Olisi ikälisä/palveluvuosiporrastusta pitänyt tihentää, koska nyt vain 2 ja 7 v. Olisi jo oltava välissä 4 v. Ja tuo 80 eur menee hetkessä
kasvaneisiin sähkö-, bensa, ja matkalippukuluihin (niin, tärkeintä päästä töihin!). Kuopasta emme nouse, ehkä ero vain siivoojiin ja kiinteistöalaan kasvoi?
kasvaneisiin sähkö-, bensa, ja matkalippukuluihin (niin, tärkeintä päästä töihin!). Kuopasta emme nouse, ehkä ero vain siivoojiin ja kiinteistöalaan kasvoi?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vartija tekee jo osaltaan siivous- ja kiinteistönhuoltotöitä lamppuja vaihtamalla ja kolaamalla lunta yms.
Miksei palkkaan voisi sovittaa lisää em. töistä? Jos siivoojilla ja talonmiehillä palkka on parempi, niin koska niitäkin töitä tehdään niin pitäisi saada siivu näistä palkkaluokista. Vai onko se sitä että vartija tekee kaikki paskaduunit halvemmalla?
Vartiointiala on iso vitsi. Ota vartija töihin ja saat teettää kaikkea paskahommaa. Tämähän se on meininki kaikkialla.
Esimerkkejä:
-kärrintyöntö
-korienkanto
-pullohuoneen hoitaminen
-vesiautomaatin täyttö
-remonttialueiden siivous
-postin jakaminen kohteessa
-lumien puhdistus piha-alueelta
-wc puhdistus
-lattian lakaisu
-roskisten tyhjennys
-hyllytys
Ajatelkaa itsenne vartioinnin ostajan asemaan. Kukapa ei käyttäisi tilaisuutta hyväkseen.
Älkää tehkö sellaisia tehtäviä, mitkä eivät ole LYTP:ssä mainittuja vartioimistehtäviä.
JOS saatte kenkää tämän takia, riitauttakaa asia.
Itse en tee teidän mainitsemia esimerkkejä ja olen ollut alalla yli 13 vuotta. Kumma juttu kun en ole kenkää saanut vielä?
Siivoojat ja kiinteistönhuolto ovat tärkeitä tehtäviä, mutta ne eivät kuulu vartijoille.
Lisätietoa kannattaa katsoa laista yksityisistä turvallisuuspalveluista, erityisesti sen 2 §:n 3. ja 9. kohdat sekä 32 §:n.
On se kumma juttu, että TAVY antaa vartiointiliikkeiden ottaa vastaan sellaisia toimeksiantoja mitkä rikkovat LYTP:n henkeä?
Mutta kyllä minun mielestäni tärkein pointti on se, että miksi teette näitä? Syötte toisen leipää.
Jos työnantaja sopii tällaisia hommia vartijalle, pitäis sitä rangaista säädösten rikkomisesta tuntuvasti ja antaa korvaus vartijalle! Eiköhän sitten lopu nuo oheisurakat.
Työnantaja varmaan monessa paikassa ei ole kiinnostunut siitä kiinnostaako vartijaa itseasiassa tehdä kys. oheishommia. Kun ongelmia tulee, annetaan ne kuuluisat 2 vaihtoehtoa. Joko lähdet firmasta, syynä työstä kieltäytyminen tai itket ja teet.
Aina löytyy uusia tilalle hunompiin kohteisiin. Näin se vaan menee. Kiva olisi kuulla onko kukaan koskaan riitauttanut tällaista asiaa. Onko liitto tehnyt mitään?
Sinä joka olet 13 vuotta tehnyt näitä hommia haluaisin sanoa sinulle mitä olen pannut merkille. Olet varmaan niitä työntekijöitä, josta työnantaja tykkää. Olet saanut ns. valita työkohteesi, mutta monella muulla asia ei ole näin selkeä. Jos pärstäkerroin ei miellytä, ei siinä työntekijä paljon voin kuin ihmetellä työnantajan ylivaltaa asiassa.
..tykkääkö työnantajat minusta. Jos homma ei toimi talossa olen vaihtanut työnantajaa. Tämän hetkinen työnantajani ehdotti mm. päiväpiirillä roskien kuskaamista asiakaskohteen toimistolta jätesäilöön. Kieltäydyin. Olen vielä töissä.
Ja jos työnantaja olisi antanut ne kaksi vaihtoehtoa niin haluan työnantajan puolelta irtisanomisen, koska haluan katsoa oikeuden kannan tähän.
Aika toimiva kikka on ollut myös se, että tekee työnsä hyvin ja on niin kutsuttu moniosaaja niin työnantaja joutuu miettimään kannattaako kaverista päästä eroon.
Se on minun mielestäni sikamaista, miten työnantaja "soveltaa" voimassa olevaa lainsäädäntöä pienen voiton toivossa. Uusille vartijoille tulisi järjestää työpaikan luottamusmiehen toimesta perehdytys työaika-, työsopimus-, työturvallisuuslainsäädäntöön sekä alaa säätelevän työehtosopimuksen saloihin. Ei se yhden oppitunnin pätkä VTP:ssä riitä.