Kysyisin joltain kokeneemmalta netin käyttäjältä, et riittääkö kun koneessa on F-secure?. Kun kokoajan puhutaan viruksista, haittaohjelmista, activeX:stä ym ym. Ja miten noi ilmaiset esim. spyware-ohjelmat käyttäytyy, kun koneessa on jo siis toi F-secure? Jos joku viittis vastata niin kiitti.
Aloittelija kysyy
Make
16836
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kyllä pitäis riittää.
mutta jos esimerkiksi selailet pornoa, ja alkaa aueta sivuja joissa ei oo sitä mitä sielä pitäisi olla vaan jotain muuta, niin pitäis hälyytyskellojen alkaa soida että täältä niitä viruksia löytyy.
itse en käytä virustorjuntaa ollenkaan vain symantecin palomuuria ja spybot search and destroy haittaohjelmien poistotyökalua.
osa niistä haittaohjelmienpoistotyökaluista vain pahentaa asiaa. Joten kannattaa kysyä asiaa tuntevilta tai googlelta mikä oikeastaan on ko. ohjelman sielunelämä ja maine.
Selaimeksi vaikka Opera.
Noi antispywareohjelmat ovat aika tyhjän kanssa kunnon virustorjunnan myötä. Lisäksi vähän järkeä netissä liikkumiseen, liian nopea klikkaussormi on monen kohtalo.
Itse voin aukaista vaikka kaikki webin linkit ja yhtään virusta tai haittaohjelmaa ei koneelleni vaikka tarkoituksella lataisin kaikki tiedostot joita sivustot tarjoavat. En omista virustorjuntaa tms.
Ehkä ne eivät toimi käyttämässäsi järjestelmässä, mutta että eivät tule, niin höpöhöpö.
Klikkaussormesta, voisit ehkä ymmärtää lauseen kokonaisuutena? Vai oletko niitä, jotka ottavat pätkän sieltä ja toisen täältä sovittaakseen sen omaan näkemykseensä?
Minäkin voin aukaista mitä vaan ja mennä mihin vaan netissä. Ja voin myös käyttää järjestelmääni vaikkapa pelaamiseen.
Virukset eivät tule minun koneelleni. Tiedostot tulevat jotka aktivoituessaan muuttuvat viruksiksi jos ympäristö on oikea.
Voin minäkin käyttää konettani pelaamiseen. Pelailin juuri uusinta Quakea. Toimiikin nopsakammin kuin eräällä toiselle käyttiksellä.
Hassua että minun ei tarvitse välittää virustorjunnoista yhtään, sillä välin kun te joudutte virustorjunta yms. ohjelmia pitämään aina taustalla resursseja syömässä. Ettekä edes uskalla edes avata kaikkia linkkejä. Heh heh!
eikös siinä ole käyttömaksuja koko ajan?
Ja asian voi hoitaa kertaheitolla kuntoon IP-osoitteen muutos/suojaustekniikalla.
Kuulostaa ehkä hankalalta ja kalliilta mutta ei se sitä ole.
Alan miehiltä saat edulliset ratkaisut asiaan.
itse ymmärtää mistä puhut? Vai kerrotko kaikille kiinnostuneille miten IP:n muutos tai suojaus estää yhtään mitään.
Et taida itse ymmärtää joten tutustu sanaan NAT niin ymmärrät mistä puhun.
Ideahan on siinä lyhyesti että koneesi IP-osoitetta ei kukaan netissä tiedä.
Sivistä siis sinäkin hiukan itseäsi.
Jos taas olet katkera siitä että muut ymmärtää mutta sinä et, sille ei voi mitään.
jos on sen verran älliä että ei enää käytä windowssia kun paljon parempaakin on keksitty...
http://www.tietoviikko.fi/doc.te?f_id=1301205
Appleen on tehty viruksia ja haittoja lähes yhtä paljon jo kun winukkaankin ja hinta on kaksinkertainen niin mikä pointti.
F-secure riittää... voit myös lataa AVG anti-spywaren vaikka jolla voit scannailla kerran viikossa koneen vikasietotilassa.. nii mäki teen. Ja mulla on myös f-secure ja hyvin on toiminu. Eikä kone lagita yhtää. Vaikka jotkut sanookin että f-secure on raskas tietoturva ohjelma, niin se ei kummiskaan hidasta konetta paljoo yhtää..
tänki voisit lukasta ni saat turvallisuuden tunteen http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=4500000000000659&posting=22000000032430950
ei tarvita minkäänlaisia virustorjuntoja niin kauan kuin niihin ei asennella Windowsia. Toimivia Mac OS X -pöpöjä ei löydy tällä päivämäärällä mistään. Jos mielestäsi löytyy, anna linkki mistä sellaisen saa.
Kerro myös, mistä saa Mac Miniä, MacBookia, iMacia jne. todella _vastaavia_ PC-koneita alkaen 300 eurolla.
Teidän Win-fanaatikkojen aiemmin jumalansanaksi arvostamanne Gartner muuten tietää nykyään tällaisia:
http://www.tietoviikko.fi/doc.te?f_id=1301205
muuttamisia tarvita että homma toimii.
NAT riittää eikä käyttöjärjestelmällä ole silloin merkitystä.
Tuo F-secure hyvinkin, taitaa testeissäkin olla sieltä parhaasta päästä.
Jos pelkäät sen asennuksen hidastavan konettasi, niin ota se operaattorisi kautta, jos operaattorisi sellaisen palvelun tarjoaa (Elisa ainakin), niin eipä rasita sinun konettasi ainakaan niinpaljon kun koneeseesi asennettuna.
Rinnalle vielä joku CCleaner, joka on ilmainen niin kyllä pelittää jatkossakin.