...Miten se on...mull on sonyn kdlt3000 ja tallentava lg:n dvdsoitin ja kaapelitalo.Pystyykö tallentamaan teevee ohjelmia?pitääkö telkun olla auki ja sillä kanavalla valmiina miltä tallennetaan niinkuin olen kuullut vaiko jotain muuta???
tallentava dvd+digitv
olga
4504
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
usko vaan kuulemaasi. äläkä kysele.
Hyvä alkeiskysymys sinulta ja vastaus minulta niille jotka käyttä DVD tallentinta ekan kerran. Jos tallennettavassa DVDä'ssä on omat analoogiset kanavat (Viritä kanavat DVD tallentajaan) ja sinun on tallennettava joku niistä kanavista niin ei tarvitse olla telkku auki, jos vaan antenni on paikolla. Mutta jos sull on Digiboksi integroituna telkkarissa ja aiot tallentaa joku niistä digikanavista niin silloin telkun täytyy olla päällä(*. Jos sull on erillinen/oheinen digiboxi niin ei telkun tarvitse olla päällä jos digiboxi on päällä ja sull on piuha (Scartti/HDMI) suoraan DVD'lle. Telkku (Näyttönä) on hyvää olla päällä sen ajan kun käynnistät/ajastat (esiajastat) tallennuksen tosittena että oikee kanava tuli paikollen. Sitten voit rauhassa sammutta telkun ja lähte vaikka kotoa pois. Tämä ei tietenkään onnistu jos sull on Digitelkku ilman ohitusta (*Eräissä malleissa on tehty niin että digiboxi toimii vaikka näyttö on suljettu). Kokeile mikä on paras vaihtoehto.
tallentava dvd. Liitin ne yhteen hdmi-kaapelilla. Yritin tallentaa hdmi:n kautta, ei onnistunut. Täytyy ilmeisesti laittaa scartti rinnalle jos haluaa tallentaa?
sisäänrakennetun digivirittimen kautta mitään voi tallentaa ? Ellei oo telkun sisällä myös DVD-tallennin ? Vai oonko pudonnut junasta jo Toijalan kohdalla...hmm.
Niinkin olen kuullut,että hdmi on digisignaaleissa paree kuin skartti,joka onkin vain analoogisiin hommiin...