Minkhä ikäisenä

avantoon

Oun kuulunna, jotta vasta vuojen ikkäisenä saisi vauvan viejä avanttoon, mutta kun myö ollaan älyttämiä avantoimmeisiä, niin voipiki jo 5 kuukauven ikäsen ottaa avanttoon?

9

691

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pila juttu?

      se,että vanhemmat tykkää uida avannossa ei tarkota sitä,että lapsi/vauva sinne viedään.Luulis järjen sanelevan tuollasen asian,että ei nuin pientä voi avantoon viedä kun ei vielä lämmön säätelykään pelaa.

      • järjen sanovan!

        Aika pönttö taidat itsekkin olla kun edes vaivauduit tuohon viestiin vastaamaan! Onkohan tää nyt pilaa?? NIIN mitä meinaat??


    • sitä toki voi

      Jos vauvastasi eroon haluat, vie toki vaan. Kyllähän sitä ehkä pitkään pohtimalla saattaisi kivuliaammankin keinon tappaa pienokainen?

      Herra paratkoon, ihminen! Jos niitä ei saa saunaankaan viedä ennen yhtä ikävuotta, niin vie sinä ihmeessä viisikuinen avantoon!!!

    • tämän provo

      siis onhan provo. Että tiedät, että alle 1v. lasta ei viedä saunan koviin löylyihin sen puoleen kuin mihinkään avantoonkaan, koska pienen vauvan/taaperon lämmönsäätely ei toimi aikuisen lämmönsäätelyn tapaan.

    • Turun Sanomissa

      joku aika sitte oli juttu jossa muistaakseni 8kk ikänen oli avantouinnilla? Järjetöntä touhua! Voiko joku väittää että vauvat menee omasta tahdosta avantoon?! Kun en itekään menis, hyi-hui! Siitä ei todellakaan voi tulla vauvalle mitään terveydellistä hyötyä saatika mitään nautintoa!

      • köpö

        Tietääkseni missään ei ole sanottu, että vauvat pitäisivät kylmästä, päin vastoin kaikkialla on, että vauvan tykkää kylmästä. vauva uinnissakin on vesi normiuintivettä lämpöisempää..

        Miksi muuten on se lämpömittari siellä äippäpakkauksessa mukana, jos sillä ei olis vauvalle mitään väliä kuinka kylmää/kuumaa pesuvesi saa olla?

        Joten siis millä perustellaan, että viedään vauva avantoon? Oon samaa mieltä, ei voi olla terveydelle mitään HYVÄÄ vaikutusta.


    • Sairas sairas.

      Älyttömän sairas ihminen kun edes leikilläsi puhut lapsen rääkkäyksestä.

      • varmaan oo rääkkäystä

    • Anonyymi

      Harmillista, ettei kellään ollut perusteltuja vastauksia tähän. Fiksu ihminen kysyy neuvoja. Kauhistukset ei auta mitään. Missä kohtaa lämmönsäätely alkaa olla hyvällä mallilla? Kuinka kylmä on liian kylmä? Eihän Suomen järvetkään välttämättä kovin lämpöisiä ole kesällä edes. En itse ainakaan kesällä aio ottaa sitä äitiyspakkauksen lämpömittaria mukaan rannalle.

      OP:lle ehdottaisin itse, et kokeile uimahallin kylmäallasta vaikka alakroppa ensin ja heti ylös ja normiveteen. Katso miten reagoi. Ellet nyt satu saamaan hyvin perusteltuja vastauksia puoleen tai vastaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      151
      13507
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9791
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      96
      9158
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      21
      8149
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      40
      6773
    6. 150
      6189
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      3415
    8. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      50
      3130
    9. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      37
      1707
    10. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      397
      1265
    Aihe