Musiikista kerrostaloissa

rivitaloissa ym. Missä menee se raja, jolloin päiväsaikaan soitettu musiikki on voimakkuudeltaan häiritsevää? On nimittäin aika vittumaista kun jotkut soittaa kovalla tuntikausia, ei pysty keskittymään mihinkään.
81229
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

AAAAAAAAAAAARRRRRRRRRRGGGGGGGGHHHHHHHHHH!!!!!!!!!!!!!
Sama ongelma mulla täällä kerrostalossa..
Eikä ole yhtään sama musamaku naapurin kanssa!
Ja vaikka oliskin, se häiritsee! Olen valittanut isännöitsijälle, ja kyllä se on auttanut.
Säännöissäkin sanotaan, että myös päiväsaikaan aiheutettu meteli ei ole suotavaa.
Varsinkaan kun se on melkein jokapäiväistä!

Äänestä

Onko se häiriköintiä, jos vaikka 6-7 tuntia putkeen soitetaan musiikkia niin, että kova jyske ja matalat äänet kuuluu tuolta muutaman kämpän päästä tänne niin kovaa, että hermot menee? Ihan seinän takana asuvan naapurin pölynimuristakin lähtee paaaaljon pienempi ääni, joka ei häiritse minua lainkaan, varsinkaan kun sitä pölynimuria ei käytetä useita tunteja yhteen menoon.

Mikä vittu siinä on, että tämmösissä usean asujan rakennuksissa on aina jotain "Päivällä saa soittaa"-idiootti-kusipäitä, jotka eivät huomioi muita asukkaita lainkaan. VITTU SAATANA!

Äänestä
  • Nuo matalat taajuudethan ne kaikkein vittumaisimpia onkin. Ei jonkun iskelmän kovalla kuuntelu kuulu niin kauas kuin idioottien basson turha korostaminen.

    Äänestä

Olen työssä käyvä neljän lapsen yh naisimmeinen.
Viikonloput on oikeastaan ainoaa lepoaikaa.

Ihan kiva, kun tänäkin aamuna (lauantai) heräsin klo 5 siihen, että alakerran naapuri pisti stereot täysille. Onneksi tällä kertaa oli edes SuomiPop päällä, toissa aamuna kuuntelin ilmeisesti iskelmäradioo tai mitä lie, kun tuli Lea Lavenia ja Tapani Kansaa... YÖK!

Sen verran kovalla on volyymit, että sanat kuuluu hyvin ja nuorin lapsenikin siihen möykkään heräsi.

Naapurilla on kuulemma skitsofrenia, kuulee kai taas ääniä ja yrittää musiikilla niitä peittää. Kaksi edellistä viikko huudatti pölynimuria 24/7.

Naapuri myös tupakoi kämpässään ja tuulettaa savut rappukäytävään. Meillä kun posti kannetaan asuntoihin, niin asuessani ylimmässä kerroksessa, savut tulevat oven postiluukusta asuntooni, kuten myös kaikki muutkin käryt.
Naapuri esim. polttaa paperia kämpässään. Talonmies kertoi, että ko. naapuri polttaa kaikki nimellään varustetut paperit keittiön tiskialtaassa!!!!

Yksi kaunis kerta on tulessa koko kämppä.

Äänestä
  • Niin kauan kun yläkerrasta kuuluu minulle heidän lastensa aiheuttama möykkääminen (huutaminen hyppiminen huonekalujen raahaus itku patterin hakkaaminen jne), niin pidätän itselleni oikeuden kuunnella musiikkia/katsella elokuvia haluamallani volyymilla Klo 07-22 välillä (toki kohtuuden rajoissa = ei kuulu yläkertaa korkeammalle)

    Äänestä

  • oikeutenani kuunnella musii... kirjoitti:

    Niin kauan kun yläkerrasta kuuluu minulle heidän lastensa aiheuttama möykkääminen (huutaminen hyppiminen huonekalujen raahaus itku patterin hakkaaminen jne), niin pidätän itselleni oikeuden kuunnella musiikkia/katsella elokuvia haluamallani volyymilla Klo 07-22 välillä (toki kohtuuden rajoissa = ei kuulu yläkertaa korkeammalle)

    myös alakertaan ja viereisiin asuntoihin, joten sinällään oikeutettu kostosi saattaa kohdistua viattomiinkin.

    Äänestä

  • oikeutenani kuunnella musii... kirjoitti:

    Niin kauan kun yläkerrasta kuuluu minulle heidän lastensa aiheuttama möykkääminen (huutaminen hyppiminen huonekalujen raahaus itku patterin hakkaaminen jne), niin pidätän itselleni oikeuden kuunnella musiikkia/katsella elokuvia haluamallani volyymilla Klo 07-22 välillä (toki kohtuuden rajoissa = ei kuulu yläkertaa korkeammalle)

    mitään erityisoikeuksia niin kauan kun asut kerrostalossa.
    Ota huomioon ettet kostollasi häiritse ainoastaan yläkertaa, vaan myös kaikkia muita lähinaapureitasi, sitäpaitsi jos asut betonielementtitalossa, kuuluu musiikkisi täysillä volyymeillä soitettuna huomattavasti pitemmälle.
    Jos nyt kuitenkin vastoin kaikkia sääntöjä päätät paukuttaa sterkkojasi, pääset hyvin pian sterkkoinesi ulos koko talosta, jonne sulla ei sitten olekaan takasin tulemista.

    Äänestä

ne naapurit soittaa paskamusaa :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


................ kirjoitti:

rivitaloissa ym. Missä menee se raja, jolloin päiväsaikaan soitettu musiikki on voimakkuudeltaan häiritsevää? On nimittäin aika vittumaista kun jotkut soittaa kovalla tuntikausia, ei pysty keskittymään mihinkään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu