Olen haeskellut tietoja bluechart g2:sta, mutta eipä paljon löydy suomalaisia käyttökokemuksia. Ilmeisesti se tulee muistikortilla, jonka voi lykätä toiseen laitteeseen, jos sattuu vaihtamaan?
Tekeekö sillä 3d-ominaisuudella hevonveetä?
Ja onko eroa "normaaliin" bluechartiin?
Tekeekö sillä 3d-ominaisuudella hevonveetä?
Ja onko eroa "normaaliin" bluechartiin?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kysyin tuossa kuukausi pari sitten, kukaan mitään tienny.
Mulla on Itämeren G2, olen tyytyväinen. Viime kesäksi hankittu Garmini (298) ei osaa käyttää 3D ominaisuuksia, joten niistä en tiedä. Perinteiseen nähden parannuksia on kuitenkin paperilla aika liuta, mutta kun ei käytössä ole ollut vanhempaa, en osaa verrata. Tärkein syy miksi hankin G2 kartta-aineiston, on laajempi kartan koko. Yli 1000 mailia tuolla ajelin, ei moitteita.
Olen ollut lukevinani, että Garminin kartat ovat jossakin määrin sidottuja tiettyyn laitteeseen eivätkä niin ollen täysin vapaasti ole siirrettävissä laitteesta toiseen. Kannattaa kysellä vaikka myyjältä tai Garminin maahantuojalta.
Sitähän tässä kysellään, onko kokemuksia
Se tiedetään, ettei vanhoja bluechartteja voinut kopioida toiseen laitteeseen, mutta tämä g2 on käsittääkseni muistikortilla eli sen voinee siirtää.
Pääkysymys on edelleen, onko se g2 käytännössä sen parempi kuin 2d-malli?
Kokemuksia?
Pyörittelin viime kesänä plotterissani (Garmin 4008) niitä BlueChart g2 3D-näkymiä, enkä totta puhuen keksinyt niille mitään järkevää käyttöä.
Automaattinen reititys voi olla käyttökelpoinen ominaisuus siinä g2:ssa, mutta sitä en pahemmin ehtinyt kokeilla.
Kiitos tiedosta! Tuota vähän epäilin. Kuitenkin taitaa olla parempi vanhaan 2D-versioon verrattuna.