Olisi kiva kuulla teiltä kiertomatkalla olleilta kommentteja, mielipiteitä ja muutenkin vinkkejä matkaan liittyen, kiitos.
Vastaukset 6
- Pian takaisin
Tulimme perjantaina ja jo tekisi mieli takaisin.
Kysymyksesi on niin laaja, ettei tähän voi kaikkea kirjoittaa, mutta pääkohtia.
Kanavalla kannattaa käydä Panamasta, kannattaa miettiä meneekö matkatoimiston mukana kiireellä vai omalla retkellä ja omalla aikataululla.
Panaman parhaat ostospaikat olivat Albrookin ostoskeskus ja Plaza Cinco de Mayolta alkava kävelykatu (peaton). Tämä katu on paikallisten ostosmekka ja tosi edullinen, tosin merkkitavaroita on vähänlaisesti.
Illalla kannattaa käydä Amadorin pengertillä (Amador causeway) jossa on ravintoloita ja hyvä meno.
Suosittelen halpaa taksia vaikka bussisysteemi onkin toimiva. Reittien selvittäminen oli sen verran haasteellista, että päätimme n. 1$/pää hinnan olevan Ok taksilla kulkemisen helppoudesta. Autot tosin ovat kokemus, useimmat ovat niin vanhoja tämi, ettei aina oikein uskonut niiden jaksavan kantaa 4 henkeä perille asti.
Gamboa on upea maisemiltaa, mutta muuten tuppukylä josta saa ostettua vain vettä. Omat eväät mukaan jos haluatte huoneeseen jotain nautittavaa.
Decamerone on löhölomaa sanan kaikessa merkityksessä. Itse kävimme lähikylällä ja maakunnan pääkaupungissa, snorklausretkellä, seadoolla huristelemassa ja loput vain oleilimme.
Kannattaa hankkia termosmuki, että juomat pysyvät kylminä eikä niitä tarvitse koko ajan olla jonottamassa tiskiltä. Jonot eivät tosin ole pitkiä. Tarjoilijalta ei kannata odottaa katsekontakia vaan huikata tilaus heti kun hän on lähettyvillä. Opettelemalla muutaman sanan espanjaa saa tarjoilijat nauramaan ja palvelukin tuntui pelaavan nopeammin.
Jos halua enemmän kokemuksiamma vastaan mieluusti vaikka sähköpostilla tai puhelimitse. - Lähtö edessä
Kiitoksia vastauksestasi, mutta taidamme kirjoitella eri matkasta vai kuinka? Olemme lähdössä Aurinkomatkojen Luonnonrikkauksien Panama-kiertomatkalle, kesto 15 päivää.
- yhdistelmämatkasta
kirjoituksesta päätellen on kyse, joten kiertomatkalaisten kokemuksia odotellaan.
- kirjoitus
yhdistelmämatkasta kirjoitti:
kirjoituksesta päätellen on kyse, joten kiertomatkalaisten kokemuksia odotellaan.
kirjoitin kiertomatkasta lyhyesti Iltalehden matkailukeskusteluun tänään. Katsokaa sieltä.
Hyvää matkaa, kyllä kannattaa mennä ;o)
Niin, ja Gamboassa on tosiaan vain pienen pieni kauppa kylässä, mutta sieltä saa olutta ja Smirnoff icea veden lisäksi. Pyörällä polkaisee sinne parissa minuutissa. Kauppa vaikea löytää vaikka on ihan puiston vieressä, on niin pieni ja sivukadun varrella. Katsokaa missä parveilee ihmisiä, toimii myös paikallisen baarina. - se kauppa oli
kirjoitus kirjoitti:
kirjoitin kiertomatkasta lyhyesti Iltalehden matkailukeskusteluun tänään. Katsokaa sieltä.
Hyvää matkaa, kyllä kannattaa mennä ;o)
Niin, ja Gamboassa on tosiaan vain pienen pieni kauppa kylässä, mutta sieltä saa olutta ja Smirnoff icea veden lisäksi. Pyörällä polkaisee sinne parissa minuutissa. Kauppa vaikea löytää vaikka on ihan puiston vieressä, on niin pieni ja sivukadun varrella. Katsokaa missä parveilee ihmisiä, toimii myös paikallisen baarina.Tässä on linkki Gamboan karttaan:
http://209.15.138.224/inmopanama/m_gamboax.htm
Osaatko sanoa millä kadulla se kauppa oli? Itse ei onnistuttu löytämään sitä vaikka puoli tuntia sitä jalan etsittiin. - tarkkaan sanoa
se kauppa oli kirjoitti:
Tässä on linkki Gamboan karttaan:
http://209.15.138.224/inmopanama/m_gamboax.htm
Osaatko sanoa millä kadulla se kauppa oli? Itse ei onnistuttu löytämään sitä vaikka puoli tuntia sitä jalan etsittiin.en osaa tuota karttaa varmaan ihan tulkita mutta yritän selittää:
Jos seisoo isolla kadulla joka seurailee kanavaa selkä kanavalle päin puiston edessä niin kauppa löytyy puiston vasenta reunustaa kulkevan kadun vasemmalle kääntyvältä sivukadulta. Mielestäni eka sivukatu mereltä päin. Ja jos oikein muistan niin siinä kaupassa oli markiisikatos. Näyttää ihan osalta rivitaloa, ei ole helppo huomata. Meitä onneksi paikalliset neuvoivat kunnes tajusimme missä se oli ;o)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1081275
- 45891
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50716- 70656
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123632- 67606
- 53587
- 55535
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.93463Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142443- 5438
- 34437
- 51435
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?113434Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?19430- 49427
Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e82417- 52403
- 42390
Veikkauksen asiamiehen provikat?
Minkä verran peliautomaatin pitäjä saa peliautomaatin tuotosta?28379