Miksi lempinimi/väännös

Osaisiko joku selittää ihmeen vimma on nykyisin antaa pojalle nimeksi suomalaisia väännöksiä ruotsinkielistä nimistä kuten:
Veeti (Ferdinand)
Lenni (Lennart)?

Alunperin ovat olleet lempinimiä tai pikemminkin vaikeasta kirjoitusasusta ja ääntämyksestä johtuvia väännöksiä.
3321
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kaikkihan suomalaiset nimet ovat väännöksiä: Juha eikä Johan , Mika eikä Michael, Tapani eikä Stephen yms..

Äänestä

"Vimma" on ehkä siinä et joidenkin mielestä ne on nättejä nimiä. Ite odottelen esikoista ja ollaan päätetty että jos lapsi on poika niin siitä tulee just Veeti. Meidän mielestä se on nätti nimi! Jokainenhan laittaa lapselleen nimen mikä omasta mielestä kuulostaa hyvältä. Ei sitä pidä kenenkään rueta arvostelemaan. Tai tämä on minun mielipide asiaan!!

Äänestä

Mieluummin antaisin lapselleni nimeksi Veeti tai Lenni kuin Ferdinand tai Lennart. Voihan sen ajatella näinkin. Monet nykyisin yleisessä käytössä olevat nimet ovat aluksi olleet "vain" lempinimiä muista nimistä. Niin se vaan menee, ja sen kanssa on elettävä. Makunsa kullakin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


värför kirjoitti:

Osaisiko joku selittää ihmeen vimma on nykyisin antaa pojalle nimeksi suomalaisia väännöksiä ruotsinkielistä nimistä kuten:
Veeti (Ferdinand)
Lenni (Lennart)?

Alunperin ovat olleet lempinimiä tai pikemminkin vaikeasta kirjoitusasusta ja ääntämyksestä johtuvia väännöksiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu