Nyt pääsi käymään niin, että minut valittiin sekä agrologi-, että tradenomikoulutukseen.
Päätä tässä sitten, että kumpaan menisi...
Toisaalta tradenomeja koulutetaan niin perkuleesti, että oiskohan agrologilla paremmat tulevaisuuden näkymät?
Entä palkkaus, mistään en löytänyt agrologin palkkataulukkoa?
Päätä tässä sitten, että kumpaan menisi...
Toisaalta tradenomeja koulutetaan niin perkuleesti, että oiskohan agrologilla paremmat tulevaisuuden näkymät?
Entä palkkaus, mistään en löytänyt agrologin palkkataulukkoa?
Vastaukset 4
Vanhimmat
www.agrologit.fi
Riippuu siitä kumpi sinua todella kiinnostaisi. On totta, että liiketaloudellinen koulutus on ylikapasiteetin rajoilla, mutta ne opiskelijat, joilla on kovin työmotivaatio ja halu sekä kyky kehittää osaamistaan, löytävät varmaankin silti töitä. Täytyy kyllä olla valmis muuttamaan työn perässä, sillä monilla koulupaikkakunnilla ei töitä ole. Pääsitkö siis tietohallinnon vai liiketalouden tradenomilinjalle? No joka tapauksessa, jos et tunne "kutsumusta" toimihenkilöksi eikä liiketalous oikeasti kiinnosta, ei sinne kannata lähteä. Opiskelen itse tradenomiksi, ja siellä on jo ihan tarpeeksi haahuilijoita, joilla ei ole tavoitteita eikä käsitystä siitä, millaisiin töihin aikovat valmistuttuaan hakeutua. Vaikuttaa vähän siltä, että se koulutus vetää päämäärättömiä ihmisiä, jotka ajattelevat, että käynpä tuon kun en muuta keksi. Valitse siis se ala, mihin sinulla on vahvempi kiinnostus, ja jolla voisit kuvitella todella työskenteleväsi vuosikaudet. Ihminen viettää työssä niin paljon aikaa, että kannattaa valita se ala mikä on itselle sopivin tai myöhemmin kaduttaa.
Terppa!
Opiskelin viime vuoden maatalouselinkeinoja OAMK:ssa, enkä voi sanoa nauttineeni kokemuksesta hirvittävästi. Suurin osa opiskelijoista on ihmisiä, joilla on oma tila ja "syvä kosketus" maatalouteen, itse kun menin kouluun ihan pystymetsästä. Opiskeluun kuuluu paljon käytännön harjoituksia (kuten lypsyllä käymistä ja traktorilla ajelua) mutta myös riittävissä määrin teoriaa esim. viljelyssä käytettävistä lannoitteista, sekä maaperä-biologiaa jne.
Mielestäni opetuksen taso koulussani ei ollut kovin loistava, mutta yhteishenki sitäkin parempi. :) Ihmiset olivat tosi mukavia ja jo sen takia jaksoin käydä siellä sen vuoden. Tulevasta työllistymistilanteesta en osaa mennä sanomaan mitään kovin tarkkaa, vaikka kovinhan nuo opettajat koettivat selittää, että kyllä niitä työpaikkoja on, kun ei anna tradenomien varastaa kaikkia. ;)
Semmoinen on minun kokemukseni agrologi-alalta. Paha mennä sanomaan kumpi sinun kannattaisi valita, mutta suosittelen miettimään tarkkaan molempien hyviä ja huonoja puolia ennen päätöstä. Mikäli maaseutu luontoineen ja eläimineen kiinnostaa enemmän kuin työskentely liiketalouden alalla, on agrologin koulutusohjelma kohtuu-varma vaihtoehto. Tsemppiä joka tapauksessa valitsemallasi tiellä! :)
Taitaa olla, että joka koulussa opettajat kilvan kehuvat kyseisen alan työllisyystilannetta! Meilläkin yliopettaja hehkuttaa, kuinka on paikkakunnalla kysyntää laskentapuolen tradenomeille ja jopa työvoimapula, ja myös hänen arvionsa meikäläisten tulevista palkoista esim. tilitoimistossa ovat minun mielestäni TODELLA optimistisia. En tiedä, mistä kyseine ope tietonsa hankkii, mutta tilitoimistossa itse työskennelleenä ja alan ihmisiä tuntevana lähinnä naureskelen jutuille. Työvoimapulaa ei todellakaan ole, töitä olen huonolla menestyksellä kysellyt kaupungin jokaisesta tilitoimistosta sekä muista mahdollisista paikoista, päinvastoin näyttää siltä, että valmistuttuani joudun muuttamaan muualle työn perässä. Kun opiskelin merkonomiksi toisella paikkakunnalla, oli siellä muutamilla opettajilla vielä hurjemmat jutut (merkonomina pankinjohtajaksi yms). Sinänsä harmillista, kun monille opiskelijoille tulee noista puheista epärealistisia kuvitelmia. Mielestäni olisi paikallaan kertoa esim. palkkauksesta rehellisesti, vaikka se vähentäisikin koulutuksen suosiota. Sitä pahempi pettymys sinisilmäiselle töitä hakiessa, kun ei olekaan niin arvokas kuin on luullut.