Kuinka moni käyttää leivinuunia ruuanlaittoon? Työmaalla kun on ollut tarinaa aiheesta niin monet vain lämmittävät uunia ja kokkaavat silti sähköllä. Itse teen keittoruuista lähtien kaiken leivinuunissa, paljon helpompaa kun laittaa padan sinne niin ei tarvia edes hämmennellä kun valmistuu "ihan itekseen".
Talossa (120 m2) on puulla vesikeskuslämmitys ja asuu 2 aikuista. Vuoden sähkölaskut on pysyneet noin 2800 kwh paikkeilla. Tietokoneelle ja tv& digiboksille on tullut ostettua jatkojohdot missä on on/off katkasin niin nuo standby virrat saa katkaistua kun laitteet ei ole käytössä.
Talossa (120 m2) on puulla vesikeskuslämmitys ja asuu 2 aikuista. Vuoden sähkölaskut on pysyneet noin 2800 kwh paikkeilla. Tietokoneelle ja tv& digiboksille on tullut ostettua jatkojohdot missä on on/off katkasin niin nuo standby virrat saa katkaistua kun laitteet ei ole käytössä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
se sitävarten laiteta, että myös käytetään ruuantekoon. Hellalla tehdään tavan paistokset, siinä saa sivutuoteena myös lämmintä mökkiin. Sähköhella on pika / kesä käyttöä varten. Jos tulisijoja lämmitää samallahan sen ruokapuolen voi hoidella siinä samalla. Takka on lisälämmitin. Tosin siinäkin pystyy Kalakukon paistamaan.
Itsekin olen huomannut samaa uusavuttomuutta tuon leivinuunin käytössä. Parissa vierailupaikassa on kyllä komea vuolukivihässäkkä keskellä taloa mutta emäntä otti pakastimesta pullat ja laittoi ne mikroon sulamaan vaikka uuni oli kuulemma eilen lämmitetty...
Sinänsä tuo usein mainittu 5000 kwh taloussähkö itseäkin ihmetyttää, meillä menee 3500 kwh 2 aikuista 2 lasta talossa eikä elinmukavuuksista ole tingitty. Sinänsä haja-asutusalueella kun vielä on oma vesipumppu käyttövedelle kesällä (tosin viime kesänä vähemmän) pihamaan 1100w pumpulla kastellaan pihakasveja & nurmikkoa ihan reilusti.
Tosin talossa on puuliesi joten sähkölieden käyttö rajoittuu kesäaikaan ja mikron käyttö aamutuimaan mutta muuten on aikaa tehdä sapuskat puulämmityksen ohessa.
Onkohan missään tuota "leivinuunin kokkaajan opasta"? Pitäisi sellainen antaa uunin ostajalle kaupanpäälliseksi.
Meitillä sapuskat tehdään viikonloppuisin leivinuunilla, joskus jopa arkena. Sen verran paljon tuli tuota puuta tonttia valmistellessa & "kirkasta rakennusjätepuuta" että on hyvä päästä eroon niistä.
KokkiKolmoselta opus:
http://www.kokkikolmonen.com/tuotteet.html?id=10/190
Kyse ei ehkä ole niinkään avuttomuudesta, kuin mukavuuden halusta.
Meillä menee taloussähköä yli 10.000kWh vuodessa... eli melkein puolet koko kahden sadan neliön sähkölämmitteisen talon ja viisihenkisen perheen kulutuksesta.
Eihän se Roope Ankkakaan niin köyhä ollut että nuukana oli rahan puutteen takia.
Kyllä nuukuus on ihan hieno ajatus siitä, että saman asian voi hoitaa paljon halvemmallakin.
Itse tykkään siitä että aterian valmistuksessa tuoksut leviävät pitkin huonetta, enkä syö mitään hajutonta ja mautonta mikropikaruokaa.
Kun elämäänsä asettaa elämänarvot ensisialle ja lopettaa rahan perässä juoksemisen niin silloin on laatuaikaa tehdä ruokaa leivinuunissa.
Tuohan on juuri sitä rahan perässä juoksemista, että tekee asiat niin että niihin kuluisi mahdollisimman vähän rahaa.
Kyllähän rahan perässä kipittäjillä ei ole aikaa varata muutamaa tuntia sapuskan valmistukseen. Ei sovi leivinuuni minuuttiaikataulussa elävälle, vaan on se mukava tapa rentoutua kun tekee aidosti hyvälle maistuvaa ruokaa kaikessa rauhassa.