan sinne, missä on väljät parkkipaikat.
ole näyttänyt viime kuukausina Anttilan tulon jälkeen.
Eikä siellä Pieksämäelläkään vielä pariin vuoteen ole mitään. Ja sittenkin se on yksittäisistä yrityksistä kiinnin, miten paljon sinne tulee liikkeitä ja työpaikkoja. Ei Ideapark ole mikään yksi yritys, vaan se on usean yrityksen iso ostoskeskus. Seuraavaksi Sukarin pitää vakuuttaa Pieksämäen kaupungin päättäjien lisäksi moni yritysjohtaja ja yrittäjä. Aivan varmasti Ideaparkin avauduttua siellä ei ole tuhatta työpaikkaa. Ne tulevat ajan kanssa.
Eikä se Mikkelin keskustaa kovin paljoa köyhdytä. Ei täältä (tai Anttolasta, Mäntyharjulta, Hirvensalmelta yms.) lähdetä tunnin ajomatkan päähän Mikkelistä ostamaa uusia kenkiä tai kännykkää. Enemmän Ideapark saattaa köyhdyttää Pieksämäen keskustaa.
Saisihan Mikkelissä olla enemmän liikkeitä, joissa ei kysellä S-etukorttia. Monessa pienemmässä kaupungissa on laajempi tuotetarjonta.